
راهنمای اندازه دوربین سونی
| مورد | توضیحات کاربردی |
|---|---|
| بدنهی دوربین Sony A7R IV | خرید بهصورت Body Only، بدون لنز |
| باتری NP-FZ100 | باتری لیتیوم-یون با ظرفیت بالا برای دوام مناسب در شرایط عکاسی و فیلمبرداری |
| شارژر رسمی BC-QZ1 | مخصوص شارژ باتری NP-FZ100 |
| درپوش بدنه (Body Cap) | محافظت از مانت دوربین در زمان عدم استفاده از لنز |
| کابل USB Type-C | برای انتقال داده و امکان شارژ از طریق USB |
| محافظ کابل (Cable Protector) | جلوگیری از آسیب و کشیدگی کابل USB |
| بند شانهای (Shoulder Strap) | حمل راحت و ایمن دوربین در زمان استفاده |
| پوشش کفشک (Hotshoe Cap) | محافظت از کفشک دوربین در برابر گرد و خاک یا آسیبهای سطحی |
| چشمی (Eyepiece Cup) | افزایش راحتی در استفاده طولانی از منظرهیاب |
| کارت گارانتی معتبر | ضمانت رسمی شرکت برای خدمات پس از فروش و تعمیر/تعویض |
| محصول جانبی | توضیحات کاربردی |
|---|---|
| محافظ شیشهای صفحهنمایش (Sony PCK-LG2) | محافظ شیشهای مقاوم برای صفحهنمایش LCD که در برابر خط و خش محافظت میکند و دوام صفحه را بالا میبرد |
| کارت حافظه UHS-II SD با سرعت بالا (مثلاً ProGrade V90) | ثبت بدون وقفه عکسهای پیاپی و فیلمهای حجیم با سرعت بالا؛ کمک به تخلیه سریع بافر و انتقال فایل بدون تأخیر |
| باتری NP-FZ100 یدک و شارژر BC-QZ1 | باتری اصلی سازگار با دوربین برای عملکرد بلندمدت؛ شارژر رسمی برای شارژ سریع و مطمئن |
| کابل DC Coupler (مانند DC-C1) برای تغذیه مستقیم از برق | تأمین برق پیوسته برای استفاده طولانی یا استریم، بدون نیاز به باتری و با اتصالی قابل اطمینان |
| ویژگی | Sony A7CR | Canon EOS R8 | Canon EOS R7 | Canon EOS R6 Mark II |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD) | ~$2,999 | ~$1,499 | ~$1,499 | ~$2,499 |
| معرفی رسمی | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 |
| ویژگی دوربین | بدنه کامپکت + سنسور 61MP | سبکترین فولفریم R | کراپ APS-C پرسرعت 32.5MP | هیبرید قدرتمند 24MP با 6K oversample |
| رنگ | مشکی/نقره ای | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم BSI CMOS | فولفریم CMOS | APS-C CMOS | فولفریم CMOS BSI |
| ابعاد سنسور (mm) | 35.7 × 23.8 | 36 × 24 | 22.3 × 14.9 | 35.9 × 23.9 |
| رزولوشن | 61MP | 24.2MP | 32.5MP | 24.2MP |
| پردازنده | BIONZ XR + AI | DIGIC X | DIGIC X | DIGIC X |
| لرزشگیر داخلی | ۵ محور ~۷ استاپ | ندارد | ۵ محور ~۷ استاپ | ۵ محور ~۸ استاپ |
| منظرهیاب | ندارد (فاقد EVF) | OLED 2.36M | OLED 2.36M | OLED 3.69M |
| صفحهنمایش | 3.0″ متحرک لمسی | 3.0″ متحرک لمسی 1.62M | 3.0″ متحرک لمسی 1.62M | 3.0″ متحرک لمسی 1.62M |
| رزولوشن عکس | 61MP | 24.2MP | 32.5MP | 24.2MP |
| عکاسی پیاپی | ~8fps | 40fps الکترونیکی | 15fps مکانیکی / 30fps الکترونیکی | 40fps الکترونیکی |
| فیلمبرداری | 4K60p (Super35) | 4K60p oversample | 4K60p (oversample 7K) | 6K RAW HDMI / 4K60p oversample |
| دامنه ISO | 100–32,000 (تا 102,400) | 100–102,400 (تا 204,800) | 100–32,000 (تا 51,200) | 100–102,400 (تا 204,800) |
| کارت حافظه | تکشیار SD UHS-II | SD UHS-II | Dual SD UHS-II | Dual SD UHS-II |
| پورتها و ارتباطات | USB-C, Micro HDMI, Wi-Fi, BT | USB-C, Micro HDMI, Wi-Fi, BT | USB-C, Micro HDMI, Wi-Fi, BT | USB-C, Micro HDMI, Wi-Fi, BT |
| نقاط فوکوس | 759 PDAF | 1,053 Dual Pixel AF | 651 Dual Pixel AF | 1,053 Dual Pixel AF |
| روش AF | Real-Time Tracking + AI | Dual Pixel CMOS AF II | Dual Pixel CMOS AF II | Dual Pixel CMOS AF II |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | دارد | دارد | دارد | دارد |
| خروجی هدفون | ندارد | ندارد | دارد | دارد |
| بلندگو | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW / JPEG / HEIF | RAW / C-RAW / JPEG / HEIF | RAW / C-RAW / JPEG / HEIF | RAW / C-RAW / JPEG / HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/4000–30s (الکترونیکی تا 1/8000) | 1/4000–30s (الکترونیکی تا 1/16,000) | 1/8000–30s | 1/8000–30s |
| عمر باتری | ~490 شات | ~290 شات | ~500 شات | ~580 شات |
| وزن (بدنه + کارت) | ~515g | ~461g | ~612g | ~670g |
| ابعاد بدنه (mm) | 124 × 71 × 63 | 132 × 90 × 70 | 132 × 90 × 92 | 138 × 98 × 88 |
| ویژگی خاص | سبکترین فولفریم 61MP | سبک و ارزان، گزینه ورود به دنیای فولفریم | APS-C پرسرعت برای حیات وحش | هیبرید قدرتمند با امکانات سینمایی |
| مزایا | رزولوشن بالا در بدنه کوچک | وزن سبک، قیمت مناسب | سرعت و کراپ مفید برای ورزش و طبیعت | فیلمبرداری حرفهای، فوکوس بسیار سریع |
| معایب | فاقد EVF، نرخ پیاپی کمتر | عمر باتری کم | سنسور کوچکتر (APS-C) | رزولوشن کمتر نسبت به R-series |
| ویژگی | Sony A7CR | Sony A7R V | Sony A7 IV | Sony A7C II |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD) | ~$2,999 | ~$3,899 | ~$2,499 | ~$2,199 |
| معرفی رسمی | 2023 | 2022 | 2021 | 2023 |
| ویژگی دوربین | بدنه کوچک + رزولوشن 61MP | رزولوشن 61MP + AI AF | هیبرید اقتصادی 33MP + 4K60 | بدنه کامپکت + 33MP |
| رنگ | مشکی/نقره ای | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم Exmor R BSI CMOS | فولفریم BSI CMOS | فولفریم BSI CMOS | فولفریم BSI CMOS |
| ابعاد سنسور (mm) | 35.7 × 23.8 | 35.7 × 23.8 | 35.9 × 23.9 | 35.9 × 23.9 |
| رزولوشن | 61MP | 61MP | 33MP | 33MP |
| پردازنده | BIONZ XR + AI | BIONZ XR + AI | BIONZ XR | BIONZ XR |
| لرزشگیر داخلی | ۵ محور ~۷ استاپ | ۵ محور ~۸ استاپ | ۵ محور ~۵.۵ استاپ | ۵ محور ~۷ استاپ |
| منظرهیاب | ندارد (فاقد EVF) | OLED 9.44M | OLED 3.69M | OLED 2.36M |
| صفحهنمایش | 3.0″ متحرک لمسی | 3.2″ متحرک لمسی 2.1M | 3.0″ متحرک لمسی 1.03M | 3.0″ متحرک لمسی 1.03M |
| رزولوشن عکس | 61MP | 61MP | 33MP | 33MP |
| عکاسی پیاپی | ~8fps | 10fps | 10fps | 10fps |
| فیلمبرداری | 4K60p (Super35) | 8K24p / 4K60p | 4K60p | 4K60p |
| دامنه ISO | 100–32,000 (قابل گسترش تا 102,400) | 100–32,000 (قابل گسترش تا 102,400) | 100–51,200 (قابل گسترش تا 204,800) | 100–51,200 (قابل گسترش تا 204,800) |
| کارت حافظه | تکشیار SD UHS-II | SD + CFexpress A | SD + CFexpress A | SD + CFexpress A |
| پورتها و ارتباطات | USB-C, Micro HDMI, Wi-Fi, Bluetooth | USB-C, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth | USB-C, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth | USB-C, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth |
| نقاط فوکوس | 759 PDAF | 693 PDAF | 759 PDAF | 759 PDAF |
| روش AF | Real-time Tracking + AI | Real-time Tracking + AI | Real-time Tracking | Real-time Tracking |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | دارد | دارد | دارد | دارد |
| خروجی هدفون | ندارد | دارد | دارد | دارد |
| بلندگو | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW / JPEG / HEIF | RAW / JPEG / HEIF | RAW / JPEG / HEIF | RAW / JPEG / HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/4000–30s (الکترونیکی تا 1/8000) | 1/8000–30s | 1/8000–30s | 1/4000–30s |
| عمر باتری | ~490 شات | ~530 شات | ~580 شات | ~520 شات |
| وزن (بدنه + کارت) | ~515g | ~723g | ~658g | ~514g |
| ابعاد بدنه (mm) | 124 × 71 × 63 | 131 × 97 × 82 | 131 × 96 × 80 | 124 × 71 × 63 |
| ویژگی خاص | سبکترین فولفریم 61MP | Pixel Shift 240MP | هیبرید همهکاره | بدنه کوچک با سنسور 33MP |
| مزایا | رزولوشن بالا در بدنه کوچک، مناسب سفر | رزولوشن و جزئیات خارقالعاده | تعادل عالی قیمت و امکانات | کوچک، سبک و کارآمد |
| معایب | نداشتن EVF، نرخ پیاپی کمتر | سرعت پایینتر نسبت به A9 III | رزولوشن کمتر از R-series | محدودیت در پایداری و امکانات حرفهای |
| ویژگی | Sony A7CR | Nikon Z7 II | Nikon Z8 | Nikon Z6 II |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD) | ~$2,999 | ~$2,999 | ~$3,999 | ~$2,000 |
| معرفی رسمی | 2023 | 2020 | 2023 | 2020 |
| ویژگی دوربین | بدنه کامپکت + سنسور 61MP | رزولوشن بالا 45.7MP | پرچمدار سبکتر 45.7MP + 8K | هیبرید اقتصادی 24.5MP |
| رنگ | مشکی/نقره ای | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم BSI CMOS | فولفریم BSI CMOS | فولفریم Stacked BSI CMOS | فولفریم BSI CMOS |
| ابعاد سنسور (mm) | 35.7 × 23.8 | 35.9 × 23.9 | 35.9 × 23.9 | 35.9 × 23.9 |
| رزولوشن | 61MP | 45.7MP | 45.7MP | 24.5MP |
| پردازنده | BIONZ XR + AI | Dual EXPEED 6 | EXPEED 7 | Dual EXPEED 6 |
| لرزشگیر داخلی | ۵ محور ~۷ استاپ | ۵ محور ~۵ استاپ | ۵ محور ~۶ استاپ | ۵ محور ~۵ استاپ |
| منظرهیاب | ندارد (فاقد EVF) | OLED 3.69M | OLED 3.69M بدون blackout | OLED 3.69M |
| صفحهنمایش | 3.0″ متحرک لمسی | 3.2″ متحرک 2.1M | 3.2″ متحرک 2.1M | 3.2″ متحرک 2.1M |
| رزولوشن عکس | 61MP | 45.7MP | 45.7MP | 24.5MP |
| عکاسی پیاپی | ~8fps | 10fps | 20fps RAW / 30fps JPEG | 14fps |
| فیلمبرداری | 4K60p (Super35) | 4K60p | 8K60p N-RAW / 4K120p | 4K60p |
| دامنه ISO | 100–32,000 (تا 102,400) | 64–25,600 (تا 102,400) | 64–25,600 (تا 102,400) | 100–51,200 (تا 204,800) |
| کارت حافظه | تکشیار SD UHS-II | CFexpress + SD | Dual CFexpress B | CFexpress + SD |
| پورتها و ارتباطات | USB-C, Micro HDMI, Wi-Fi, BT | USB-C, HDMI, Wi-Fi, BT | USB-C, HDMI, LAN, Wi-Fi, BT | USB-C, HDMI, Wi-Fi, BT |
| نقاط فوکوس | 759 PDAF | 493-point Hybrid AF | 493-point AF | 273-point Hybrid AF |
| روش AF | Real-time Tracking + AI | Phase Detect + Contrast | Phase Detect + Deep Learning | Phase Detect + Contrast |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | دارد | دارد | دارد | دارد |
| خروجی هدفون | ندارد | دارد | دارد | دارد |
| بلندگو | دارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW / JPEG / HEIF | RAW / JPEG / HEIF | RAW / JPEG / HEIF | RAW / JPEG / HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/4000–30s (الکترونیکی تا 1/8000) | 1/8000–30s | 1/32000–30s | 1/8000–30s |
| عمر باتری | ~490 شات | ~420 شات | ~340 شات | ~410 شات |
| وزن (بدنه + کارت) | ~515g | ~705g | ~910g | ~705g |
| ابعاد بدنه (mm) | 124 × 71 × 63 | 134 × 101 × 70 | 144 × 118 × 83 | 134 × 101 × 70 |
| ویژگی خاص | سبکترین فولفریم 61MP | رزولوشن بالا برای چاپ بزرگ | پرچمدار سبک با قابلیت 8K | اقتصادی و هیبریدی مناسب |
| مزایا | رزولوشن بالا در بدنه کوچک، حمل آسان | جزئیات فوقالعاده | 8K ویدئو + AF قوی | قیمت مناسب + عملکرد سریع |
| معایب | نداشتن EVF، نرخ پیاپی پایینتر | سرعت پیاپی کمتر از Z9 | وزن و قیمت بالا | رزولوشن پایینتر نسبت به Z7 II |

راهنمای اندازه دوربین سونی
دوربین سونی Sony a7CR
-
سنسور فولفریم ۶۱ مگاپیکسلی با وضوح فوقالعاده و جزئیات دقیق
-
پردازنده پرقدرت با سرعت پردازش بالا
-
فوکوس خودکار هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی با ردیابی چشم، چهره، حیوانات و پرندگان
-
عکاسی پیاپی تا ۸ فریم بر ثانیه با بافر بزرگ
-
لرزشگیر داخلی ۵ محوره با جبران لرزش تا ۷ استاپ
-
فیلمبرداری ۴K تا ۶۰fps با کیفیت ۱۰ بیت و پروفایلهای رنگی حرفهای (S-Log3 / HLG)
-
نمایشگر لمسی چرخان چندمحوره و منظرهیاب OLED با وضوح بالا
-
طراحی جمعوجور و سبک، ایدهآل برای سفر و عکاسی روزمره
-
اتصالات کامل: USB-C پرسرعت، HDMI، میکروفون و هدفون
-
باتری NP-FZ100 با شارژدهی مناسب
-
عرضه در دو رنگ Black و Silver/Black؛ تنها تفاوت در ظاهر است و از نظر فنی کاملاً یکساناند
220,000,000تومان
نقد و بررسی Sony a7CR: هیولای 61 مگاپیکسلی در لباس یک دوربین کامپکت
تصور کنید. قدرت و جزئیات نفسگیر یک دوربین استودیویی پرچمدار، از آنهایی که عکاسان حرفهای برای چاپهای عظیم و بیلبوردها استفاده میکنند را بردارید و آن را در بدنهای چنان کوچک و سبک قرار دهید که بتوانید تمام روز در یک سفر شهری یا یک کوهنوردی طولانی همراه خود داشته باشید. این ایده تا چندی پیش بیشتر شبیه به یک رویای دستنیافتنی بود. اما سونی با معرفی Sony a7CR، این رویا را به واقعیتی هیجانانگیز تبدیل کرد.
حرف “R” در خانواده آلفای سونی همیشه نماد “Resolution” (رزولوشن) بوده است، در حالی که حرف “C” نماد “Compact” (کامپکت). دوربین a7CR نقطه تلاقی جسورانه این دو دنیاست. این دوربین یک ابزار عادی برای همه نیست؛ بلکه یک شاهکار مهندسی تخصصی برای گروه خاصی از عکاسان کمالگراست که به چیزی جز نهایت جزئیات قانع نیستند، اما نمیخواهند برای رسیدن به آن، سنگینی و حجم یک دوربین بزرگ را تحمل کنند.
در این نقد و بررسی عمیق، به تمام زوایای این هیولای کوچک خواهیم پرداخت. از سنسور 61 مگاپیکسلی خارقالعادهاش گرفته تا مغز متفکر هوش مصنوعی آن و مصالحههایی که برای رسیدن به این ابعاد کوچک انجام داده است را موشکافی میکنیم. اگر شما یک عکاس منظره، معماری، یا سفری هستید که کیفیت تصویر برایتان در اولویت مطلق قرار دارد، این بررسی میتواند راهنمای شما برای شناختن دوربینی باشد که شاید تمام معادلات شما را تغییر دهد.
۱. فلسفه وجودی a7CR: تناقض شیرین قدرت و ابعاد
برای درک a7CR، ابتدا باید بدانیم برای چه کسی ساخته نشده است. این دوربین برای عکاسان ورزشی که به سرعت انفجاری نیاز دارند یا فیلمسازانی که 4K/120p میخواهند، ساخته نشده است. a7CR یک هدف بسیار مشخص دارد: ارائه بالاترین کیفیت تصویر ممکن در کوچکترین و سبکترین بدنه فولفریم ممکن.
این دوربین برای آن عکاس منظرهای است که کیلومترها در طبیعت پیادهروی میکند تا به یک نمای بکر برسد و میخواهد تکتک جزئیات آن صحنه را ثبت کند. برای آن عکاس معماری است که در شهرهای شلوغ جابجا میشود و نیاز به ابزاری سبک برای ثبت بافتها و خطوط ساختمانها دارد. و برای آن عکاس سفری است که میخواهد عکسهایش را در ابعاد بسیار بزرگ چاپ کند یا آزادی عمل بینهایتی برای کراپ کردن داشته باشد.
۲. قلب تپنده: سنسور 61 مگاپیکسلی a7R V
جذابترین بخش a7CR، قلب تپنده آن است: سنسور 61 مگاپیکسلی شگفتانگیز که مستقیماً از دوربین پرچمدار بسیار گرانتر، یعنی a7R V، به ارث رسیده است. این یعنی شما دقیقاً همان کیفیت تصویر بیرقیب را در بدنهای بسیار کوچکتر دریافت میکنید.
- دنیایی از جزئیات: 61 مگاپیکسل یک عدد عادی نیست. این به معنای ثبت تصاویری است که میتوانید تا بینهایت روی آنها زوم کنید و همچنان جزئیات جدیدی کشف کنید. بافت یک صخره، الیاف یک لباس، یا برگهای یک درخت در دوردست، همه با وضوحی باورنکردنی ثبت میشوند.
- آزادی بینظیر در کراپ: این سطح از رزولوشن به شما قدرتی شبیه به یک “زوم دیجیتال بدون افت کیفیت” میدهد. شما میتوانید یک کادر بسیار واید بگیرید و در مرحله ویرایش، چندین عکس کوچکتر و کاملاً متفاوت از دل آن بیرون بکشید، در حالی که هر کدام از آنها هنوز رزولوشنی بالاتر از بسیاری از دوربینهای دیگر دارند.
- Pixel Shift Multi Shooting: برای کمالگرایان مطلق، این حالت با ترکیب 16 عکس، یک تصویر غولپیکر 240 مگاپیکسلی با دقت رنگی و جزئیات بیرقیب تولید میکند. این ویژگی برای عکاسی استودیویی از محصولات یا معماری ایدهآل است.
۳. مغز متفکر مشترک: فوکوس خودکار با هوش مصنوعی
شاید فکر کنید یک دوربین با تمرکز بر رزولوشن، سیستم فوکوس خودکار کندی دارد. اما a7CR این تصور را کاملاً از بین میبرد. این دوربین به همان واحد پردازش هوش مصنوعی (AI Processing Unit) قدرتمندی مجهز است که در a7C II و a7R V وجود دارد.
این یعنی شما یک سیستم فوکوس خودکار فوقهوشمند در اختیار دارید که میتواند انسان، حیوانات، پرندگان، ماشینها و… را با دقتی استثنایی تشخیص داده و تعقیب کند. این ویژگی، a7CR را به دوربینی بسیار همهکارهتر از آنچه به نظر میرسد تبدیل میکند. شما میتوانید با همان اطمینان از فوکوس دقیق روی چشم یک مدل در استودیو، از آن برای عکاسی پرترههای خیابانی یا حتی حیات وحش (با در نظر گرفتن محدودیت سرعت عکاسی پیاپی) استفاده کنید.
۴. طراحی و مصالحهها: زندگی با یک هیولای کوچک
قرار دادن چنین سنسور قدرتمندی در بدنهای کوچک، بدون شک با مصالحههایی همراه بوده است. a7CR بدنهای تقریباً یکسان با a7C II دارد، اما سونی با درک چالشهای ارگونومیک، یک راهحل هوشمندانه ارائه داده است:
- گریپ اکستنشن همراه: سونی به درستی تشخیص داده که برای استفاده از لنزهای باکیفیت (و اغلب بزرگ) که شایسته یک سنسور 61 مگاپیکسلی هستند، گریپ کوچک دوربین کافی نیست. به همین دلیل، یک گریپ اکستنشن (Extension Grip) در جعبه دوربین قرار داده شده است. این قطعه به زیر دوربین متصل میشود و جای انگشت کوچک شما را فراهم میکند که تعادل و خوشدستی دوربین را به طرز چشمگیری بهبود میبخشد.
با این حال، مصالحههای اصلی در مقایسه با برادر بزرگترش، a7R V، آشکار میشوند:
- سرعت عکاسی پیاپی کمتر: a7CR با سرعت 8 فریم بر ثانیه عکاسی میکند، در حالی که a7R V به 10 فریم بر ثانیه میرسد.
- منظرهیاب (EVF) کوچکتر: منظرهیاب 2.36 میلیون نقطهای آن خوب است، اما با منظرهیاب شگفتانگیز 9.44 میلیون نقطهای a7R V قابل مقایسه نیست.
- یک درگاه کارت حافظه: مانند تمام سری C، این دوربین نیز تنها یک اسلات کارت SD دارد که ممکن است برای برخی حرفهایها یک نقطه ضعف باشد.
سونی برای a7CR نیز همان استراتژی هوشمندانه دو رنگ را که برای کل سری C به کار برده، ادامه داده است. این موضوع در مورد a7CR حتی جالبتر و قابل تأملتر از مدلهای دیگر است، زیرا این انتخاب ظاهری، به زیبایی شخصیت دوگانه و منحصربهفرد خود دوربین را بازتاب میدهد. بیایید این موضوع را در دو بخش بررسی کنیم: اول ویژگیهای ظاهری هر رنگ و سپس تحلیلی از اینکه این انتخاب چگونه با هویت خود دوربین گره خورده است.
بخش اول: بررسی ظاهری دو رنگ
درست مانند برادرانش، a7CR در دو استایل به بازار عرضه شده است:
۱. نسخه کاملاً مشکی (All-Black): تجسم قدرت و جدیت “R“
- ظاهر و حس: این رنگ، ظاهر کلاسیک، حرفهای، جدی و کاملاً کاربردی است. بدنه تماماً مشکی، دوربین را نامحسوس و متواضع نشان میدهد و هیچ چیز اضافهای برای جلب توجه ندارد. تمام تمرکز بر روی عملکرد و کارایی است. این همان ظاهری است که از یک ابزار دقیق و مهندسیشده انتظار میرود.
- شخصیت: رنگ مشکی، بیشتر به جنبه “R” (Resolution) دوربین اشاره دارد. این رنگ میگوید: «من یک ابزار فوقحرفهای برای ثبت بالاترین سطح جزئیات هستم. من را جدی بگیرید.» این ظاهر برای عکاسان منظره یا معماری که میخواهند در محیط کار خود حرفهای و کمتر در چشم باشند، ایدهآل است.
۲. نسخه نقرهای و مشکی (Silver and Black): تجسم استایل و شخصیت “C“
- ظاهر و حس: این رنگ با بدنه بالایی و پایینی نقرهای، حسی نوستالژیک، استایلیش و بسیار چشمنواز دارد. این طراحی رترو، یادآور دوربینهای فیلمی کلاسیک است و باعث میشود دوربین بیشتر شبیه به یک قطعه هنری زیبا به نظر برسد تا یک ابزار فنی خشک.
- شخصیت: رنگ نقرهای، بیشتر به جنبه “C” (Compact) دوربین اشاره دارد. این رنگ میگوید: «من یک همراه خلاق و زیبا برای سفرهای شما هستم. من نه تنها عکسهای خارقالعاده میگیرم، بلکه خودم هم زیبا هستم.» این استایل، هیولای 61 مگاپیکسلی درون دوربین را در ظاهری دوستانهتر و قابل دسترستر پنهان میکند و برای عکاسان سفری یا علاقهمندانی که به زیباییشناسی ابزار خود اهمیت میدهند، جذابیت فوقالعادهای دارد.
بخش دوم: بررسی خود دوربین در این بستر ظاهری (تحلیل عمیقتر)
این انتخاب دوگانه، آینهای از شخصیت خود a7CR است. a7CR یک دوربین با هویتی دوگانه و یک تناقض ذاتی است:
- روح یک a7R V: در قلب آن، یک سنسور 61 مگاپیکسلی غولپیکر قرار دارد که برای کارهای استودیویی و حرفهای طراحی شده است. این روح، جدی، دقیق و کمالگرا است.
- جسم یک a7C II: این روح قدرتمند در بدنهای کوچک، سبک و قابل حمل قرار گرفته که برای زندگی روزمره، سفر و راحتی طراحی شده است.
اینجاست که انتخاب رنگ معنادار میشود. شما با انتخاب رنگ، در واقع انتخاب میکنید که کدام جنبه از شخصیت این دوربین قدرتمند با شما همسو است:
- انتخاب رنگ مشکی، یعنی شما بیشتر با روح “R“ آن ارتباط برقرار میکنید. شما قدرت خام و عملکرد بینظیر آن را میخواهید و ظاهر دوربین باید تابع عملکرد آن باشد؛ یک ابزار دقیق و حرفهای.
- انتخاب رنگ نقرهای، یعنی شما بیشتر با جسم “C“ آن ارتباط برقرار میکنید. شما عاشق این هستید که این قدرت بینظیر در یک بسته زیبا و قابل حمل ارائه شده و میخواهید از همراهی با یک دوربین استایلیش در عین قدرتمند بودن، لذت ببرید.
نکته فنی بسیار مهم: عملکرد یکسان است
باید با قاطعیت تکرار کرد که از نظر فنی، سختافزاری و کیفیتی، هیچ تفاوتی بین این دو نسخه وجود ندارد. هر دو دوربین دقیقاً همان عکسها و ویدیوها را ثبت میکنند، همان سیستم فوکوس را دارند و از همان لرزشگیر بهره میبرند.
نتیجهگیری نهایی:
تصمیم سونی برای عرضه a7CR در دو رنگ، یک حرکت بازاریابی هوشمندانه برای جلب رضایت دو گروه متفاوت از کمالگرایان است: گروهی که ابزارشان را کاملاً حرفهای و کاربردی میخواهند (مشکی) و گروهی که زیبایی و شخصیت را نیز در ابزار کار خود جستجو میکنند (نقرهای).
در نهایت، این انتخاب به شما بستگی دارد که میخواهید هیولای 61 مگاپیکسلی شما چه لباسی بر تن کند: لباس یک کماندوی نامحسوس و حرفهای، یا لباس یک هنرمند خوشذوق و کلاسیک.
۵. a7CR در برابر برادرانش: کدام یک برای شماست؟
انتخاب بین a7CR و دوربینهای نزدیک به آن، یک تصمیم کلیدی است:
- a7CR در برابر a7C II: این انتخاب بین “متخصص رزولوشن” و “همهکاره متعادل” است.
- a7CR را انتخاب کنید اگر: اولویت اصلی شما جزئیات بینهایت، چاپهای بسیار بزرگ و آزادی عمل در کراپ است (عکاسان منظره، معماری، استودیو).
- a7C II را انتخاب کنید اگر: به یک دوربین متعادل برای عکاسی و فیلمبرداری روزمره نیاز دارید. سنسور 33 مگاپیکسلی آن بیش از حد کافی است، فایلهایش حجم کمتری دارند و گزینههای ویدیویی آن کمی انعطافپذیرتر هستند.
- a7CR در برابر a7R V: این انتخاب بین “قابلیت حمل” و “ویژگیهای حرفهای بدون مصالحه” است.
- a7CR را انتخاب کنید اگر: دقیقاً همان کیفیت تصویر a7R V را میخواهید اما حاضر هستید منظرهیاب بهتر، دو اسلات کارت حافظه و سرعت بالاتر را فدای یک بدنه بسیار کوچکتر و سبکتر کنید.
- a7R V را انتخاب کنید اگر: یک عکاس حرفهای هستید که در استودیو یا شرایط سخت کار میکنید و به بهترین ارگونومی، بهترین منظرهیاب، دوام بالاتر و تمام امکانات حرفهای بدون هیچگونه مصالحهای نیاز دارید.
حکم نهایی: ابزاری تخصصی برای کمالگرایانِ در حرکت
Sony a7CR یک دوربین معمولی نیست و تلاش هم نمیکند که باشد. این یک ابزار تخصصی، جسورانه و فوقالعاده قدرتمند است که برای یک نیاز بسیار مشخص ساخته شده: دستیابی به نهایت کیفیت تصویر در نهایت قابلیت حمل. این دوربین یک شاهکار مهندسی است که به شما اجازه میدهد استودیوی عکاسی خود را در کولهپشتیتان حمل کنید.
بله، مصالحههایی وجود دارد. اما برای آن دسته از عکاسانی که دنیایشان حول محور جزئیات، وضوح و کمالگرایی میچرخد، این مصالحهها در برابر دستاورد بزرگ آن یعنی آزادی عمل، ناچیز به نظر میرسند. اگر شما آن عکاسی هستید که برای ثبت یک منظره بینقص ساعتها پیادهروی میکنید، یا آن هنرمندی هستید که معتقدید زیبایی در جزئیات نهفته است، Sony a7CR نه تنها یک انتخاب، بلکه احتمالاً تحقق رویای شماست. این دوربین، هیولایی رامشده برای کمالگرایانِ در حرکت است.
| قیمت |
3,198 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
اوت 2023 |
| ویژگی دوربین |
رزولوشن خیلی بالا؛ جمعوجور؛ مناسب عکاسی منظره و سفر؛ IBIS قوی |
| رنگ |
مشکی نقره ای |
| سنسور |
Exmor R BSI CMOS Full-frame |
| ابعاد سنسور |
35.9 × 23.8 میلیمتر |
| پردازنده |
BIONZ XR |
| ابعاد |
124 × 71 × 63 میلیمتر |
| وزن |
515 گرم با باتری و کارت حافظه |
| پیکسل های موثر |
61 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
9504 × 6336 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
1:1 16:9 3:2 4:3 5:4 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG |
| نمایشگر |
3.0 اینچ LCD لمسی مفصلی (Vari‑Angle) |
| ISO |
100–32000 (گسترش 50–102400) |
| سرعت شاتر |
1/8000 – 30 ثانیه |
| باتری |
NP-FZ100 |
| عمر باتری |
530 شات (CIPA) |
| لرزشگیر داخلی |
IBIS پنجمحوره، 7 استاپ |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K تا 30fps (تمامفریم)؛ 4K/60fps با کراپ؛ Full HD تا 120fps |
| تعداد نقاط فوکوس |
693 نقطه تشخیص فاز |
| نوع فوکوس |
Real-Time Tracking و Eye-AF هیبریدی (Phase + Contrast) |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص سوژه دقیق؛ ردیابی خوب در نور کم |
| عکاسی پیاپی |
8 فریمبرثانیه (مکانیکی) / 7 فریمبرثانیه (الکترونیکی) |
| قابلیت لمسی |
دارد کنترل فوکوس و منو |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 2.36M نقطه |
| کارت حافظه |
یک اسلات SD پشتیبانی UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
(Hot Shoe / Multi Interface) بله |
| میکروفون داخلی |
دارد |
| بلندگو |
مونو |
| خروجی HDMI |
بله |
| زمان سنج خودکار |
10 2 5 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
HDMI Headphone Mic USB-C |
| ویژگی خاص |
بدنه جمعوجور با رزولوشن بالا؛ IBIS قوی؛ سنسور مشابه A7R V |
| مزایا |
کیفیت تصویر عالی؛ حمل راحت؛ لرزشگیر مؤثر |
| معایب |
تک اسلات کارت؛ منظرهیاب نسبتاً کم وضوح؛ امکانات محدود ویدیو |
محصولات مرتبط
دوربین بدون آینه کنون Canon EOS R5
موجود
| قیمت |
حدود 3899 دلار بدنه |
|---|---|
| معرفی رسمی |
۹ ژوئیه ۲۰۲۰ |
| ویژگی دوربین |
بدونآینه فولفریم پرچمدار با رزولوشن بالا و فیلمبرداری 8K |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
فولفریم CMOS |
| ابعاد سنسور |
36 × 24 mm |
| پردازنده |
DIGIC X |
| ابعاد |
138 × 97.5 × 88 mm |
| وزن |
738 گرم (با باتری و کارت) / 650 گرم (بدنه تنها) |
| پیکسل های موثر |
45 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
8192 × 5464 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
RAW (CR3), C-RAW, JPEG, HEIF |
| نمایشگر |
3.2 اینچ لمسی متحرک Vari-angle، 2.1M نقطه |
| ISO |
100–51200 (قابل گسترش به 50–102400) |
| سرعت شاتر |
1/8000 – 30 ثانیه |
| باتری |
Canon LP-E6NH / LP-E6N / LP-E6 |
| عمر باتری |
حدود 320 شات (EVF) / 490 شات (LCD) |
| لرزشگیر داخلی |
دارد (IBIS پنجمحوره تا 8 استاپ) |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
8K30p RAW داخلی، 4K120p، 4K60p oversampled |
| تعداد نقاط فوکوس |
1053 نقطه فوکوس انتخابی |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF II |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چهره، چشم انسان و حیوانات، ردیابی هوشمند سوژه |
| عکاسی پیاپی |
20 فریم بر ثانیه (الکترونیکی) / 12 فریم بر ثانیه (مکانیکی) |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF با رزولوشن 5.76M نقطه، بزرگنمایی 0.76× |
| کارت حافظه |
1× CFexpress Type B + 1× SD UHS-II |
| WIFI |
بله (2.4/5GHz) |
| بلوتوث |
بله (نسخه 5.0) |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله (استریو) |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله (Micro HDMI, Type D) |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد (از طریق موبایل یا گیرنده خارجی) |
| پورت ها و ارتباطات |
USB-C 3.1، HDMI micro، Mic in، Headphone out، Remote |
| ویژگی خاص |
اولین دوربین کانن با فیلمبرداری 8K داخلی، IBIS بسیار قوی |
| مزایا |
کیفیت تصویر فوقالعاده، فیلمبرداری 8K، فوکوس بسیار سریع و دقیق، IBIS قوی |
| معایب |
محدودیت در ضبط طولانی 8K (گرما)، قیمت بالا، حجم فایلهای RAW |
دوربین بدون آینه کنون Canon EOS R5C
موجود
| قیمت |
4499 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
۱۹ ژانویه ۲۰۲۲ |
| ویژگی دوربین |
هیبرید حرفهای عکس و فیلم با فن داخلی برای ضبط طولانی 8K |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
فولفریم CMOS |
| ابعاد سنسور |
36 × 24 mm |
| پردازنده |
DIGIC X |
| ابعاد |
142 × 101 × 111 mm |
| وزن |
680 گرم |
| پیکسل های موثر |
45 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
8192 × 5464 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG |
| نمایشگر |
3.2 اینچ لمسی متحرک Vari-angle |
| ISO |
100–51200 (قابل گسترش به 50–102400) |
| سرعت شاتر |
1/8000 – 30 ثانیه |
| باتری |
Canon LP-E6P |
| عمر باتری |
حدود 320 شات (EVF) بسته به شرایط متغیر |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد (فقط لرزشگیر لنز یا گیمبال) |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
8K60p RAW / 4K120p / Cinema RAW Light داخلی |
| تعداد نقاط فوکوس |
1053 نقطه فوکوس اتوماتیک |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF II |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چشم، چهره، حیوانات، وسایل نقلیه، ردیابی هوشمند |
| عکاسی پیاپی |
20 فریم بر ثانیه (الکترونیکی) / 12 فریم بر ثانیه (مکانیکی) |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF با وضوح بالا 5.76M نقطه |
| کارت حافظه |
1× CFexpress Type B + 1× SD UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله (استریو) |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
USB-C، HDMI، Mic، Headphone، Remote، Timecode |
| ویژگی خاص |
حالت Cinema EOS، ضبط مادامالعمر ویدئو 8K |
| مزایا |
فیلمبرداری طولانی بدون محدودیت، کیفیت 8K RAW، امکانات کامل سینمایی |
| معایب |
نبود IBIS، وزن بیشتر نسبت به R5، مصرف باتری زیاد |
دوربین عکاسی کنون Canon EOS 6D Mark II Body
موجود
| معرفی رسمی |
29 ژوئن 2017 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR فولفریم 26.2MP با Dual Pixel CMOS AF، فوکوس 45 نقطه کراس، مناسب عکاسی پرتره/مراسم و تولید محتوا (Full HD) |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه لنز |
بدنه با ترکیب پلیکربنات/آلیاژ (کلاس نیمهحرفهای) |
| سنسور |
CMOS فولفریم |
| تراز سنسور |
دارد (تراز الکترونیکی داخل منظرهیاب/نمایشگر) |
| ابعاد سنسور |
35.9 × 24.0 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Canon EF پشتیبانی از EF-S و EF-M ندارد |
| پردازنده |
DIGIC 7 |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6240 × 4160 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
حدود 26.2 مگا |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی و چرخان (Vari-Angle) با نسبت 3:2 و حدود 1.04M نقطه |
| ابعاد |
144.0 × 110.5 × 74.8 میلیمتر |
| وزن |
حدود 765 گرم با باتری و کارت |
| تعداد نقاط فوکوس |
45 نقطه فوکوس ، همگی Cross-Type در منظرهیاب |
| نوع فوکوس |
منظرهیاب: تشخیص فاز AF سنسور اختصاصی/ لایوویو و ویدئو: Dual Pixel CMOS AF |
| ویژگی فوکوس |
انتخاب نقطه تک/Spot، Zone و Large Zone؛ تشخیص چهره و Tracking در Live View |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر 6.5 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC (UHS-I) |
| ISO |
عکس: 100–40000 قابل گسترش 50–102400/ ویدئو: تا 25600 قابل گسترش تا 102400 |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/4000 ثانیه Bulb+ |
| باتری |
باتری لیتیوم-یون LP-E6N |
| عمر باتری |
حدود 1200 شات استاندارد CIPA |
| فیلمبرداری |
فیلمبرداری Full HD |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 60p 4K برای ویدئوی معمولی ندارد؛ Time-lapse 4K دارد |
| لرزشگیر داخلی |
IBIS ندارد؛ لرزشگیر: اپتیکی روی لنزهای IS + 5-axis Digital IS برای ویدئو |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد، Time-lapse Movie تا 4K |
| منظره یاب EVF |
منظرهیاب اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 98% و بزرگنمایی حدود 0.71× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi (2.4GHz) + Bluetooth 4.1 (BLE) + NFC |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
بله |
| پورت ها و ارتباطات |
USB 2.0 (Hi-Speed)، HDMI (Type-C/mini)، ورودی میکروفون 3.5mm استریو7 |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
میکروفون داخلی دارد + ورودی میکروفون خارجی دارد |
| بلندگو |
دارد |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه / 10 ثانیه |
| خروجی HDMI |
بله (Mini HDMI Type C) |
| GPS |
GPS داخلی |
| ویژگی خاص |
اتصال بیسیم کامل + GPS داخلی + نمایشگر لمسی چرخان برای کاربری میدانی و تولید محتوا |
| مزایا |
فولفریم با خروجی RAW خوب، فوکوس Dual Pixel در Live View، GPS داخلی، عمر باتری عالی، نمایشگر چرخان لمسی |
| معایب |
نبود 4K ویدئوی معمولی، شاتر تا 1/4000، نبود IBIS، نبود فلاش داخلی |
| قیمت |
نو: حدود $1,199 (Body) / کارکرده: حدود $818.95 به بالا (متغیر با موجودی و وضعیت) |
دوربین عکاسی نیکون Nikon D3400 body
موجود
| معرفی رسمی |
2016 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Nikon |
| ویژگی دوربین |
DSLR رده مبتدی DX با سنسور 24.2MP، پردازشگر EXPEED 4، اتصال SnapBridge (Bluetooth Low Energy) و عمر باتری بسیار بالا |
| رنگ |
مشکی (در برخی بازارها قرمز هم عرضه شده است) |
| جنس بدنه دوربین |
پلیکربنات/کامپوزیت (بدنه سبک رده DX) |
| سنسور |
CMOS فرمت DX (APS-C) |
| تراز سنسور |
IBIS ندارد (لرزشگیر روی سنسور ندارد) |
| ابعاد سنسور |
23.5 × 15.6 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Nikon F (با کنتاکت AF) |
| پردازنده |
EXPEED 4 |
| رزولوشن عکس |
6000 × 4000 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.2 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.0 اینچ ثابت (Fixed)، حدود 921k-dot |
| ابعاد |
124 × 98 × 75.5 میلیمتر |
| وزن |
حدود 395 گرم (فقط بدنه)؛ حدود 445 گرم (بدنه + باتری + کارت حافظه) |
| تعداد نقاط فوکوس |
11 نقطه (۱ نقطه Cross-type) |
| نوع فوکوس |
تشخیص فاز (TTL) + فوکوس کنتراستی در Live View |
| ویژگی فوکوس |
سیستم 11-point AF؛ حالتهای AF-S/AF-C/AF-A و Tracking پایه (سطح مبتدی) |
| عکاسی پیاپی |
تا 5 فریم بر ثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC (پشتیبانی UHS-I) |
| ISO |
100 تا 25600 |
| سرعت شاتر |
1/4000 تا 30 ثانیه + Bulb |
| باتری |
EN-EL14a |
| عمر باتری |
حدود 1200 شات (CIPA) |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 1080 تا 60p |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 (پیشفرض سنسور DX) |
| فرمت عکس |
JPEG + NEF (RAW) + RAW+JPEG |
| قابلیت لمسی |
ندارد |
| تایم لپس داخلی |
در مشخصات رسمی بهعنوان «Time-lapse movie داخلی» ذکر نشده |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentamirror با پوشش حدود 95% |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Bluetooth (SnapBridge) — فقط بلوتوث |
| WIFI |
ندارد (Wi-Fi داخلی ندارد) |
| بلوتوث |
دارد (Bluetooth Low Energy برای SnapBridge) |
| پورت ها و ارتباطات |
Micro-USB (USB 2.0) + HDMI (Type-C / Mini HDMI) |
| فلاش داخلی |
دارد |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hot-shoe) |
| میکروفون داخلی |
دارد (Mono) |
| بلندگو |
دارد (Mono) |
| زمان سنج خودکار |
2/5/10/20 ثانیه (تا 1 تا 9 شات) |
| خروجی HDMI |
دارد |
| GPS |
GPS داخلی ندارد (وابسته به اتصال/گجتهای جانبی) |
| ویژگی خاص |
SnapBridge (BLE) برای انتقال ساده تصاویر + باتری 1200 شات (نقطه قوت اصلی رده مبتدی) |
| مزایا |
عمر باتری عالی، کیفیت عکس 24.2MP، بدنه سبک، 5fps، اتصال ساده به موبایل با SnapBridge |
| معایب |
Wi-Fi ندارد، نمایشگر لمسی/چرخان ندارد، سیستم فوکوس 11 نقطهای، 4K ندارد، ورودی میکروفون ندارد |
دوربین عکاسی نیکون Nikon D5600 body
موجود
| معرفی رسمی |
2016 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Nikon |
| ویژگی دوربین |
DSLR رده مبتدی/میانرده با سنسور DX، نمایشگر لمسی Vari-angle، اتصال دائمی SnapBridge، تایملپس داخلی |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
پلیکربنات/کامپوزیت (بدنه سبک رده DX) |
| سنسور |
CMOS فرمت DX |
| تراز سنسور |
IBIS ندارد (لرزشگیر روی سنسور ندارد) |
| ابعاد سنسور |
23.5 × 15.6 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Nikon F (Bayonet) |
| پردازنده |
EXPEED 4 |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6000 × 4000 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.2 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.2 اینچ لمسی، Vari-angle (چرخان)، حدود 1.037k-dot |
| ابعاد |
124 × 97 × 70 میلیمتر |
| وزن |
حدود 415 گرم (فقط بدنه)؛ حدود 465 گرم (بدنه + باتری + کارت حافظه) |
| تعداد نقاط فوکوس |
39 نقطه (۹ نقطه Cross-type در مرکز) |
| نوع فوکوس |
تشخیص فاز (TTL) + فوکوس کنتراستی در Live View |
| ویژگی فوکوس |
Multi-CAM 4800DX، حالتهای AF-S/AF-C/AF-A، 3D-Tracking، Dynamic-area (9/21/39) |
| عکاسی پیاپی |
تا 5 فریم بر ثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC (یک شیار) |
| ISO |
100 تا 25600 |
| سرعت شاتر |
1/4000 تا 30 ثانیه |
| باتری |
EN-EL14a |
| عمر باتری |
حدود 970 شات (CIPA) |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 1080 تا 60fps (گزینههای 60/50/30/25/24) + HD 720 تا 60/50 |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 (پیشفرض DX) + حالتهای کراپ/سایزهای دیگر |
| فرمت عکس |
JPEG + NEF (RAW) + RAW+JPEG |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد (Time-lapse movie داخلی) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentamirror با پوشش حدود 95% |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi + Bluetooth + NFC + SnapBridge |
| WIFI |
دارد (IEEE 802.11 b/g) |
| بلوتوث |
دارد |
| پورت ها و ارتباطات |
Micro-USB (Hi-Speed) + HDMI Type-C |
| فلاش داخلی |
دارد |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hot-shoe) |
| میکروفون داخلی |
دارد |
| بلندگو |
دارد |
| زمان سنج خودکار |
2/5/10/20 ثانیه؛ 1 تا 9 نوردهی |
| خروجی HDMI |
دارد (Type-C) |
| GPS |
GPS داخلی ندارد؛ پشتیبانی از ماژول GP-1A / همگامسازی موقعیت از طریق اسمارتدیوایس |
| ویژگی خاص |
سنسور بدون فیلتر Low-Pass (OLPF) + نمایشگر لمسی چرخان + SnapBridge اتصال دائمی + تایملپس داخلی |
| مزایا |
نمایشگر لمسی Vari-angle با کیفیت بالا، فوکوس 39 نقطهای، کیفیت خروجی عالی 24.2MP، تایملپس داخلی، Wi-Fi/Bluetooth/NFC |
| معایب |
4K ندارد، IBIS ندارد، تنها یک شیار کارت حافظه، بدنه بدون آببندی جدی |
دوربین کنون Canon EOS R6
موجود
| قیمت |
2499 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
ژوئیه ۲۰۲۰ |
| ویژگی دوربین |
فولفریم بدونآینه با عملکرد عالی در نور کم و لرزشگیر داخلی |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
فولفریم CMOS |
| ابعاد سنسور |
36 × 24 mm |
| پردازنده |
DIGIC X |
| ابعاد |
138.4 × 97.5 × 88.4 mm |
| وزن |
598 گرم (بدنه) / 680 گرم (با باتری و کارت) |
| پیکسل های موثر |
20.1 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
5472 × 3648 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
1:1 16:9 3:2 4:3 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG, HEIF, C-RAW |
| نمایشگر |
3.2 اینچ لمسی متحرک Vari-angle، 1.62M نقطه |
| ISO |
100–102400 (قابل گسترش به 50–204800) |
| سرعت شاتر |
1/8000 – 30 ثانیه |
| باتری |
LP-E6N LP-E6NH |
| عمر باتری |
510 شات (LCD) / 360 شات (EVF) |
| لرزشگیر داخلی |
IBIS پنجمحوره تا 8 استاپ |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K60p / Full HD 120p |
| تعداد نقاط فوکوس |
1053 نقطه |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF II |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چشم، چهره و حیوانات، عملکرد در نور کم تا EV-6.5 |
| عکاسی پیاپی |
12fps (مکانیکی) / 20fps (الکترونیکی) |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 3.69M نقطه، بزرگنمایی 0.76× |
| کارت حافظه |
2× SD UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله (استریو) |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله (Micro HDMI) |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
HDMI Headphone Mic Remote USB-C |
| ویژگی خاص |
IBIS قدرتمند، عکاسی بیصدا، عملکرد عالی در نور کم |
| مزایا |
کیفیت تصویر عالی، فوکوس سریع، فیلمبرداری 4K60p، لرزشگیر 8 استاپ |
| معایب |
باتری متوسط در فیلمبرداری، کراپ حرارتی در ویدئوهای طولانی، قیمت لنزهای RF بالا |



نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.