
راهنمای اندازه دوربین کنون
| مورد | توضیحات |
|---|---|
| بدنهی دوربین Canon EOS R8 | همراه با بند گردنی استاندارد |
| باتری LP-E17 | باتری لیتیوم-یونی قابل شارژ |
| شارژر باتری LC-E17 | شارژر رسمی برای باتری داخل جعبه |
| درپوش بدنه R-F-5 | محافظت از دهانه مانت دوربین |
| پوشش کفشک (shoe cover) | محافظت از کفشک دوربین در زمان عدم استفاده |
| دفترچه راهنما و کارت گارانتی | شامل راهنمای کاربر و مدارک ضمانت |
| محصول جانبی | توضیحات کاربردی |
|---|---|
| Vello BG-C18 Battery Grip | گریپ عمودی مخصوص R8/RP که امکان استفاده از دو باتری LP-E17 را فراهم کرده و زمان عکاسی یا فیلمبرداری را افزایش میدهد؛ همچنین دکمه شاتر عمودی دارد و ارگونومی کار را بهتر میکند. |
| Canon Mount Adapter EF–EOS R / Control Ring | آداپتور رسمی برای استفاده از لنزهای EF و EF-S روی مانت RF؛ نسخه Control Ring قابلیت کنترل سریع تنظیمات مثل دیافراگم یا ISO را هم دارد. |
| کارت حافظه سریع UHS-II SD | برای استفاده کامل از توان فیلمبرداری 4K و عکاسی پیاپی با سرعت بالا ضروری است؛ سرعت خواندن/نوشتن بالا دارد. |
| ریموت شاتر بیسیم یا باسیم (BR-E1 / RS-60E3) | فعالسازی شاتر از راه دور بدون لرزش؛ مناسب برای تایملپس، نوردهی طولانی و عکاسی نجومی. |
| ویژگی | Canon EOS R8 | Canon EOS RP | Canon EOS R7 | Canon EOS R6 Mark II |
|---|---|---|---|---|
| شرکت سازنده | Canon | Canon | Canon | Canon |
| معرفی رسمی | فوریه ۲۰۲۳ | فوریه ۲۰۱۹ | می ۲۰۲۲ | نوامبر ۲۰۲۲ |
| ویژگی دوربین | فولفریم اقتصادی سبک با DIGIC X | فولفریم اقتصادی قدیمیتر | APS-C پرسرعت (برای حیاتوحش/اسپرت) | فولفریم همهکاره با IBIS |
| رنگ | مشکی | مشکی | مشکی | مشکی |
| سنسور | فولفریم CMOS 24.2 MP | فولفریم CMOS 26.2 MP | APS-C CMOS 32.5 MP | فولفریم CMOS 24.2 MP |
| پردازنده | DIGIC X | DIGIC 8 | DIGIC X | DIGIC X |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ندارد (فقط دیجیتال در ویدئو) | ندارد | دارد (۵ محوره، تا ۷ استاپ) | دارد (۵ محوره، تا ۸ استاپ) |
| منظرهیاب (EVF) | OLED 2.36M نقطه | OLED 2.36M نقطه | OLED 2.36M نقطه | OLED 3.69M نقطه |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.0″ چرخشی، لمسی، 1.62M نقطه | 3.0″ چرخشی، لمسی، 1.04M نقطه | 3.0″ چرخشی، لمسی، 1.62M نقطه | 3.0″ چرخشی، لمسی، 1.62M نقطه |
| رزولوشن | 24.2 MP | 26.2 MP | 32.5 MP | 24.2 MP |
| عکاسی پیاپی (Burst FPS) | 6fps مکانیکی، 40fps الکترونیکی | 5fps | 15fps مکانیکی، 30fps الکترونیکی | 12fps مکانیکی، 40fps الکترونیکی |
| فیلمبرداری | 4K 60p (Oversampled)، 10-bit C-Log3 | 4K 25p (با کراپ) | 4K 60p (Oversampled)، 10-bit | 6K RAW HDMI، 4K 60p Oversampled |
| ISO | 100–102,400 (تا 204,800) | 100–40,000 (تا 102,400) | 100–32,000 (تا 51,200) | 100–102,400 (تا 204,800) |
| کارت حافظه | 1× SD UHS-II | 1× SD UHS-II | 2× SD UHS-II | 2× SD UHS-II |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، micro HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، micro HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، micro HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، HDMI، Wi-Fi، Bluetooth |
| فوکوس خودکار | Dual Pixel CMOS AF II، ~1053 نقطه | Dual Pixel CMOS AF، 4779 نقطه | Dual Pixel CMOS AF II، ~651 نقطه | Dual Pixel CMOS AF II، ~1053 نقطه |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز (Level) | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) |
| میکروفن داخلی | دارد | دارد | دارد | دارد |
| خروجی میکروفن/هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون |
| بلندگو | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | JPEG, RAW, C-RAW, HEIF | JPEG, RAW, C-RAW | JPEG, RAW, C-RAW, HEIF | JPEG, RAW, C-RAW, HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/4000 تا 30 ثانیه | 1/4000 تا 30 ثانیه | 1/8000 تا 30 ثانیه | 1/8000 تا 30 ثانیه |
| عمر باتری | ~290 شات | ~250 شات | ~660 شات | ~580 شات |
| نوع باتری | LP-E17 | LP-E17 | LP-E6NH | LP-E6NH |
| ویژگی خاص | ترکیب سبک RP با قدرت DIGIC X | کوچکترین فولفریم میرورلس کانن | APS-C پرسرعت با رزولوشن بالا | هیبریدی پیشرفته با امکانات فیلمبرداری |
| مزایا | سبک، سرعت بالا (40fps)، فیلمبرداری 4K60 | قیمت پایین، سبکترین فولفریم میرورلس | سرعت بالا، رزولوشن عالی، IBIS | سرعت بالا، IBIS قوی، فیلمبرداری 6K RAW |
| معایب | بدون IBIS، عمر باتری ضعیفتر | باتری ضعیف، سرعت کمتر | سنسور APS-C، کراپ در مقایسه با فولفریم | قیمت بالاتر، بدنه سنگینتر |
| ویژگی | Canon EOS R8 | Sony A7C | Sony A7 III | Sony A7 IV |
|---|---|---|---|---|
| شرکت سازنده | Canon | Sony | Sony | Sony |
| معرفی رسمی | فوریه ۲۰۲۳ | سپتامبر ۲۰۲۰ | فوریه ۲۰۱۸ | اکتبر ۲۰۲۱ |
| ویژگی دوربین | فولفریم اقتصادی سبک با DIGIC X | فولفریم فشرده و سبک | فولفریم همهکاره | فولفریم همهکاره جدید با امکانات پیشرفته |
| رنگ | مشکی | مشکی + نقرهای | مشکی | مشکی |
| سنسور | فولفریم CMOS 24.2 MP | فولفریم CMOS 24.2 MP BSI | فولفریم CMOS 24.2 MP BSI | فولفریم CMOS 33 MP BSI |
| پردازنده | DIGIC X | BIONZ X | BIONZ X | BIONZ XR |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ندارد (لرزشگیر دیجیتال در ویدئو) | دارد (۵ محوره، ۵ استاپ) | دارد (۵ محوره، ۵ استاپ) | دارد (۵ محوره، ۵.۵ استاپ) |
| منظرهیاب (EVF) | OLED 2.36M نقطه | OLED 2.36M نقطه | OLED 2.36M نقطه | OLED 3.69M نقطه |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.0″ چرخشی، لمسی، 1.62M نقطه | 3.0″ متحرک، لمسی، 0.92M نقطه | 3.0″ کجشونده، لمسی، 0.92M نقطه | 3.0″ متحرک، لمسی، 1.04M نقطه |
| رزولوشن | 24.2 MP | 24.2 MP | 24.2 MP | 33 MP |
| عکاسی پیاپی (Burst FPS) | 6fps مکانیکی، 40fps الکترونیکی | 10fps | 10fps | 10fps |
| فیلمبرداری | 4K 60p (Oversampled)، 10-bit C-Log3 | 4K 30p (Oversampled از 6K) | 4K 30p (Full Readout در 24p) | 4K 60p (Super35)، 4K 30p Oversampled 7K |
| ISO | 100–102,400 (تا 204,800) | 100–51,200 (تا 204,800) | 100–51,200 (تا 204,800) | 100–51,200 (تا 204,800) |
| کارت حافظه | 1× SD UHS-II | 1× SD UHS-II | 2× SD (یکی UHS-II) | 1× CFexpress Type A + 1× SD UHS-II |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، micro HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، micro HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، micro HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، HDMI، Wi-Fi، Bluetooth |
| فوکوس خودکار | Dual Pixel CMOS AF II، ~1053 نقطه | Hybrid AF، 693 نقطه | Hybrid AF، 693 نقطه | Hybrid AF، 759 نقطه |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز (Level) | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) |
| میکروفن داخلی | دارد | دارد | دارد | دارد |
| خروجی میکروفن/هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون |
| بلندگو | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | JPEG, RAW, C-RAW, HEIF | JPEG, RAW | JPEG, RAW | JPEG, RAW, HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/4000 تا 30 ثانیه | 1/4000 تا 30 ثانیه | 1/8000 تا 30 ثانیه | 1/8000 تا 30 ثانیه |
| عمر باتری | ~290 شات | ~740 شات | ~710 شات | ~580 شات |
| نوع باتری | LP-E17 | NP-FZ100 | NP-FZ100 | NP-FZ100 |
| ویژگی خاص | ترکیب سبک RP با قدرت پردازشی DIGIC X | کوچکترین فولفریم سبک سونی | همهکاره محبوب و باتری عالی | امکانات هیبریدی پیشرفته (عکس+ویدئو) |
| مزایا | سبک، سرعت بالا (40fps)، فیلم 4K60 | بدنه کوچک و سبک، عمر باتری عالی | عمر باتری عالی، فوکوس سریع | کیفیت بالاتر 33MP، امکانات فیلم پیشرفته |
| معایب | بدون IBIS، عمر باتری ضعیفتر | تک اسلات کارت، EVF ضعیفتر | نمایشگر فقط کجشونده | گرانتر، وزن کمی بیشتر |
| ویژگی | Canon EOS R8 | Nikon Z5 | Nikon Z6 II | Nikon Z7 II |
|---|---|---|---|---|
| شرکت سازنده | Canon | Nikon | Nikon | Nikon |
| معرفی رسمی | فوریه ۲۰۲۳ | ژوئیه ۲۰۲۰ | اکتبر ۲۰۲۰ | اکتبر ۲۰۲۰ |
| ویژگی دوربین | فولفریم اقتصادی سبک با DIGIC X | فولفریم اقتصادی نیکون | فولفریم همهکاره پیشرفتهتر | فولفریم رزولوشن بالا |
| رنگ | مشکی | مشکی | مشکی | مشکی |
| سنسور | فولفریم CMOS 24.2 MP | فولفریم CMOS 24.3 MP | فولفریم CMOS BSI 24.5 MP | فولفریم CMOS BSI 45.7 MP |
| پردازنده | DIGIC X | EXPEED 6 | دوگانه EXPEED 6 | دوگانه EXPEED 6 |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ندارد (فقط دیجیتال در ویدئو) | دارد (۵ محوره، ۵ استاپ) | دارد (۵ محوره، ۵ استاپ) | دارد (۵ محوره، ۵ استاپ) |
| منظرهیاب (EVF) | OLED 2.36M نقطه | OLED 3.69M نقطه | OLED 3.69M نقطه | OLED 3.69M نقطه |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.0″ چرخشی، لمسی، 1.62M نقطه | 3.2″ کجشونده، لمسی، 1.04M نقطه | 3.2″ کجشونده، لمسی، 2.1M نقطه | 3.2″ کجشونده، لمسی، 2.1M نقطه |
| رزولوشن | 24.2 MP | 24.3 MP | 24.5 MP | 45.7 MP |
| عکاسی پیاپی (Burst FPS) | 6fps مکانیکی، 40fps الکترونیکی | 4.5fps | 14fps | 10fps |
| فیلمبرداری | 4K 60p (Oversampled)، 10-bit C-Log3 | 4K 30p (با کراپ 1.7×) | 4K 60p (با کراپ)، 4K 30p Full-frame | 4K 60p (با کراپ)، 4K 30p Full-frame |
| ISO | 100–102,400 (تا 204,800) | 100–51,200 (تا 102,400) | 100–51,200 (تا 204,800) | 64–25,600 (تا 102,400) |
| کارت حافظه | 1× SD UHS-II | 2× SD UHS-II | 2× SD UHS-II / CFexpress | 2× SD UHS-II / CFexpress |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، micro HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، HDMI، Wi-Fi، Bluetooth | USB-C، HDMI، Wi-Fi، Bluetooth |
| فوکوس خودکار | Dual Pixel CMOS AF II، ~1053 نقطه | Hybrid AF، 273 نقطه | Hybrid AF، 273 نقطه | Hybrid AF، 493 نقطه |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز (Level) | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) | دارد (Hot Shoe) |
| میکروفن داخلی | دارد | دارد | دارد | دارد |
| خروجی میکروفن/هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون | ورودی میکروفن / خروجی هدفون |
| بلندگو | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | JPEG, RAW, C-RAW, HEIF | JPEG, RAW | JPEG, RAW | JPEG, RAW |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/4000 تا 30 ثانیه | 1/8000 تا 30 ثانیه | 1/8000 تا 30 ثانیه | 1/8000 تا 30 ثانیه |
| عمر باتری | ~290 شات | ~470 شات | ~410 شات | ~420 شات |
| نوع باتری | LP-E17 | EN-EL15c | EN-EL15c | EN-EL15c |
| ویژگی خاص | ترکیب سبک RP با قدرت DIGIC X | اقتصادیترین فولفریم نیکون با دو اسلات | سرعت و امکانات بالا + دو پردازنده | رزولوشن بسیار بالا برای چاپهای بزرگ |
| مزایا | سبک، سرعت بالا (40fps)، فیلمبرداری 4K60 | دو اسلات کارت، IBIS | سرعت بالا، IBIS، دو پردازنده | جزئیات بینظیر، کیفیت تصویر بالا |
| معایب | بدون IBIS، عمر باتری ضعیفتر | کراپ در فیلم 4K، EVF سادهتر | کراپ در 4K 60p، قیمت بالاتر | نرخ پیاپی کمتر، فایلهای سنگین |

راهنمای اندازه دوربین کنون
دوربین کنون Canon EOS R8
-
سنسور فولفریم 24.2 مگاپیکسل با کیفیت عالی در نور کم
-
فیلمبرداری 4K اورسمپلشده از 6K تا 60fps و Full HD تا 180fps
-
پردازنده تصویر DIGIC X با سرعت و دقت بالا
-
فوکوس Dual Pixel CMOS AF II با تشخیص چشم، چهره، حیوانات و خودروها
-
عکاسی پیاپی تا 40 فریمبرثانیه با شاتر الکترونیکی
-
لرزشگیر دیجیتال در فیلمبرداری (فاقد IBIS داخلی)
-
نمایشگر لمسی متحرک 3 اینچ و منظرهیاب 2.36 میلیون نقطهای
-
وزن سبک حدود 460 گرم، مناسب برای سفر و استفاده روزمره
107,000,000تومان
معرفی
Canon EOS R8 یکی از دوربینهای فولفریم اقتصادی و سبکوزن کانن در سری R است که با ترکیبی از کیفیت تصویر بالا و طراحی جمعوجور، انتخابی عالی برای عکاسان و فیلمسازان نیمهحرفهای محسوب میشود. این دوربین با امکانات پیشرفته و قیمتی مقرونبهصرفه، پلی میان دوربینهای فولفریم حرفهای و مدلهای میانرده است.
نقد و بررسی Canon EOS R8: قلب یک قهرمان در کالبدی کوچک
بهترین ورود به دنیای فولفریم؟
برای سالها، ورود به دنیای شگفتانگیز عکاسی فولفریم یک رویا برای بسیاری از علاقهمندان بود؛ رویایی که اغلب با برچسبهای قیمتی سنگین و بدنههای بزرگ و جاگیر همراه بود. عکاسان مشتاق همواره با یک دوراهی مواجه بودند: آیا باید به سنسورهای کوچکتر APS-C قناعت کنند یا برای دستیابی به کیفیت تصویر، عمق میدان کم و عملکرد بینظیر در نور کمِ سنسورهای فولفریم، بودجه و توان حمل خود را به چالش بکشند؟
کانن با معرفی Canon EOS R8 در اوایل سال 2023، پاسخی قاطع و هوشمندانه به این دوراهی داد. R8 یک دوربین معمولی نیست؛ این یک شاهکار مهندسی مبتنی بر “مصالحههای هوشمندانه” است. کانن یک فرمول جادویی را پیادهسازی کرده است: برداشتن قلب تپنده و مغز متفکر دوربین بسیار گرانتر و حرفهایتر یعنی EOS R6 Mark II (سنسور و پردازنده) و قرار دادن آن در کالبدی کوچک، سبک و بسیار ارزانتر، مشابه بدنه دوربین EOS RP.
نتیجه، دوربینی است که در هستهی خود، عملکردی در سطح یک قهرمان دارد، اما با قیمتی که قواعد بازی را تغییر میدهد. اما این مصالحهها در عمل چه معنایی دارند؟ کانن برای رسیدن به این قیمت و وزن ایدهآل، چه چیزهایی را قربانی کرده است؟ در این نقد و بررسی عمیق، به تمام زوایای این دوربین انقلابی میپردازیم تا ببینیم آیا R8 واقعاً بهترین و هوشمندانهترین دروازه ورود به دنیای فولفریم است یا خیر.
[تصویری از دوربین Canon EOS R8 که به دلیل ابعاد کوچکش به راحتی در یک دست جای گرفته و یک لنز کامپکت مانند RF 50mm f/1.8 روی آن نصب شده است.]
فصل اول: بخش اصلی | کیفیت تصویر و فوکوس خودکار در سطح پرچمدار
این مهمترین، شگفتانگیزترین و اصلیترین دلیلی است که باید برای خرید R8 هیجانزده باشید. در این بخش، هیچ مصالحه و هیچ کوتاهی در کار نیست.
- سنسور ۲۴.۲ مگاپیکسلی، همان قلب R6 Mark II:
دوربین R8 دقیقاً از همان سنسور فولفریم 24.2 مگاپیکسلی و همان پردازنده تصویر DIGIC X بهره میبرد که در دوربین Canon EOS R6 Mark II با قیمتی تقریباً دو برابری یافت میشود. این یعنی شما از نظر کیفیت تصویر خام، هیچ تفاوتی بین این دو دوربین احساس نخواهید کرد. این سنسور، تعادلی بینقص بین رزولوشن کافی برای اکثر کاربردها و عملکردی خارقالعاده در شرایط نوری ضعیف ارائه میدهد. تصاویر R8 در ایزوهای بالا بسیار تمیز هستند، محدوده دینامیکی وسیعی دارند و آن رنگهای زنده و پوست طبیعی مشهور کانن را به بهترین شکل ممکن تولید میکنند.
- فوکوس خودکار از دنیای حرفهایها:
R8 از همان سیستم فوکوس خودکار Dual Pixel CMOS AF II با الگوریتمهای یادگیری عمیق پیشرفتهی R6 Mark II استفاده میکند. این یعنی شما به یک سیستم تشخیص و تعقیب سوژه در سطح پرچمدار دسترسی دارید که تا همین چند سال پیش تنها در دوربینهای چند هزار دلاری یافت میشد. این سیستم قادر است با دقتی بینظیر سوژههای زیر را شناسایی و تعقیب کند:
-
- انسان: (چشم، صورت، سر و بدن)
- حیوانات: (سگ، گربه، پرنده، اسب)
- وسایل نقلیه: (ماشین، موتورسیکلت، قطار و هواپیما)
این سیستم فوکوس خودکار به قدری سریع، هوشمند و قابل اعتماد است که به شما اجازه میدهد با خیال راحت روی ترکیببندی و داستانپردازی تمرکز کنید، نه درگیری با تنظیمات فوکوس.
- سرعت انفجاری 40 فریم بر ثانیه:
شاید باورکردنی نباشد، اما این دوربین کامپکت و اقتصادی، قادر است با شاتر الکترونیک با سرعت 40فریم بر ثانیه عکاسی کند! این همان سرعتی است که در R6 Mark II یافت میشود و برای ثبت سریعترین لحظات در ورزش یا حیات وحش، ابزاری باورنکردنی است.
در یک کلام، کانن هستهی اصلی عملکرد یک دوربین حرفهای (کیفیت تصویر و فوکوس خودکار) را برداشته و آن را در دسترس همگان قرار داده است. از این منظر، R8 یک معجزه کوچک است.
فصل دوم: هنر مصالحه | کنون برای کاهش قیمت، چه چیزهایی را حذف کرده است؟
برای رسیدن به این قیمت و ابعاد شگفتانگیز، کانن مجبور به حذف برخی ویژگیهای سختافزاری بوده است. درک این کمبودها، کلید تصمیمگیری برای خرید R8 است.
- ۱. عدم وجود لرزشگیر داخلی (IBIS): این بزرگترین و مهمترین مصالحه است. R8 فاقد سیستم لرزشگیر داخلی ۵ محوره است. این یعنی برای خنثی کردن لرزش دست، شما کاملاً به لرزشگیر خود لنز (Lens IS) متکی هستید.
- تأثیر در عمل: برای عکاسی در نور روز و با سرعت شاترهای بالا، این موضوع اصلاً مشکلساز نیست. اما برای عکاسی روی دست در نور کم با سرعت شاتر پایین، یا برای فیلمبرداری روی دست در حال حرکت، فقدان IBIS کاملاً محسوس است و شما به دستان باثباتتری نیاز خواهید داشت.
- ۲. باتری کوچکتر (LP-E17):
R8 از همان باتری کوچک دوربینهای APS-C کانن استفاده میکند. در حالی که این باتری برای بدنههای کوچکتر کافی است، اما برای تغذیه یک سنسور و پردازنده فولفریم قدرتمند، به سرعت خالی میشود. عمر باتری R8 به طور قابل توجهی کمتر از R6 Mark II است.
-
- راه حل: اگر قصد خرید R8 را دارید، خرید حداقل دو باتری یدکی یک ضرورت مطلق است، نه یک انتخاب.
- ۳. یک درگاه کارت حافظه:
R8 تنها یک درگاه کارت حافظه SD UHS-II دارد. برای عکاسان علاقهمند و اکثر تولیدکنندگان محتوا، این موضوع مشکلی ایجاد نمیکند. اما برای عکاسان حرفهای عروسی یا رویداد که برای اطمینان از دست نرفتن اطلاعات، به ضبط همزمان روی دو کارت حافظه (Backup) نیاز دارند، این یک نقطه ضعف بزرگ و یک ریسک محسوب میشود.
- ۴. بدنه و کنترلهای سادهتر:
بدنه R8 کوچکتر و سبکتر است و از پلیکربنات ساخته شده (در مقابل شاسی آلیاژ منیزیم در مدلهای گرانتر). همچنین فاقد جویاستیک اختصاصی برای انتخاب نقطه فوکوس است (باید از صفحه لمسی یا دکمههای جهتنما استفاده کنید) و تعداد دکمههای قابل شخصیسازی آن کمتر است. اینها همگی مصالحههایی در جهت کاهش هزینه و وزن هستند.
- ۵. شاتر مکانیکی سادهشده:
R8 فاقد پرده اول شاتر مکانیکی (Mechanical First Curtain) است. شما تنها دو گزینه دارید: شاتر کاملاً مکانیکی یا شاتر کاملاً الکترونیک. این یک نکته فنی است، اما میتواند در شرایط بسیار خاص (عکاسی با دیافراگمهای بسیار باز مانند f/1.2 و سرعت شاترهای بسیار بالا)، بر روی شکل بوکه (نواحی خارج از فوکوس) تأثیر جزئی بگذارد.
فصل سوم: تواناییهای ویدیویی شگفتانگیز
با توجه به قیمت، قابلیتهای ویدیویی R8 چیزی کمتر از یک شگفتی نیست. در این بخش نیز، R8 بسیاری از ویژگیهای خود را از R6 Mark II به ارث برده است.
- 4K/60p با کیفیت عالی: R8 میتواند ویدیوی 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه را به صورت بدون کراپ و با نمونهبرداری از تمام سطح سنسور 6K ضبط کند. این یعنی ویدیوهای 4K شما فوقالعاده شارپ، پر از جزئیات و بدون هیچگونه کاهش در زاویه دید هستند.
- ویژگیهای حرفهای: این دوربین از ضبط داخلی 10-bit 4:2:2 و پروفایل رنگی C-Log 3 پشتیبانی میکند که انعطافپذیری بینظیری را برای اصلاح رنگ حرفهای در اختیار شما قرار میدهد.
- اسلوموشن فوقالعاده: قابلیت ضبط Full HD با سرعت 180فریم بر ثانیه، به شما اجازه میدهد تا صحنههای اسلوموشن بسیار نرم و جذابی را خلق کنید.
هرچند R8 به دلیل نداشتن IBIS و بدنه کوچکتر، ممکن است در فیلمبرداری طولانی 4K/60p زودتر از R6 Mark II داغ کند، اما برای اکثر کاربردهای تولید محتوا، ولاگ و پروژههای ویدیویی کوتاه، یک ابزار بینهایت قدرتمند است.
نقاط قوت و ضعف
| محور | نقاط قوت | نقاط ضعف |
| کیفیت تصویر | سنسور فولفریم 24.2MP، عملکرد عالی در نور کم | رزولوشن پایینتر نسبت به R5 یا R6 II |
| فیلمبرداری | 4K اورسمپلشده، اسلوموشن Full HD 180fps | نبود لرزشگیر داخلی IBIS |
| سرعت و فوکوس | فوکوس Dual Pixel II بسیار سریع، عکاسی پیاپی 40fps | محدودیت در شاتر مکانیکی |
| طراحی و وزن | سبکترین فولفریم کانن، بدنه جمعوجور | عمر باتری متوسط |
Canon EOS R8 برای چه کسانی یک انتخاب هوشمندانه است؟
R8 برای همه نیست، اما برای گروه بزرگی از کاربران، بهترین و هوشمندانهترین انتخاب ممکن است.
- عکاسان علاقهمند که قصد ارتقا دارند: اگر از یک دوربین DSLR قدیمی یا یک دوربین APS-C استفاده میکنید و آرزوی ورود به دنیای فولفریم را دارید، R8 بهترین و مقرونبهصرفهترین جهش کیفی است که میتوانید تجربه کنید.
- تولیدکنندگان محتوا و ولاگرها: ترکیب وزن سبک، صفحه نمایش چرخان، کیفیت ویدیوی 4K/60p و فوکوس خودکار بینقص، R8 را به یک ابزار ایدهآل برای تولید محتوای ویدیویی برای یوتیوب و شبکههای اجتماعی تبدیل میکند.
- عکاسان سفر و خیابانی: برای کسانی که کیفیت فولفریم را بدون وزن و حجم زیاد میخواهند، R8 یک همراه سفر بینظیر است.
- دانشجویان و تازهکاران جدی: کسانی که میخواهند با یک ابزار حرفهای کار خود را شروع کنند اما بودجه محدودی دارند، با R8 به کیفیت تصویری دست پیدا میکنند که برای ساخت یک پورتفولیوی قوی کاملاً کافی است.
چه کسانی بهتر است از آن دوری کنند؟
- عکاسان حرفهای عروسی و رویدادها: فقدان درگاه کارت حافظه دوم، باتری ضعیفتر و نبود IBIS، ریسکهای بزرگی برای این گروه از کاربران هستند. Canon EOS R6 Mark II انتخاب بسیار مطمئنتری برای آنهاست.
- عکاسانی که به شدت به IBIS متکی هستند: اگر سبک عکاسی شما، عکاسی روی دست در نور بسیار کم و با سرعت شاترهای پایین است، فقدان IBIS برای شما بسیار آزاردهنده خواهد بود.
- عکاسان اکشن و ورزشی حرفهای: هرچند R8 سریع است، اما بدنه کوچکتر و بافر محدودتر آن برای عکاسی طولانی ورزشی به اندازه R7 یا R6 Mark II مناسب نیست.
جمع بندی: هوشمندانهترین دروازه ورود به دنیای فولفریم
Canon EOS R8 یک دوربین بینهایت هوشمندانه است. این دوربین یک بیانیه جسورانه است که نشان میدهد کیفیت تصویر و فوکوس خودکار حرفهای دیگر مختص دوربینهای گرانقیمت نیست. کانن با تمرکز بر روی هستهی اصلی عملکرد و حذف ویژگیهای جانبی، محصولی را خلق کرده که ارزشی باورنکردنی در برابر قیمت خود ارائه میدهد.
R8 شاید بینقص نباشد و مصالحههای آن برای همه مناسب نباشد، اما این دوربین برای میلیونها عکاس مشتاق، همان پلی است که آنها را از دنیای آماتوری به دنیای حرفهای فولفریم متصل میکند. اگر شما جزو کسانی هستید که میتوانید با کمبودهای آن کنار بیایید، Canon EOS R8 نه تنها یک انتخاب خوب، بلکه احتمالاً بهترین و هیجانانگیزترین دوربینی است که میتوانید در حال حاضر خریداری کنید.
| قیمت |
1499 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
فوریه ۲۰۲۳ (عرضه: آوریل ۲۰۲۳) |
| ویژگی دوربین |
فولفریم سبک و جمعوجور، ترکیب قدرتمند عکس و فیلم |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
فولفریم CMOS |
| ابعاد سنسور |
36 × 24 mm |
| پردازنده |
DIGIC X |
| ابعاد |
132.5 × 86.1 × 70 mm |
| وزن |
461 گرم (با باتری و کارت) / 414 گرم (بدنه تنها) |
| پیکسل های موثر |
24.2 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
6000 × 4000 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
RAW (CR3), JPEG, HEIF |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی متحرک Vari-angle، 1.62M نقطه |
| ISO |
100–102400 (قابل گسترش به 50–204800) |
| سرعت شاتر |
1/16000 (الکترونیکی) / 1/4000 (مکانیکی) |
| باتری |
Canon LP-E17 |
| عمر باتری |
حدود 290 شات (EVF) / 370 شات (LCD) |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد (فقط لرزشگیر لنز یا گیمبال) |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
8K30p RAW داخلی، 4K120p، 4K60p oversampled |
| تعداد نقاط فوکوس |
1053 نقطه فوکوس اتوماتیک |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF II |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چشم، صورت، حیوانات، وسایل نقلیه، پوشش کامل کادر |
| عکاسی پیاپی |
40 فریم بر ثانیه (الکترونیکی) / 6 فریم بر ثانیه (مکانیکی) |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 2.36M نقطه، بزرگنمایی 0.7× |
| کارت حافظه |
1× SD UHS-II |
| WIFI |
بله (2.4/5GHz) |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله (استریو) |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله (Micro HDMI, Type D) |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
USB-C، HDMI micro، Mic، Headphone، Remote |
| ویژگی خاص |
سبکترین فولفریم کانن، فیلمبرداری 4K60p oversampled، عکاسی پیاپی 40fps |
| مزایا |
کیفیت عالی تصویر، فوکوس سریع و دقیق، بدنه سبک و کوچک، فیلمبرداری پیشرفته |
| معایب |
نبود IBIS، عمر باتری متوسط، کنترل کمتر نسبت به مدلهای حرفهای |
محصولات مرتبط
دوربین عکاسی کنون Canon EOS 5D Mark IV Body
موجود
| معرفی رسمی |
25 آگوست 2016 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR فولفریم حرفهای با سنسور 30.4MP، فوکوس 61 نقطهای و ویدئوی DCI 4K؛ مناسب عکاسی حرفهای، مراسم، خبری و استودیو |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
شاسی آلیاژ منیزیم با مقاومت در برابر گردوغبار و رطوبت (Weather Sealing) |
| سنسور |
CMOS فولفریم |
| تراز سنسور |
دارد ، تراز الکترونیکی/ Electronic Level |
| ابعاد سنسور |
حدود 36 × 24 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Canon EF لنزهای EF-S/EF-M پشتیبانی نمیشوند |
| پردازنده |
DIGIC 6+ |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6720 × 4480 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
حدود 30.4 مگا |
| نمایشگر |
3.2 اینچ لمسی ثابت، حدود 1.62M نقطه |
| ابعاد |
حدود 150.7 × 116.4 × 75.9 میلیمتر |
| وزن |
حدود 890 گرم با باتری و کارت/ حدود 800 گرم (بدنه تنها) |
| تعداد نقاط فوکوس |
61 نقطه فوکوس تا 41 نقطه Cross-Type بسته به لنز/دیافراگم تعداد نقطه فوکوس |
| نوع فوکوس |
منظرهیاب: تشخیص فاز (Phase-Detect) / لایوویو و ویدئو: Dual Pixel CMOS AF |
| ویژگی فوکوس |
حالتهای انتخاب متنوع (Single / Spot / Expansion / Zone / Large) Zone+ ردیابی پیشرفته (iTR |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر حدود 7 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
CF (UDMA 7) + SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
| ISO |
100–32000 قابل گسترش 50–102400 |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/8000 ثانیه Bulb+ |
| باتری |
LP-E6N لیتیوم-یون |
| عمر باتری |
حدود 900 شات استاندارد CIPA |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
DCI 4K (4096×2160) تا fps 30/24 Full HD 1080+ تا 60fps + HDR Movie در Full HD بسته به حالتها |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد، IBIS ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW (CR2) + Dual Pixel RAW |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد (Interval Timer / Time-Lapse Movie) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 100% و بزرگنمایی حدود 0.71× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi + NFC + GPS |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
USB 3.0 (Micro-B)، HDMI mini (Type-C)، ورودی میکروفون 3.5mm، خروجی هدفون 3.5mm، ترمینال ریموت (N3) |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
میکروفون داخلی دارد + ورودی میکروفون خارجی دارد |
| بلندگو |
دارد |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه / 10 ثانیه / 10 ثانیه + شات پیاپی |
| خروجی HDMI |
بله (Mini HDMI Type C) |
| GPS |
دارد |
| ویژگی خاص |
Dual Pixel RAW برای ریزتنظیمهای محدود در پسپردازش + بدنه مقاوم حرفهای |
| مزایا |
خروجی عکس بسیار قابلاعتماد، بدنه مقاوم، فوکوس منظرهیاب قوی، 4K DCI، ورودی میکروفون + خروجی هدفون، GPS داخلی |
| معایب |
نبود IBIS، کراپ/محدودیتهای 4K و حجم فایل بالا، عدم وجود بلوتوث، نبود فلاش داخلی |
| قیمت |
نو: حدود $1,999 / کارکرده: حدود $1,012 تا $1,209 (بسته به وضعیت و موجودی) قیمت دلاری محصول |
دوربین عکاسی کنون Canon EOS 6D Mark II Body
موجود
| معرفی رسمی |
29 ژوئن 2017 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR فولفریم 26.2MP با Dual Pixel CMOS AF، فوکوس 45 نقطه کراس، مناسب عکاسی پرتره/مراسم و تولید محتوا (Full HD) |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه لنز |
بدنه با ترکیب پلیکربنات/آلیاژ (کلاس نیمهحرفهای) |
| سنسور |
CMOS فولفریم |
| تراز سنسور |
دارد (تراز الکترونیکی داخل منظرهیاب/نمایشگر) |
| ابعاد سنسور |
35.9 × 24.0 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Canon EF پشتیبانی از EF-S و EF-M ندارد |
| پردازنده |
DIGIC 7 |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6240 × 4160 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
حدود 26.2 مگا |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی و چرخان (Vari-Angle) با نسبت 3:2 و حدود 1.04M نقطه |
| ابعاد |
144.0 × 110.5 × 74.8 میلیمتر |
| وزن |
حدود 765 گرم با باتری و کارت |
| تعداد نقاط فوکوس |
45 نقطه فوکوس ، همگی Cross-Type در منظرهیاب |
| نوع فوکوس |
منظرهیاب: تشخیص فاز AF سنسور اختصاصی/ لایوویو و ویدئو: Dual Pixel CMOS AF |
| ویژگی فوکوس |
انتخاب نقطه تک/Spot، Zone و Large Zone؛ تشخیص چهره و Tracking در Live View |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر 6.5 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC (UHS-I) |
| ISO |
عکس: 100–40000 قابل گسترش 50–102400/ ویدئو: تا 25600 قابل گسترش تا 102400 |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/4000 ثانیه Bulb+ |
| باتری |
باتری لیتیوم-یون LP-E6N |
| عمر باتری |
حدود 1200 شات استاندارد CIPA |
| فیلمبرداری |
فیلمبرداری Full HD |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 60p 4K برای ویدئوی معمولی ندارد؛ Time-lapse 4K دارد |
| لرزشگیر داخلی |
IBIS ندارد؛ لرزشگیر: اپتیکی روی لنزهای IS + 5-axis Digital IS برای ویدئو |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد، Time-lapse Movie تا 4K |
| منظره یاب EVF |
منظرهیاب اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 98% و بزرگنمایی حدود 0.71× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi (2.4GHz) + Bluetooth 4.1 (BLE) + NFC |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
بله |
| پورت ها و ارتباطات |
USB 2.0 (Hi-Speed)، HDMI (Type-C/mini)، ورودی میکروفون 3.5mm استریو7 |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
میکروفون داخلی دارد + ورودی میکروفون خارجی دارد |
| بلندگو |
دارد |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه / 10 ثانیه |
| خروجی HDMI |
بله (Mini HDMI Type C) |
| GPS |
GPS داخلی |
| ویژگی خاص |
اتصال بیسیم کامل + GPS داخلی + نمایشگر لمسی چرخان برای کاربری میدانی و تولید محتوا |
| مزایا |
فولفریم با خروجی RAW خوب، فوکوس Dual Pixel در Live View، GPS داخلی، عمر باتری عالی، نمایشگر چرخان لمسی |
| معایب |
نبود 4K ویدئوی معمولی، شاتر تا 1/4000، نبود IBIS، نبود فلاش داخلی |
| قیمت |
نو: حدود $1,199 (Body) / کارکرده: حدود $818.95 به بالا (متغیر با موجودی و وضعیت) |
دوربین عکاسی کنون Canon EOS 90D Camera Body
موجود
| معرفی رسمی |
28 آگوست2019 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR نیمهحرفهای APS-C با سنسور 32.5MP، عکاسی پیاپی سریع و ویدئوی 4K |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
آلیاژ آلومینیوم + پلیکربنات تقویتشده با الیاف شیشه؛ مقاومت در برابر گردوغبار/رطوبت: دارد |
| سنسور |
CMOS APS-C |
| تراز سنسور |
دارد Electronic Level / تراز الکترونیکی |
| ابعاد سنسور |
22.3 × 14.8 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Canon EF / EF-S |
| پردازنده |
DIGIC 8 |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6960 × 4640 پیکسل ۳:۲ |
| پیکسل های موثر |
حدود 32.5 مگاپیکسل مؤثر |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی و چرخان (Vari-Angle)، نسبت 3:2، حدود 1.04M نقطه 13) نمایشگر |
| ابعاد |
140.7 × 104.8 × 76.8 میلیمتر |
| وزن |
حدود 701 گرم (بدنه) |
| تعداد نقاط فوکوس |
45 نقطه فوکوس Cross-Type منظرهیاب |
| نوع فوکوس |
منظرهیاب: فاز (TTL) / لایوویو و ویدئو: Dual Pixel CMOS AF |
| ویژگی فوکوس |
ردیابی چهره و سوژه، Eye AF در Live View، حالتهای Zone و… |
| عکاسی پیاپی |
منظرهیاب: تا 10fps / Live View: تا 11fps (One-Shot) و 7fps (Servo) 19) عکاسی پیاپی |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC سازگار با UHS-II |
| ISO |
عکس: 100–25600 (Auto) قابل گسترش تا H:51200 / ویدئو: تا H:25600 |
| سرعت شاتر |
مکانیکی: 30 تا 1/8000 ثانیه + Bulb / الکترونیکی: تا 1/16000 |
| باتری |
LP-E6N لیتیوم-یون |
| عمر باتری |
حدود 1300 شات در 23°C |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K: 3840×2160 (30/25p) / Full HD: تا 120/100p |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد IBIS ندارد؛ Movie Digital IS برای ویدئو |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG (Fine/Normal) + RAW CR3 14-bit + CRAW |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد (Intervalometer داخلی + Timelapse Movie 4K تا) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 100% و بزرگنمایی حدود 0.95× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n، فقط 2.4GHz) + Bluetooth LE |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
دارد (Bluetooth 4.1 / BLE) |
| پورت ها و ارتباطات |
USB Micro-B، خروجی HDMI mini، ورودی میکروفون 3.5mm، خروجی هدفون 3.5mm |
| فلاش داخلی |
دارد GN≈12 در (ISO100) |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
میکروفون داخلی دارد + ورودی میکروفون خارجی دارد |
| بلندگو |
دارد |
| زمان سنج خودکار |
حالتهای 2 ثانیه/10 ثانیه + ریموت و حالتهای Self-timer پیوسته |
| خروجی HDMI |
HDMI mini خروجی Clean و 4:2:2 8-bit روی HDMI طبق مشخصات |
| GPS |
ندارد |
| ویژگی خاص |
بدنه مقاومتر + فوکوس Dual Pixel پیشرفته + کارت UHS-II + خروجی هدفون |
| مزایا |
شارپنس و جزئیات بالا (32.5MP)، پیاپی سریع، منظرهیاب 100%، فوکوس Live View عالی، ورودی میکروفون و خروجی هدفون |
| معایب |
نبود IBIS، نبود 4K60، USB قدیمی (Micro-B)، در 4K گزینهها محدودتر از دوربینهای جدیدتر |
| قیمت |
حدود $899.95 Used در B&H؛ قیمت روز متغیر است |
دوربین عکاسی نیکون Nikon D3400 body
موجود
| معرفی رسمی |
2016 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Nikon |
| ویژگی دوربین |
DSLR رده مبتدی DX با سنسور 24.2MP، پردازشگر EXPEED 4، اتصال SnapBridge (Bluetooth Low Energy) و عمر باتری بسیار بالا |
| رنگ |
مشکی (در برخی بازارها قرمز هم عرضه شده است) |
| جنس بدنه دوربین |
پلیکربنات/کامپوزیت (بدنه سبک رده DX) |
| سنسور |
CMOS فرمت DX (APS-C) |
| تراز سنسور |
IBIS ندارد (لرزشگیر روی سنسور ندارد) |
| ابعاد سنسور |
23.5 × 15.6 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Nikon F (با کنتاکت AF) |
| پردازنده |
EXPEED 4 |
| رزولوشن عکس |
6000 × 4000 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.2 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.0 اینچ ثابت (Fixed)، حدود 921k-dot |
| ابعاد |
124 × 98 × 75.5 میلیمتر |
| وزن |
حدود 395 گرم (فقط بدنه)؛ حدود 445 گرم (بدنه + باتری + کارت حافظه) |
| تعداد نقاط فوکوس |
11 نقطه (۱ نقطه Cross-type) |
| نوع فوکوس |
تشخیص فاز (TTL) + فوکوس کنتراستی در Live View |
| ویژگی فوکوس |
سیستم 11-point AF؛ حالتهای AF-S/AF-C/AF-A و Tracking پایه (سطح مبتدی) |
| عکاسی پیاپی |
تا 5 فریم بر ثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC (پشتیبانی UHS-I) |
| ISO |
100 تا 25600 |
| سرعت شاتر |
1/4000 تا 30 ثانیه + Bulb |
| باتری |
EN-EL14a |
| عمر باتری |
حدود 1200 شات (CIPA) |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 1080 تا 60p |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 (پیشفرض سنسور DX) |
| فرمت عکس |
JPEG + NEF (RAW) + RAW+JPEG |
| قابلیت لمسی |
ندارد |
| تایم لپس داخلی |
در مشخصات رسمی بهعنوان «Time-lapse movie داخلی» ذکر نشده |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentamirror با پوشش حدود 95% |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Bluetooth (SnapBridge) — فقط بلوتوث |
| WIFI |
ندارد (Wi-Fi داخلی ندارد) |
| بلوتوث |
دارد (Bluetooth Low Energy برای SnapBridge) |
| پورت ها و ارتباطات |
Micro-USB (USB 2.0) + HDMI (Type-C / Mini HDMI) |
| فلاش داخلی |
دارد |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hot-shoe) |
| میکروفون داخلی |
دارد (Mono) |
| بلندگو |
دارد (Mono) |
| زمان سنج خودکار |
2/5/10/20 ثانیه (تا 1 تا 9 شات) |
| خروجی HDMI |
دارد |
| GPS |
GPS داخلی ندارد (وابسته به اتصال/گجتهای جانبی) |
| ویژگی خاص |
SnapBridge (BLE) برای انتقال ساده تصاویر + باتری 1200 شات (نقطه قوت اصلی رده مبتدی) |
| مزایا |
عمر باتری عالی، کیفیت عکس 24.2MP، بدنه سبک، 5fps، اتصال ساده به موبایل با SnapBridge |
| معایب |
Wi-Fi ندارد، نمایشگر لمسی/چرخان ندارد، سیستم فوکوس 11 نقطهای، 4K ندارد، ورودی میکروفون ندارد |
دوربین عکاسی نیکون Nikon D610 body
موجود
| معرفی رسمی |
2013 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Nikon |
| ویژگی دوربین |
DSLR فولفریم FX با سنسور 24.3MP و پردازشگر EXPEED 3؛ فوکوس 39 نقطهای؛ عکاسی پیاپی تا 6fps؛ دو شیار SD؛ ویدئوی Full HD و قابلیت Time-lapse |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
پوششهای بالایی و پشتی از آلیاژ منیزیم (طبق خبر رسمی نیکون ژاپن) |
| سنسور |
CMOS فولفریم (FX) |
| تراز سنسور |
IBIS ندارد (لرزشگیر روی سنسور ندارد) |
| ابعاد سنسور |
35.9 × 24.0 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Nikon F bayonet mount |
| پردازنده |
EXPEED 3 |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6016 × 4016 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.3 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.2 اینچ، حدود 921k-dot، پوشش تقریباً 100% (لمسی نیست) |
| ابعاد |
141 × 113 × 82 میلیمتر |
| وزن |
حدود 760 گرم (فقط بدنه)؛ حدود 850 گرم (بدنه + باتری + کارت حافظه) |
| تعداد نقاط فوکوس |
39 نقطه (۹ نقطه Cross-type در مرکز) |
| نوع فوکوس |
تشخیص فاز TTL + فوکوس کنتراستی در Live View |
| ویژگی فوکوس |
Multi-CAM 4800؛ دامنه تشخیص فوکوس حدود −1 تا +19EV؛ حالتهای AF-S/AF-C/AF-A؛ نقاط فعال تا f/8 (برای نقاط مرکزی مشخص) |
| عکاسی پیاپی |
CH تا 6 فریمبرثانیه؛ CL حدود 1 تا 5 فریمبرثانیه + حالت Quiet Continuous (Qc) تا حدود 3fps |
| کارت حافظه |
دو شیار SD / SDHC / SDXC |
| ISO |
100 تا 6400 (قابل گسترش: حدود 50 تا 25600 معادل) |
| سرعت شاتر |
1/4000 تا 30 ثانیه + Bulb/Time |
| باتری |
EN-EL15 |
| عمر باتری |
حدود 900 شات (CIPA) |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 1080 تا 30p/25p/24p + HD 720 تا 60p/50p/30p/25p |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 (FX) + حالت DX (24×16) برای کراپ |
| فرمت عکس |
NEF (RAW) + JPEG + RAW+JPEG |
| قابلیت لمسی |
ندارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد (Time-lapse photography) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 100% و بزرگنمایی حدود 0.7× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
بیسیم داخلی ندارد؛ Wi-Fi بهصورت اختیاری با آداپتورهای سازگار |
| WIFI |
داخلی ندارد (اختیاری با دانگل/آداپتور) |
| بلوتوث |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
Hi-Speed USB + خروجی HDMI Type-C (Mini) + ورودی میکروفون 3.5mm + خروجی هدفون 3.5mm + ترمینال لوازم جانبی |
| فلاش داخلی |
دارد (Pop-up) + پشتیبانی CLS |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hot-shoe استاندارد ISO 518) + سینک/دیتا |
| میکروفون داخلی |
دارد (مونو) + امکان اتصال میکروفون خارجی |
| بلندگو |
در بروشور بهصورت مستقل ذکر نشده (برای پخش ویدئو/صدا بهصورت عملی وجود دارد) |
| زمان سنج خودکار |
دارد (Self-timer) |
| خروجی HDMI |
دارد (Type-C mini-pin) |
| GPS |
GPS داخلی ندارد؛ پشتیبانی از GP-1 / GP-1A (اختیاری) از طریق ترمینال لوازم جانبی |
| ویژگی خاص |
بدنه مقاوم با پوششهای منیزیمی، دو اسلات SD، حالت Quiet Continuous، ورودی/خروجی صدای 3.5mm، تایملپس داخلی |
| مزایا |
فولفریم 24.3MP با خروجی تمیز، دو شیار SD، فوکوس 39 نقطهای قابل اتکا، ورودی میکروفون و خروجی هدفون، تایملپس داخلی، بدنه نسبتاً سبک برای FX |
| معایب |
4K ندارد، IBIS ندارد، شاتر حداکثر 1/4000، Wi-Fi/بلوتوث داخلی ندارد، نمایشگر ثابت و غیرلمسی |
دوربین عکاسی نیکون Nikon D750 body
موجود
| معرفی رسمی |
2014 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Nikon |
| ویژگی دوربین |
DSLR فولفریم (FX) با سنسور 24.3MP، پردازشگر EXPEED 4، فوکوس 51 نقطهای، عکاسی پیاپی 6.5fps، نمایشگر 3.2 اینچ تاشو، Wi-Fi داخلی |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
ساختار Monocoque با ترکیب کامپوزیت فیبرکربن + آلیاژ منیزیم (بدنه سبک و مقاوم) |
| سنسور |
CMOS فولفریم (FX) |
| تراز سنسور |
لرزشگیر روی سنسور ندارد (IBIS ندارد) |
| ابعاد سنسور |
35.9 × 24.0 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Nikon F (Bayonet) |
| پردازنده |
EXPEED 4 |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6016 × 4016 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.3 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.2 اینچ Tilting (بالا/پایین)، حدود 1,229,000-dot، لمسی نیست |
| ابعاد |
140.5 × 113 × 78 میلیمتر |
| وزن |
حدود 750 گرم (فقط بدنه)؛ حدود 840 گرم (بدنه + باتری + کارت حافظه) |
| تعداد نقاط فوکوس |
51 نقطه (۱۵ نقطه Cross-type) |
| نوع فوکوس |
تشخیص فاز (TTL) + فوکوس کنتراستی در Live View |
| ویژگی فوکوس |
ماژول پیشرفته (سطح حرفهای)، حساسیت فوکوس تا حدود −3EV، حالتهای AF-S/AF-C/AF-A، 3D-Tracking و Dynamic-area |
| عکاسی پیاپی |
تا 6.5 فریم بر ثانیه |
| کارت حافظه |
دو شیار SD / SDHC / SDXC (پشتیبانی UHS-I) |
| ISO |
100 تا 12800 (قابل گسترش: حدود 50 تا 51200) |
| سرعت شاتر |
1/4000 تا 30 ثانیه + Bulb/Time |
| باتری |
EN-EL15 |
| عمر باتری |
حدود 1230 شات (CIPA) |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 1080 تا 60p (همراه با گزینههای 50/30/25/24) + HD 720 تا 60/50 |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 (پیشفرض FX) + کراپهای 1.2× و DX |
| فرمت عکس |
JPEG + NEF (RAW) + RAW+JPEG |
| قابلیت لمسی |
ندارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد (Time-lapse movie داخلی) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentaprism با پوشش 100% و بزرگنمایی حدود 0.7× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi داخلی (اپلیکیشن Wireless Mobile Utility) |
| WIFI |
دارد (Built-in) |
| بلوتوث |
ندارد (در این مدل داخلی نیست) |
| پورت ها و ارتباطات |
USB (Hi-Speed) + HDMI Type-C (Mini) + ورودی میکروفون 3.5mm + خروجی هدفون |
| فلاش داخلی |
دارد (Pop-up) |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hot-shoe) |
| میکروفون داخلی |
دارد (برای ویدئو) |
| بلندگو |
دارد (برای پخش صدا/ویدئو) |
| زمان سنج خودکار |
دارد (Self-timer) |
| خروجی HDMI |
دارد (Type-C Mini HDMI) |
| GPS |
GPS داخلی ندارد؛ پشتیبانی از ماژولهای GP-1 / GP-1A (اختیاری) |
| ویژگی خاص |
بدنه Monocoque سبک، Wi-Fi داخلی، نمایشگر تاشو، عملکرد عالی در نور کم و فوکوس تا −3EV |
| مزایا |
کیفیت تصویر فولفریم 24.3MP، رنج دینامیکی و نویز عالی، فوکوس 51 نقطهای قابل اعتماد، 6.5fps، نمایشگر تاشو، ورودی میکروفون و خروجی هدفون، Wi-Fi داخلی |
| معایب |
4K ندارد، IBIS ندارد، لمسی نیست، شاتر 1/4000 (نه 1/8000)، بلوتوث داخلی ندارد |



نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.