
راهنمای اندازه دوربین سونی
| محتویات جعبه | توضیحات |
|---|---|
| بدنهی دوربین Sony A1 | بدون لنز (Body Only) |
| باتری NP-FZ100 | باتری لیتیوم-یون پرقدرت (سری Z) |
| شارژر باتری BC-QZ1 | شارژر رسمی سونی برای باتری NP-FZ100 |
| آداپتور برق (AC Adapter) | برای شارژ یا تغذیه مستقیم دوربین |
| کابل USB Type-C | برای انتقال داده یا شارژ سریع |
| بند گردنی Sony Shoulder Strap | بند رسمی برای حمل ایمن دوربین |
| درپوش بدنه (Body Cap) | محافظ مانت و سنسور در نبود لنز |
| محافظ کابل (Cable Protector) | برای جلوگیری از آسیب یا کشیدگی کابلها |
| دفترچه راهنما و کارت گارانتی | شامل راهنمای کاربر و مدارک ضمانت |
| محصول جانبی | توضیحات |
|---|---|
| Vertical Battery Grip (Sony VG-C4EM) | استفاده همزمان از دو باتری NP-FZ100 برای افزایش زمان کارکرد دوربین و اضافهکردن کنترلهای عمودی مثل شاتر؛ بسیار مناسب برای عکاسی پرتره یا پروژههای طولانی. |
| Full Camera Cage | محافظ محکم برای بدنه با نقاط متعدد برای نصب میکروفن، مانیتور، نور یا فالو فوکوس؛ انتخابی عالی برای فیلمسازان حرفهای. |
| کارت حافظه CFexpress Type A یا UHS-II SD | برای استفاده کامل از سرعت عکاسی پیاپی و فیلمبرداری 8K دوربین؛ سرعت بالا برای جلوگیری از پر شدن بافر و تاخیر در ذخیره. |
| محافظ صفحهنمایش (Screen Protector) | محافظ شفاف برای جلوگیری از خطوخش و آسیب LCD، افزایش دوام صفحهنمایش در استفاده روزمره یا محیطهای سخت. |
| ویژگی / مدل | Sony A1 | Canon EOS R1 | Canon EOS R5 Mark II | Canon EOS R6 Mark II |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD MSRP) | $6,495 | $5,499 | $3,999 | $2,499 |
| معرفی رسمی | ۲۰۲۱ | ۲۰۲۴ | ۲۰۲۵ | ۲۰۲۲ |
| ویژگی دوربین | پرچمدار همهکاره؛ 50MP، 30fps، 8K | پرچمدار سرعت محور؛ Eye-Control + 6K | رزولوشن بالا 45MP + AF عالی | هیبرید توانمند با فیلم 6K |
| رنگ | مشکی | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم Stacked BSI CMOS | فولفریم BSI Stacked CMOS | فولفریم Stacked CMOS | فولفریم BSI CMOS |
| ابعاد سنسور (mm) | 35.9 × 24.0 | 36 × 24 | 35.9 × 23.9 | 35.9 × 23.9 |
| رزولوشن سنسور | 50.1 MP | 24.2 MP | 45 MP | 24.2 MP |
| پردازنده | BIONZ XR + AI Processing | DIGIC X + Accelerator, DIGIC Accelerator | DIGIC X + Accelerator | DIGIC X |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ۵ محور تا ۸ استاپ | ندارد | ۵ محور تا ۸ استاپ | ۵ محور تا ۸ استاپ |
| منظرهیاب (EVF) | OLED 9.44M نقطه، 240Hz | OLED 9.44M + Eye Control | OLED 5.76M نقطه | OLED 3.69M نقطه |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.2″ چرخان، 1.44M نقطه | 3.2″ چرخان، 2.1M نقطه | 3.2″ چرخان، 2.1M نقطه | 3.0″ چرخان، 1.62M نقطه |
| رزولوشن عکس | 50.1 MP | 24.2 MP | 45 MP | 24.2 MP |
| عکاسی پیاپی | تا 30fps (RAW / JPEG) | تا 40fps الکترونیکی | تا 30fps | تا 40fps الکترونیکی |
| فیلمبرداری | 8K30p / 4K120p | 6K60p RAW + 4K120p | 8K60p / 4K120p | 6K60p / 4K60p |
| دامنه ISO | 100–32,000 + (50–102,400) | 100–102,400 + (تا 409,600) | 100–102,400 + (تا 204,800) | 100–102,400 + (تا 204,800) |
| کارت حافظه | Dual CFexpress A + SD | Dual CFexpress B | Dual CFexpress + SD | Dual SD UHS-II |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، HDMI، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT |
| نقاط فوکوس | 759 PDAF + 425 CDAF | 4,897 Cross-Type Dual-Pixel AF | 1,053 Dual-Pixel AF | 1,053 Dual-Pixel AF |
| روش فوکوس (AF) | AI Subject Recognition (انسان/حیوان/پرنده/ماشین) | Eye-Control + Smart Tracking | Eye/Animal + Subject Tracking | Dual Pixel AF II + Subject Tracking |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | دارد | ندارد | دارد | دارد |
| خروجی هدفون/میکروفن | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلندگو | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW, JPEG, HEIF | RAW, JPEG, HEIF | RAW, JPEG, HEIF | RAW, JPEG, HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/8000–30s | 1/64,000–30s | 1/8000–30s | 1/8000–30s |
| عمر باتری (CIPA) | ~530 عکس | ~920 عکس | (~?) عکس | ~580 عکس |
| وزن (بدنه + کارت) | 737g | 920g | 920g | 670g |
| ابعاد بدنه (mm) | 129×97×81 | 157.6×149.5×87.3 | 157.6×149.5×87.3 | 138×98×88 |
| ویژگی خاص | AI AF پیشرفته + 30fps + 8K | کنترل با چشم + مقاومت حرفهای | ترکیب رزولوشن بالا + فیلم قوی | هیبرید ارزشمدار با AF هوشمند |
| مزایا | کارایی همهچیز تمام + سرعت و کیفیت | در دسترس برای عملیات سنگین | تعادل عملکرد بالا در عکس و فیلم | قیمت کمتر + کارایی خوب |
| معایب | قیمت بالا + حجم فایل زیاد | وزن زیاد + سنسور پایینتر | قوی اما سنگین و گران | رزولوشن پایینتر نسبت به پرچمداران |
[table id=1 /][table id=1 /]
| ویژگی / مدل | Sony A1 | Sony A1 II | Sony a9 III | Sony A7R V |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD MSRP) | $6,495 | ~$6,499 | ~$5,999 | ~$3,499 |
| معرفی رسمی | ۲۰۲۱ | ۲۰۲۴ | ۲۰۲۴ | ۲۰۲۲ |
| ویژگی دوربین | پرچمدار 50MP + 30fps + 8K/4K120p | نسل جدید با AI AF و IBIS پیشرفته | شاتر جهانی با سرعت بالا و پوشش گسترده AF | رزولوشن بالا (61MP) + IBIS ممتاز |
| رنگ | مشکی | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم Stacked BSI-CMOS | فولفریم Stacked BSI-CMOS | فولفریم Rolling Global Shutter | فولفریم BSI-CMOS |
| ابعاد سنسور (mm) | 35.9 × 24.0 | 35.9 × 24.0 | 35.6 × 23.8 | 35.7 × 23.8 |
| رزولوشن سنسور | 50.1 MP | 50.1 MP | 24.6 MP | 61 MP |
| پردازنده | BIONZ XR + AI Processing | BIONZ XR + AI Processing | BIONZ XR | BIONZ XR |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ۵-محور تا ۸ استاپ | ۵-محور تا ۸.۵ استاپ | ۵-محور تا ۸ استاپ | ۸ استاپ |
| منظرهیاب (EVF) | OLED 9.44M، 240Hz | OLED 9.44M، 240Hz | OLED 9.44M؛ global shutter | OLED 5.76M |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.2″ چرخان، 1.44M | 3.2″ چرخان، 1.44M | 3.2″ چرخان، 2.1M | 3.2″ چرخان، 2.36M |
| رزولوشن عکس | 50.1 MP | 50.1 MP | 24.6 MP | 61 MP |
| عکاسی پیاپی | تا 30fps (RAW/JPEG) | تا 30fps (RAW/JPEG) | تا 120fps (global shutter) | تا 10fps |
| فیلمبرداری | 8K30p / 4K120p | 8K30p / 4K120p | 4K120p | 8K30p / 4K60p |
| دامنه ISO | 100–32K (تا 102,400) | 50–102K | 250–25,600 (تا 51,200) | 100–32K (تا 102,400) |
| کارت حافظه | Dual CFexpress A + SD | Dual CFexpress A + SD | SD UHS-II + CFexpress A | SD UHS-II + CFexpress A |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، HDMI، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT |
| نقاط فوکوس | 759 PDAF + 425 CDAF | 759 PDAF + AI Tracking | 759 PDAF (96٪ پوشش) | 567 PDAF + 425 CDAF |
| روش AF | AI Subject Recognition (انسان/پرنده/حیوان/مسیر) | AI پیشرفته + فاز/Contrast | Tracking هوشمند + AF global shutter | Real-Time Tracking + Eye/Face/Animal AF |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | دارد | دارد | ندارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | دارد | دارد | ندارد | دارد |
| خروجی هدفون/میکروفن | دارد | دارد | ندارد | دارد |
| بلندگو | دارد | دارد | ندارد | ندارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW, JPEG, HEIF | RAW, JPEG, HEIF | RAW, JPEG | RAW, JPEG, HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/8000–30s | 1/32000–30s (electronic) | 1/32000–30s (global shutter) | 1/8000–30s |
| عمر باتری (CIPA) | ~530 عکس | ~520 عکس | ~860 عکس | ~530 عکس |
| وزن (بدنه + کارت) | 737g | 743g | 702g | 723g |
| ابعاد بدنه (mm) | 129×97×83 | 136×97×83 | 136×97×83 | 131×96×80 |
| ویژگی خاص | برترین سرعت، کیفیت تصویر، AI پیشرفته | سرعت و کیفیت در کنار AI | شاتر جهانی بدون blackout و سرعت بالا | رزولوشن بسیار بالا با تثبیت عالی |
| مزایا | ترکیب کامل از عکس و فیلم + AI عالی | نسخه بهتر با AI، EVF سریع، IBIS قوی | شاتر بیصدا و خیلی سریع با لنزهای سونی | جزئیات مثالزدنی و تثبیت حرفهای |
| معایب | قیمت بالا، حجم فایل بسیار زیاد و سنگین | سنگین و گران | رزولوشن پایینتر، فاقد EVF رنگی | عکاسی پیاپی محدودتر |
| ویژگی / مدل | Sony A1 | Nikon Z9 | Nikon Z8 | Nikon Z7 II |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD MSRP) | $6,495 | $5,500 | $3,999 | $2,999 |
| معرفی رسمی | ۲۰۲۱ | ۲۰۲۱ | ۲۰۲۳ | ۲۰۲۰ |
| ویژگی دوربین | 50MP + 30fps + 8K/4K120p و AI AF | 45.7MP + سرعت بالا + 8K | 45.7MP هیبرید سریعتر + 8K/4K120p | 45.7MP با عکاسی دقیق و 4K60p |
| رنگ | مشکی | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم Stacked BSI-CMOS | فولفریم Stacked CMOS | فولفریم Stacked BSI-CMOS | فولفریم BSI-CMOS |
| ابعاد سنسور (mm) | 35.9 × 24.0 | 35.9 × 23.9 | 35.9 × 23.9 | 35.9 × 23.9 |
| رزولوشن سنسور | 50.1 MP | 45.7 MP | 45.7 MP | 45.7 MP |
| پردازنده | BIONZ XR + AI Processing | EXPEED 7 | EXPEED 7 | Dual EXPEED 6 |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ۵ محور تا ۸ استاپ | دارد | ۵ محور | ندارد |
| منظرهیاب (EVF) | OLED 9.44M، 240Hz | OLED بدون توقف | EVF بدون تار شدن (Real-Live) | OLED رقابتی 3.68M |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.2″ چرخان 1.44M | 3.2″ دوار، 2.1M | 3.2″ تراز، 2.1M | 3.2″ چرخان، 2.1M |
| رزولوشن عکس | 50.1 MP | 45.7 MP | 45.7 MP | 45.7 MP |
| عکاسی پیاپی | تا 30fps | تا 20fps RAW / 30fps JPEG | تا 20fps RAW / 30fps JPEG | 10fps |
| فیلمبرداری | 8K30p / 4K120p | 8K30p + 4K120p | 8K60p & 4K120p | 4K60p |
| دامنه ISO | 100–32,000 (تا 102,400) | 64–25,600 (تا 102,400) | 64–25,600 (تا 102,400) | 64–25,600 (تا 102,400) |
| کارت حافظه | Dual CFexpress A + SD | Dual CFexpress B | CFexpress B + SD | CFexpress B + SD |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، HDMI، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT |
| نقاط فوکوس | 759 PDAF + AI Tracking | 493-area با Tracking | 493 NF با Tracking | 493 نقاط AF |
| روش فوکوس (AF) | AI AF شامل انسان، حیوان و وسایل | تشخیص 9 نوع سوژه با 3D Tracking | AI tracking و پیشضبط لحظهها | Eye/Face/Animal AF |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | دارد | ندارد | ندارد | دارد |
| خروجی هدفون/میکروفن | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلندگو | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | دارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW, JPEG, HEIF | RAW, JPEG | RAW, JPEG | RAW, JPEG |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/8000–30s | 1/32000–30s (الکترونیکی) | 1/8000–30s | 1/8000–30s |
| عمر باتری (CIPA) | ~430 عکس | ~740 عکس | ~340 عکس | — |
| وزن (بدنه + کارت) | 737g | 1340g | 910g | — |
| ابعاد بدنه (mm) | 129×97×83 | 149×150×91 | 144×118×83 | — |
| ویژگی خاص | سرعت+رزولوشن+8K+AI کامل | EVF بیوقفه + بدنه حرفهای | بدنه کوچکتر، ضبط 8K60p | رزولوشن بالا، پردازنده دوگانه |
| مزایا | همهچیز تمام از سرعت تا کیفیت | دوام، کارایی، EVF بینقص | تعادل عملکرد همهکاره و جمعوجور | با دقت بالا، طیف ISO گسترده |
| معایب | سنگین، گران، حجم فایل عظیم | حجم سنگین، بسیار بزرگ | عمر باتری کمتر، قیمت بالا | — |

راهنمای اندازه دوربین سونی
دوربین سونی Sony a1
-
سنسور فولفریم ۵۰.۱ مگاپیکسلی Stacked CMOS با وضوح فوقالعاده
-
پردازنده قدرتمند BIONZ XR با سرعت پردازش بسیار بالا
-
عکاسی پیاپی با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه همراه فوکوس و نورسنجی خودکار
-
سیستم فوکوس پیشرفته با ۷۵۹ نقطه فازی و قابلیت Real-time Eye AF برای انسان، حیوانات و پرندگان
-
فیلمبرداری حرفهای ۸K تا ۳۰fps و ۴K تا ۱۲۰fps با ضبط داخلی ۱۰ بیت ۴:۲:۲
-
خروجی RAW 16-bit HDMI مناسب پروژههای سینمایی
-
لرزشگیر داخلی ۵ محوره با پایداری عالی
-
منظرهیاب OLED با وضوح ۹.۴۴ میلیون نقطه و نرخ تازهسازی ۲۴۰Hz
-
دو اسلات کارت حافظه CFexpress Type A + SD UHS-II
-
بدنه مقاوم، طراحی ارگونومیک و مقاوم در برابر شرایط محیطی
-
باتری NP-FZ100 با شارژدهی طولانی و اتصالات کامل (LAN، USB-C، HDMI، Wi-Fi دو بانده)
535,000,000تومان
نقد و بررسی جامع سونی Alpha 1: هیولایی که تمام قوانین را بازنویسی کرد!
در دنیای عکاسی و فیلمسازی دیجیتال، هر چند سال یکبار محصولی متولد میشود که نه تنها قواعد بازی را تغییر میدهد، بلکه کل زمین بازی را از نو تعریف میکند. سونی با معرفی دوربین Alpha 1 (α1)، دقیقاً همین کار را انجام داد. این دوربین یک بیانیهی قدرتمند از سوی سونی است؛ یک ابزار بینقص و همهفنحریف که آمده تا به تمام نیازهای حرفهایها، از عکاسان ورزشی و حیات وحش گرفته تا فیلمسازان و عکاسان استودیویی، یکجا پاسخ دهد.
اما آیا سونی a1 واقعاً همان هیولای بیرقیبی است که ادعا میکند؟ آیا برچسب قیمتی سنگین آن قابل توجیه است؟ در این نقد و بررسی جامع، قصد داریم به عمق این دوربین شگفتانگیز سفر کنیم، آن را از زوایای مختلف بسنجیم و ببینیم برای چه کسانی ساخته شده است. پس با ما همراه باشید.
نگاهی کلی به مشخصات کلیدی: اعداد شگفتانگیز
قبل از هر چیز، بیایید نگاهی به مشخصات فنی سونی a1 بیندازیم. این اعداد به تنهایی گویای همهچیز هستند:
- سنسور: فول فریم 50.1 مگاپیکسلی Exmor RS BSI CMOS
- پردازنده: دو پردازندهی BIONZ XR
- عکاسی پیاپی: تا 30 فریم بر ثانیه (با شاتر الکترونیکی) بدون خاموشی منظرهیاب (Blackout-free)
- اتوفوکوس: سیستم هیبریدی با 759 نقطهی تشخیص فاز و 425 نقطهی تشخیص کنتراست، پوشش 92% کادر
- فیلمبرداری: 8K 30p و 4k 120p با عمق رنگ 10-bit 4:2:2
- منظرهیاب الکترونیکی (EVF): 9.44 میلیون نقطه از نوع OLED با نرخ تازهسازی 240 فریم بر ثانیه
- لرزشگیر تصویر: 5 محوره داخلی (IBIS) با تأثیر 5.5 استاپ
- سرعت شاتر: تا 1/8000 ثانیه (مکانیکی) و 1/32000 ثانیه (الکترونیکی)
- همگامسازی با فلاش: تا 1/400 ثانیه (مکانیکی) و 1/200 ثانیه (الکترونیکی)
این لیست فقط بخشی از قابلیتهای a1 است. اما این اعداد در دنیای واقعی چه معنایی دارند؟
طراحی و ارگونومی: آشنای دوستداشتنی
اگر با دوربینهای سری آلفای سونی کار کرده باشید، بدنهی a1 برایتان کاملاً آشنا خواهد بود. سونی از همان زبان طراحی موفق دوربینهایی مانند a9 II و a7R IV استفاده کرده است. این یعنی یک بدنهی خوشدست، مقاوم و ساخته شده از آلیاژ منیزیم که حس اطمینان را به شما منتقل میکند.
- گریپ و در دست گرفتن: گریپ دوربین عمیق و راحت است و حتی با لنزهای سنگین تلهفوتو نیز تعادل خوبی را فراهم میکند. این برای عکاسان ورزشی و حیات وحش که ساعتها دوربین را در دست میگیرند، یک مزیت بزرگ است.
- دکمهها و کنترلها: چیدمان دکمهها منطقی و قابل دسترس است. دکمهها بازخورد لمسی خوبی دارند و امکان شخصیسازی گستردهی آنها به شما اجازه میدهد تا دوربین را دقیقاً مطابق با سبک کاری خود تنظیم کنید. یکی از بهترین تغییرات، قرار دادن دیال ترکیبی مُدهای عکاسی و درایو در سمت چپ بالای دوربین است که امکان تغییر سریع بین حالتهای عکاسی تکفریم، پیاپی و تایمر را بدون نیاز به ورود به منو فراهم میکند.
- منظرهیاب (EVF): منظرهیاب a1 یک شاهکار مهندسی است. با رزولوشن 9.44 میلیون نقطهای و بزرگنمایی 0.90x، تصویری که میبینید آنقدر واضح، بزرگ و شفاف است که گاهی فراموش میکنید در حال نگاه کردن به یک نمایشگر الکترونیکی هستید. اما برگ برندهی اصلی، نرخ تازهسازی 240 فریم بر ثانیهی آن است. این ویژگی باعث میشود دنبال کردن سوژههای بسیار سریع، مانند پرندهای در حال پرواز یا یک ماشین مسابقه، فوقالعاده روان و بدون هیچگونه تأخیر یا پرشی باشد. تجربهی عکاسی بدون خاموشی منظرهیاب (Blackout-free) که از a9 به ارث رسیده، در اینجا نیز حضور دارد و به شما اجازه میدهد در هنگام عکاسی پیاپی 30 فریم بر ثانیه، حتی یک لحظه هم سوژه را از دست ندهید.
کیفیت عکس: 50 مگاپیکسل جزئیات، بدون هیچ مصالحهای
قلب تپندهی a1، سنسور 50.1 مگاپیکسلی آن است. این سنسور از نوع “انباشته” (Stacked) است که به آن اجازه میدهد دادهها را با سرعتی باورنکردنی بخواند. این سرعت بالا، کلید اصلی قابلیتهایی مانند عکاسی 30 فریم بر ثانیه و شاتر الکترونیکی ضد اعوجاج است.
- جزئیات و شارپنس: رزولوشن 50 مگاپیکسلی به معنای دستیابی به جزئیاتی حیرتانگیز است. چه در حال عکاسی منظره باشید و چه پرتره، فایلهای خام a1 فضای بسیار زیادی برای کراپ کردن و ویرایش در اختیار شما قرار میدهند. تصاویر بسیار شارپ و پر از جزئیات هستند و با لنزهای باکیفیت سری G Master سونی، نتایج خارقالعادهای به دست میآورید.
- محدوده دینامیکی (Dynamic Range): همانطور که از سونی انتظار میرود، محدوده دینامیکی این سنسور فوقالعاده است. شما میتوانید جزئیات را هم در تاریکترین سایهها و هم در روشنترین هایلایتها به راحتی بازیابی کنید. این ویژگی برای عکاسان منظره و معماری یک نعمت بزرگ است.
- عملکرد در نور کم (ISO): با وجود رزولوشن بالا، a1 در شرایط نوری ضعیف نیز عملکرد بسیار خوبی دارد. تا ایزو 6400 و حتی 12800، نویز به خوبی کنترل میشود و تصاویر کاملاً قابل استفاده هستند. این دوربین شاید پادشاه ایزوی بالا نباشد (این عنوان احتمالاً در اختیار a7S III باقی میماند)، اما برای یک دوربین 50 مگاپیکسلی، عملکرد آن تحسینبرانگیز است و نیاز اکثر عکاسان حرفهای را برآورده میکند.
- رنگها: علم رنگ سونی در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. رنگ پوست در عکسهای پرتره طبیعی و دلنشین است و رنگهای کلی تصاویر زنده و دقیق هستند.
سرعت و اتوفوکوس: نقطهی اوج مهندسی سونی
اگر یک دلیل برای خرید a1 وجود داشته باشد، آن سرعت و سیستم فوکوس خودکار بیرقیبش است. این دوربین برای کسانی ساخته شده که حتی یک فریم را هم نمیخواهند از دست بدهند.
- 30 فریم بر ثانیه: قابلیت عکاسی با رزولوشن کامل 50 مگاپیکسل با سرعت 30 فریم بر ثانیه، یک دستاورد فنی شگفتانگیز است. این سرعت به شما اجازه میدهد لحظهی دقیق برخورد توپ به راکت تنیس یا لحظهی شکار یک پرنده را با جزئیات کامل ثبت کنید. این قابلیت با بافر عظیم دوربین همراه شده که به شما اجازه میدهد تا 155 فایل خام فشرده را قبل از کاهش سرعت، ثبت کنید.
- فوکوس خودکار هوشمند: سیستم اتوفوکوس a1، هوشمندترین سیستمی است که سونی تا به امروز ساخته است. 759 نقطهی تشخیص فاز که تقریباً تمام کادر را پوشش میدهند، به همراه الگوریتمهای پیشرفتهی هوش مصنوعی، باعث میشوند فوکوس روی سوژه قفل شده و به ندرت آن را گم کند.
- تشخیص چشم انسان و حیوانات (Real-time Eye AF): این قابلیت که در نسلهای قبلی هم عالی بود، در a1 به تکامل رسیده است. سیستم نه تنها چشم انسان و حیوانات خانگی را با دقتی باورنکردنی دنبال میکند، بلکه حالا قابلیت تشخیص چشم پرندگان نیز به آن اضافه شده است. این ویژگی برای عکاسان حیات وحش یک تحول بزرگ است. دوربین به طور خودکار چشم پرنده را پیدا کرده و حتی در حال پرواز نیز فوکوس را روی آن نگه میدارد.
- ردیابی سوژه (Real-time Tracking): کافی است روی سوژهی مورد نظر خود ضربه بزنید تا دوربین به طور هوشمندانه آن را در سراسر کادر دنبال کند. این سیستم به رنگ، الگو، فاصله و اطلاعات چهره/چشم تکیه میکند تا سوژه را با سماجت ردیابی کند.
- شاتر الکترونیکی ضد اعوجاج: یکی از مشکلات بزرگ شاترهای الکترونیکی در گذشته، پدیدهی “رولینگ شاتر” یا اعوجاج در هنگام عکاسی از سوژههای متحرک سریع بود. به لطف سرعت بازخوانی بالای سنسور a1، این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است. شما میتوانید با خیال راحت از شاتر الکترونیکی برای عکاسی کاملاً بیصدا از ورزش یا حیات وحش استفاده کنید، بدون آنکه نگران کج شدن خطوط عمودی باشید.
فیلمبرداری: ورود قدرتمند به دنیای 8k
سونی a1 فقط یک دوربین عکاسی فوقالعاده نیست، بلکه یک ابزار فیلمسازی بسیار قدرتمند نیز محسوب میشود.
- کیفیت 8k : این دوربین قادر به ضبط ویدیوهای 8k با سرعت 30 فریم بر ثانیه است. این رزولوشن بالا به فیلمسازان اجازه میدهد تا در مرحلهی پستولید، آزادی عمل فوقالعادهای برای کراپ کردن، زوم دیجیتال و پایدارسازی تصویر داشته باشند.
- 4K با نرخ فریم بالا: شاید مهمتر از 8k، قابلیت ضبط ویدیوی 4k با سرعت 120 فریم بر ثانیه باشد. این ویژگی برای ساخت صحنههای اسلوموشن سینمایی با کیفیتی بینظیر، ایدهآل است. ویدیوهای 4k از نمونهبرداری اضافی (Oversampling) از رزولوشن 5.8k در حالت Super 35 به دست میآیند که نتیجهی آن، تصویری فوقالعاده شارپ و پرجزئیات است.
- عمق رنگ و پروفایلها: a1 از ضبط داخلی 10-bit 4:2:2 پشتیبانی میکند که انعطافپذیری فوقالعادهای را در هنگام اصلاح رنگ (Color Grading) فراهم میکند. پروفایلهای تصویر حرفهای مانند S-Log3 و HLG نیز در دسترس هستند تا فیلمسازان بتوانند به حداکثر محدوده دینامیکی دست یابند.
- مدیریت حرارت: یکی از نگرانیها در مورد ضبط ویدیو با رزولوشن بالا، داغ شدن بیش از حد دوربین است. سونی با طراحی یک سیستم دفع حرارت جدید (مشابه a7S III)، این مشکل را به خوبی مدیریت کرده و a1 میتواند برای مدت طولانی (حدود 30 دقیقه در شرایط عادی) به ضبط ویدیوی 8K ادامه دهد.
برای چه کسانی ساخته شده است؟
سونی a1 یک دوربین تخصصی برای حرفهایهاست. اگر شما در یکی از دستههای زیر قرار میگیرید، این دوربین میتواند بهترین سرمایهگذاری حرفهای شما باشد:
- عکاسان حرفهای ورزش و حیات وحش: ترکیب سرعت 30 فریم بر ثانیه، فوکوس خودکار هوشمند (بهویژه تشخیص چشم پرنده) و رزولوشن 50 مگاپیکسل، a1 را به سلاح نهایی این گروه از عکاسان تبدیل کرده است.
- عکاسان خبری و رویدادها: عکاسی بیصدا، سرعت بالا و اتوفوکوس قابل اعتماد، این دوربین را برای ثبت لحظات حساس در کنفرانسهای خبری، مراسم عروسی و رویدادهای مهم، بیرقیب میسازد.
- فیلمسازان و تولیدکنندگان محتوای ویدیویی: قابلیتهای 8kو 4k/120p به همراه پروفایلهای رنگی حرفهای، a1 را به یک دوربین سینمایی کامپکت تبدیل کرده که میتواند به عنوان دوربین اصلی یا یک دوربین B-Cam قدرتمند در پروژههای بزرگ استفاده شود.
- عکاسان استودیویی و تبلیغاتی: رزولوشن 50 مگاپیکسلی، کیفیت تصویر عالی و سرعت همگامسازی بالای فلاش (1/400 ثانیه)، این دوربین را برای عکاسی مد، محصولات و پرترههای باکیفیت ایدهآل میسازد.
نقاط قوت (Pros) و نقاط ضعف (Cons)
نقاط قوت:
- ترکیب بینظیر رزولوشن 50 مگاپیکسلی و سرعت 30 فریم بر ثانیه
- سیستم فوکوس خودکار پیشرو در صنعت با ردیابی بینقص سوژه
- منظرهیاب الکترونیکی فوقالعاده با کیفیت و نرخ تازهسازی بالا
- قابلیتهای ویدیویی حرفهای شامل 8k 30p و 4k 120p
- شاتر الکترونیکی بسیار سریع و عملاً بدون اعوجاج
- کیفیت ساخت عالی و ارگونومی بهبود یافته
نقاط ضعف:
- قیمت بسیار بالا: این بزرگترین مانع برای اکثر عکاسان است.
- عمر باتری: با وجود استفاده از باتری NP-FZ100، قابلیتهای قدرتمند دوربین، باتری را به سرعت مصرف میکنند. داشتن چند باتری یدکی ضروری است.
- پیچیدگی منوها: منوهای سونی بهتر شدهاند، اما هنوز هم میتوانند برای کاربران جدید کمی گیجکننده باشند.
- صفحه نمایش چرخان: صفحه نمایش فقط به صورت عمودی (Tilt) حرکت میکند و کاملاً چرخان
(Fully Articulating)نیست که این ممکن است برای ولاگرها و فیلمبرداران سلفی یک نقطه ضعف باشد.
نتیجهگیری نهایی: یک دوربین، برای حکمرانی بر همه
سونی Alpha 1 یک بیانیهی جسورانه و یک پیروزی مهندسی است. این دوربینی است که تلاش کرده بهترین ویژگیهای تمام دوربینهای تخصصی سونی (سرعت سری a9، رزولوشن سری a7R و قابلیتهای ویدیویی سری a7S) را در یک بدنهی واحد جمع کند و به طرز شگفتانگیزی در این کار موفق شده است.
این دوربین ارزان نیست و برای همه ساخته نشده است. اما برای آن دسته از حرفهایهایی که به بهترین ابزار ممکن نیاز دارند و شغلشان به ثبت لحظاتی بستگی دارد که دیگر تکرار نمیشوند، سونی a1 نه تنها ارزش قیمتش را دارد، بلکه میتواند مرزهای خلاقیت آنها را جابجا کند. a1 یک دوربین “بدون مصالحه” است؛ هیولایی که به شما سرعت، رزولوشن و کیفیت ویدیویی را همزمان هدیه میدهد و به معنای واقعی کلمه، یک کلاس کاری جدید برای خود تعریف کرده است. اگر بودجهاش را دارید و به قابلیتهایش نیاز دارید، در خرید آن لحظهای شک نکنید.
| قیمت |
6,495 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
ژانویه 2021 |
| ویژگی دوربین |
ترکیب وضوح بالا 50 مگاپیکسل + عکاسی پیاپی سریع؛ ویدیو 8K؛ مناسب حرفهای |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
Exmor RS CMOS Full Frame |
| ابعاد سنسور |
36 × 24 mm |
| پردازنده |
BIONZ XR |
| ابعاد |
128.9 × 96.4 × 80.8 میلیمتر |
| وزن |
737 گرم با باتری و کارت حافظه |
| پیکسل های موثر |
50.1 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
8640 × 5760 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
1:1 16:9 3:2 4:3 5:4 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG, HEIF |
| نمایشگر |
3.0 اینچ LCD قابل خم شدن (tilt) |
| ISO |
100–32000 (گسترش 50–102400) |
| سرعت شاتر |
1/8000 – 30 ثانیه |
| باتری |
NP-FZ100 |
| عمر باتری |
430-500 شات (CIPA) |
| لرزشگیر داخلی |
IBIS پنجمحوره ~5.5 استاپ |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
8K تا 30fps؛ 4K تا 120fps |
| تعداد نقاط فوکوس |
759 نقطه تشخیص فاز |
| نوع فوکوس |
همراه Eye-AF و Tracking هیبریدی (Phase + Contrast) |
| ویژگی فوکوس |
پوشش گسترده کادر؛ عملکرد عالی در نور کم |
| عکاسی پیاپی |
30 فریمبرثانیه با AF/AE |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 9.44M نقطه |
| کارت حافظه |
دو اسلات: CFexpress Type A + SD UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
(Hot Shoe / Multi Interface) بله |
| میکروفون داخلی |
دارد |
| بلندگو |
مونو |
| خروجی HDMI |
بله |
| زمان سنج خودکار |
10 2 5 |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
HDMI Headphone LAN Mic USB-C |
| ویژگی خاص |
عکاسی پیوسته 30fps با رزولوشن بالا؛ فیلمبرداری 8K؛ منظرهیاب حرفهای |
| مزایا |
کیفیت بالا؛ سرعت عالی؛ امکانات کامل عکس و فیلم |
| معایب |
قیمت بسیار بالا؛ فایلهای حجیم؛ مصرف باتری سنگینتر |
محصولات مرتبط
دوربین عکاسی کانن Canon EOS 250D
موجود
| معرفی رسمی |
در آوریل 2019 (با نام Rebel SL3 در برخی بازارها) |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR سبک و کامپکت با سنسور APS-C و Dual Pixel CMOS AF؛ مناسب عکاسی روزمره و تولید محتوای ویدیویی |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
پلیکربنات مقاوم با شاسی داخلی فلزی |
| سنسور |
APS-C CMOS |
| تراز سنسور |
دارد (سنسور جهتسنج تصویر) |
| ابعاد سنسور |
حدود 22.3 × 14.9 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Canon EF / EF-S |
| پردازنده |
DIGIC 8 |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6000 × 4000 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.1 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.0 اینچ، چرخان و لمسی، حدود 1.04M نقطه |
| ابعاد |
122.4 × 92.6 × 69.8 میلیمتر |
| وزن |
حدود 449 گرم (با باتری و کارت) |
| تعداد نقاط فوکوس |
9 نقطه فوکوس (منظرهیاب) |
| نوع فوکوس |
Phase-detect (منظرهیاب) + Dual Pixel CMOS AF در Live View/ویدئو |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چهره و چشم (در Live View)، Tracking، انتخاب خودکار/دستی |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر 5 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC |
| ISO |
100–25600(قابل گسترش) |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/4000 ثانیه +Bulb |
| باتری |
باتری لیتیوم-یون LP-E17 |
| عمر باتری |
حدود 1070 شات (منظرهیاب، استاندارد CIPA) |
| فیلمبرداری |
فیلمبرداری 4K UHD |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K/25p (با کراپ)، Full HD 60p، H.264 (MOV/MP4) |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد (فقط لرزشگیر اپتیکی لنزها + IS دیجیتال ویدئو) |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW (14-bit) |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentamirror با پوشش حدود 95% |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
بله |
| پورت ها و ارتباطات |
USB، HDMI mini (Type-C)، ورودی میکروفون |
| فلاش داخلی |
دارد (Pop-up) |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
میکروفون داخلی دارد + ورودی میکروفون خارجی دارد |
| بلندگو |
دارد |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه / 10 ثانیه |
| خروجی HDMI |
بله (Mini HDMI Type C) |
| GPS |
ندارد |
| ویژگی خاص |
بدنه بسیار سبک، عمر باتری عالی، پشتیبانی از 4K (با کراپ) |
| مزایا |
وزن کم، فوکوس Dual Pixel، نمایشگر چرخان لمسی، باتری قوی |
| معایب |
کراپ در 4K، فوکوس محدود منظرهیاب (9 نقطه)، نبود IBIS |
| قیمت |
حدود $450 تا $550 (بسته به بازار و وضعیت) |
دوربین عکاسی کانن Canon EOS 4000D Body
موجود
| معرفی رسمی |
26 فوریه 2018 )با نام Rebel T100 در برخی بازارها( |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR اقتصادی/مبتدی با سنسور APS-C 18MP، فوکوس 9 نقطهای و Wi-Fi؛ مناسب شروع عکاسی و استفاده روزمره |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
بدنه پلاستیکی سبک + مانت لنز پلاستیکی(برای کاهش هزینه) |
| سنسور |
APS-C CMOS |
| تراز سنسور |
در صفحه مشخصات رسمی کانن بهصورت صریح ذکر نشده |
| ابعاد سنسور |
22.3 × 14.9 mm |
| نوع مانت لنز |
Canon EF / EF-S |
| پردازنده |
DIGIC 4+ |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 5184 × 3456 پیکسل (18MP) |
| پیکسل های موثر |
حدود 18.0 مگاپیکسل مؤثر |
| نمایشگر |
2.7 اینچ (ثابت) با حدود 230K نقطه |
| ابعاد |
129.0 × 101.6 × 77.1 میلیمتر |
| وزن |
حدود 436 گرم(آماده عکاسی/با باتری و کارت) |
| تعداد نقاط فوکوس |
9 نقطه فوکوس(نقطه مرکزی کراستایپ درf/5.6) |
| نوع فوکوس |
از منظرهیاب: Phase-detect؛ در Live View: Contrast-detect |
| ویژگی فوکوس |
One-Shot / AI Servo / AI Focus + انتخاب خودکار/دستی نقاط (Live View: FlexiZone/Face) |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر حدود 3 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC |
| ISO |
100–6400قابل گسترش تا H:12800 |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/4000 ثانیه +Bulb |
| باتری |
باتری لیتیوم-یون LP-E10 |
| عمر باتری |
حدود 500 شات CIPA،(در 23°C) |
| فیلمبرداری |
فیلمبرداری Full HD |
| کیفیت فیلمبرداری |
1080p تا 30/25/24fps، 720p تا 60/50fps |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد )فقط لرزشگیر اپتیکی روی لنزهای (IS |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW (14-bit) |
| قابلیت لمسی |
ندارد(LCD غیرلمسی) |
| تایم لپس داخلی |
در مشخصات رسمی کانن برای این مدل بهصورت برجسته ذکر نشده |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentamirror با پوشش حدود 95% و بزرگنمایی حدود 0.80x |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi (2.4GHz) |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
USB (Hi-Speed) خروجی HDMI mini (Type-C) |
| فلاش داخلی |
دارد — GN 9.2 (ISO100، متر) |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
میکروفون داخلی دارد؛ ورودی میکروفون خارجی ندارد |
| بلندگو |
دارد (پخش صدا/پلیبک) |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه / 10 ثانیه (حالتهای رایج در این رده) |
| خروجی HDMI |
بله (Mini HDMI Type C) |
| GPS |
ندارد (GPSداخلی ندارد) |
| ویژگی خاص |
بدنه سبک و اقتصادی + Wi-Fi برای انتقال/کنترل با موبایل |
| مزایا |
قیمت مناسب برای شروع، بدنه سبک، خروجی RAW، Wi-Fi |
| معایب |
LCD ضعیفتر (230K)، فوکوس محدود 9 نقطهای، نبود 4K، نبود ورودی میکروفون، مانت لنز پلاستیکی |
| قیمت |
حدود $309.95 برای نمونه Used (کیت Rebel T100/4000D با لنز 55-18) |
دوربین عکاسی کانن Canon Eos 80D Body
اتمام موجودی
| معرفی رسمی |
18 فوریه 2016 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR میانرده APS-C با سنسور 24.2MP، فوکوس 45 نقطه کراستایپ و Dual Pixel در Live View/ویدئو |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
پلیکربنات تقویتشده با الیاف شیشه (بدنه مقاوم) |
| سنسور |
APS-C CMOS |
| تراز سنسور |
دارد ، تراز الکترونیکی/ Electronic Level |
| ابعاد سنسور |
22.3 × 14.9 mm |
| نوع مانت لنز |
Canon EF / EF-S |
| پردازنده |
DIGIC 6+ |
| رزولوشن عکس |
6000 × 4000 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.2 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی چرخان (Vari-Angle)، نسبت 3:2، حدود 1.04M نقطه |
| ابعاد |
139.0 × 105.2 × 78.5 میلیمتر |
| وزن |
حدود 730 گرم (بههمراه باتری و کارت؛ استاندارد CIPA) |
| تعداد نقاط فوکوس |
45 نقطه فوکوس Cross-Type |
| نوع فوکوس |
منظرهیاب: فاز (TTL) / Live View و ویدئو Dual Pixel CMOS AF |
| ویژگی فوکوس |
Face Detection + Tracking، FlexiZone-Multi/Single، تنظیم سرعت Movie Servo AF |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر حدود 7 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC (UHS-I) |
| ISO |
عکس: 100–16000 قابل گسترش تا 25600 |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/8000 ثانیه +Bulb |
| باتری |
LP-E6N لیتیوم-یون |
| عمر باتری |
حدود 960 شات در 23°C |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 1080 تا 60fps (MOV/MP4، H.264 |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد، IBIS ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW (14-bit) + M-RAW/S-RAW |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد(Intervalometer داخلی) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 100% و بزرگنمایی حدود 0.95× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi + NFC |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
Hi-Speed USB + HDMI mini + خروجی ویدئو (PAL/NTSC) + ورودی میکروفون 3.5mm + خروجی هدفون |
| فلاش داخلی |
دارد (Pop-up) |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
دارد + ورودی میکروفون خارجی 3.5mm |
| بلندگو |
پخش صدا/ویدئو دارد |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه/10 ثانیه + ریموت |
| خروجی HDMI |
HDMI mini (HDMI-CEC) |
| GPS |
ندارد ،امکان استفاده با گیرنده GPS خارجی مانند GP-E2 |
| ویژگی خاص |
منظرهیاب 100% + فوکوس 45 نقطه کراس + درگاه هدفون برای کنترل صدا در ویدئو |
| مزایا |
فوکوس منظرهیاب قوی، LCD لمسی چرخان، Dual Pixel عالی در لایوویو، درگاه هدفون/میکروفون |
| معایب |
نبود 4K، نبود IBIS، بلوتوث ندارد |
| قیمت |
حدود $490 تا $530 (کارکرده، متغیر با بازار) |
دوربین عکاسی کنون Canon EOS 5D Mark IV Body
موجود
| معرفی رسمی |
25 آگوست 2016 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR فولفریم حرفهای با سنسور 30.4MP، فوکوس 61 نقطهای و ویدئوی DCI 4K؛ مناسب عکاسی حرفهای، مراسم، خبری و استودیو |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
شاسی آلیاژ منیزیم با مقاومت در برابر گردوغبار و رطوبت (Weather Sealing) |
| سنسور |
CMOS فولفریم |
| تراز سنسور |
دارد ، تراز الکترونیکی/ Electronic Level |
| ابعاد سنسور |
حدود 36 × 24 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Canon EF لنزهای EF-S/EF-M پشتیبانی نمیشوند |
| پردازنده |
DIGIC 6+ |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6720 × 4480 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
حدود 30.4 مگا |
| نمایشگر |
3.2 اینچ لمسی ثابت، حدود 1.62M نقطه |
| ابعاد |
حدود 150.7 × 116.4 × 75.9 میلیمتر |
| وزن |
حدود 890 گرم با باتری و کارت/ حدود 800 گرم (بدنه تنها) |
| تعداد نقاط فوکوس |
61 نقطه فوکوس تا 41 نقطه Cross-Type بسته به لنز/دیافراگم تعداد نقطه فوکوس |
| نوع فوکوس |
منظرهیاب: تشخیص فاز (Phase-Detect) / لایوویو و ویدئو: Dual Pixel CMOS AF |
| ویژگی فوکوس |
حالتهای انتخاب متنوع (Single / Spot / Expansion / Zone / Large) Zone+ ردیابی پیشرفته (iTR |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر حدود 7 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
CF (UDMA 7) + SD/SDHC/SDXC (UHS-I) |
| ISO |
100–32000 قابل گسترش 50–102400 |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/8000 ثانیه Bulb+ |
| باتری |
LP-E6N لیتیوم-یون |
| عمر باتری |
حدود 900 شات استاندارد CIPA |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
DCI 4K (4096×2160) تا fps 30/24 Full HD 1080+ تا 60fps + HDR Movie در Full HD بسته به حالتها |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد، IBIS ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW (CR2) + Dual Pixel RAW |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد (Interval Timer / Time-Lapse Movie) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 100% و بزرگنمایی حدود 0.71× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi + NFC + GPS |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
USB 3.0 (Micro-B)، HDMI mini (Type-C)، ورودی میکروفون 3.5mm، خروجی هدفون 3.5mm، ترمینال ریموت (N3) |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
میکروفون داخلی دارد + ورودی میکروفون خارجی دارد |
| بلندگو |
دارد |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه / 10 ثانیه / 10 ثانیه + شات پیاپی |
| خروجی HDMI |
بله (Mini HDMI Type C) |
| GPS |
دارد |
| ویژگی خاص |
Dual Pixel RAW برای ریزتنظیمهای محدود در پسپردازش + بدنه مقاوم حرفهای |
| مزایا |
خروجی عکس بسیار قابلاعتماد، بدنه مقاوم، فوکوس منظرهیاب قوی، 4K DCI، ورودی میکروفون + خروجی هدفون، GPS داخلی |
| معایب |
نبود IBIS، کراپ/محدودیتهای 4K و حجم فایل بالا، عدم وجود بلوتوث، نبود فلاش داخلی |
| قیمت |
نو: حدود $1,999 / کارکرده: حدود $1,012 تا $1,209 (بسته به وضعیت و موجودی) قیمت دلاری محصول |
دوربین کنون Canon EOS R6
موجود
| قیمت |
2499 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
ژوئیه ۲۰۲۰ |
| ویژگی دوربین |
فولفریم بدونآینه با عملکرد عالی در نور کم و لرزشگیر داخلی |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
فولفریم CMOS |
| ابعاد سنسور |
36 × 24 mm |
| پردازنده |
DIGIC X |
| ابعاد |
138.4 × 97.5 × 88.4 mm |
| وزن |
598 گرم (بدنه) / 680 گرم (با باتری و کارت) |
| پیکسل های موثر |
20.1 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
5472 × 3648 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
1:1 16:9 3:2 4:3 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG, HEIF, C-RAW |
| نمایشگر |
3.2 اینچ لمسی متحرک Vari-angle، 1.62M نقطه |
| ISO |
100–102400 (قابل گسترش به 50–204800) |
| سرعت شاتر |
1/8000 – 30 ثانیه |
| باتری |
LP-E6N LP-E6NH |
| عمر باتری |
510 شات (LCD) / 360 شات (EVF) |
| لرزشگیر داخلی |
IBIS پنجمحوره تا 8 استاپ |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K60p / Full HD 120p |
| تعداد نقاط فوکوس |
1053 نقطه |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF II |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چشم، چهره و حیوانات، عملکرد در نور کم تا EV-6.5 |
| عکاسی پیاپی |
12fps (مکانیکی) / 20fps (الکترونیکی) |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 3.69M نقطه، بزرگنمایی 0.76× |
| کارت حافظه |
2× SD UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله (استریو) |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله (Micro HDMI) |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
HDMI Headphone Mic Remote USB-C |
| ویژگی خاص |
IBIS قدرتمند، عکاسی بیصدا، عملکرد عالی در نور کم |
| مزایا |
کیفیت تصویر عالی، فوکوس سریع، فیلمبرداری 4K60p، لرزشگیر 8 استاپ |
| معایب |
باتری متوسط در فیلمبرداری، کراپ حرارتی در ویدئوهای طولانی، قیمت لنزهای RF بالا |
دوربین کنون Canon EOS RP
موجود
| قیمت |
1299 دلار (در زمان معرفی) |
|---|---|
| معرفی رسمی |
مارس ۲۰۱۹ |
| ویژگی دوربین |
فولفریم بدونآینه اقتصادی، مناسب ورود به فولفریم |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
Dual Pixel فولفریم CMOS |
| ابعاد سنسور |
36 × 24 mm |
| پردازنده |
DIGIC 8 |
| ابعاد |
132.5 × 85 × 70 mm |
| وزن |
485 گرم (با باتری و کارت) / 440 گرم (بدنه تنها) |
| پیکسل های موثر |
26.2 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
6240 × 4160 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG, HEIF |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی متحرک Vari-angle |
| ISO |
100–40000 (قابل گسترش) |
| سرعت شاتر |
1/4000 – 30 ثانیه |
| باتری |
Canon LP-E17 |
| عمر باتری |
نسبتاً محدود (بسته به شرایط) |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K با کراپ 1.6×، Full HD تا 60fps |
| تعداد نقاط فوکوس |
4779 نقطه فوکوس اتوماتیک قابل انتخاب |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چشم و صورت، پوشش وسیع فوکوس، عملکرد خوب در نور کم |
| عکاسی پیاپی |
5 فریم بر ثانیه |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 2.36M نقطه |
| کارت حافظه |
1× SD UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
HDMI Mic Remote USB-C |
| ویژگی خاص |
سبکترین فولفریم کانن، اقتصادی، منوی ساده |
| مزایا |
کیفیت عکس فولفریم، طراحی جمعوجور، AF مناسب، قیمت مقرونبهصرفه |
| معایب |
فیلم 4K کراپ دارد، نبود IBIS، باتری ضعیفتر |



نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.