
راهنمای اندازه دوربین سونی
| مورد | توضیحات |
|---|---|
| بدنهی دوربین Sony A9 II | بدون لنز (Body Only) |
| باتری NP-FZ100 | باتری لیتیوم-یونی پرظرفیت مناسب برای عملکرد طولانی |
| شارژر BC-QZ1 | شارژر رسمی سونی برای باتری NP-FZ100 |
| درپوش بدنه ALC-B1EM | محافظت از مانت دوربین در صورت عدم استفاده از لنز |
| محصول جانبی | توضیحات کاربردی |
|---|---|
| Vertical Battery Grip (Sony VG-C4EM / VG-C5) | امکان استفاده از دو باتری NP-FZ100 برای افزایش زمان عملکرد، بهعلاوه کنترل شاتر و دکمهها در حالت عمودی — عالی برای عکاسی پرتره یا پروژههای طولانی. |
| Full Cage مخصوص Sony A9 II | محافظت محکم از بدنه همراه با نقاط متعدد برای نصب تجهیزات مانند میکروفن، مانیتور، ریک یا نور LED — گزینهای عالی برای فیلمسازان و استفاده حرفهای. |
| کارت حافظه CFexpress Type A یا UHS-II SD با سرعت بالا | برای استفاده از قابلیتهای سریع دوربین، مانند عکاسی با نرخ بالا یا فیلمبرداری 4K/8K، بسیار حیاتی است—برای ثبت و ذخیرهی بدون تأخیر. |
| قوس L-Bracket (مثل مدل Arca-Swiss یا برندهای مشابه) | امکان تغییر سریع وضعیت عکاسی از افقی به عمودی روی سهپایه بدون نیاز به تنظیم دوباره قاب، مخصوصاً مفید در عکاسی منظره و معماری. |
| ویژگی / مدل | Sony A9 II | Canon EOS R3 | Canon EOS R5 Mark II | Canon EOS R6 Mark II |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD MSRP) | ~$4,500 | ~$6,000 | ~$4,300 | ~$2,500 |
| معرفی رسمی | ۲۰۱۹ | ۲۰۲۱ | ۲۰۲۴ | ۲۰۲۲ |
| ویژگی دوربین | 24 MP، 20 fps، شاتر سریع، AF حرفهای | 24 MP، 30 fps، Eye-Control AF | 45 MP هیبرید + فیلمبرداری 8K | 24 MP هیبرید 6K + AF قوی |
| رنگ | مشکی | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم Stacked CMOS | فولفریم Back-illuminated Stacked CMOS | فولفریم Back-illuminated Stacked CMOS | فولفریم BSI CMOS |
| ابعاد سنسور (mm) | 35.6 × 23.8 | 35.9 × 23.9 | 36 × 24 | 36 × 24 (تقریباً) |
| رزولوشن سنسور | 24.2 MP | 24.1 MP | 45 MP | 24.2 MP |
| پردازنده | BIONZ X + LSI | DIGIC X + Accelerator | DIGIC X + Accelerator | DIGIC X |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ندارد | ندارد | دارد – تا 8.5 استاپ | دارد – تا 8 استاپ |
| EVF (نمایشگر الکترونیکی) | OLED 3.69M، 120 Hz | EVF حرفهای با فضای زیاد | OLED 5.76M، 120 Hz | OLED 3.69M |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.0″ چرخان، 1.44M | 3.2″ چرخان، 2.1M | 3.2″ متغیر، 2.1M | 3.2″ متغیر، 1.62M |
| رزولوشن عکس | 24.2 MP | 24.1 MP | 45 MP | 24.2 MP |
| عکاسی پیاپی | 20 fps (الکترونیکی)، 10 fps (مکانیکی) | 30 fps الکترونیکی | 30 fps الکترونیکی | 40 fps الکترونیکی |
| فیلمبرداری | 4K 30p (oversampled full width) | 6K 60p RAW / 4K 120p | 8K 60p / 4K 120p | 6K 60p / 4K 60p |
| دامنه ISO | 100–51,200 (تا 204,800) | 100–102,400 (تا 204,800) | 100–51,200 (تا 102,400) | 100–102,400 (تا 204,800) |
| کارت حافظه | Dual SD UHS-II | Dual CFexpress + SD | CFexpress + SD | Dual SD UHS-II |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT |
| نقاط فوکوس | 693 Phase AF + 425 Contrast AF | Dual-Pixel 4,897 Cross-Type AF | 5,850 نقطه Dual-Pixel AF | 1,053 نقطه Dual-Pixel AF |
| روش AF | AF ترکیبی بسیار پیشرفته | Eye-Control + Tracking سریع | Dual-Pixel II AF با Tracking پیشرفته | Dual-Pixel II AF با Tracking |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | دارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | ندارد | ندارد | دارد | دارد |
| خروجی هدفون | ندارد | دارد | دارد | دارد |
| بلندگو | ندارد | دارد | دارد | ندارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW, JPEG | RAW, JPEG | RAW, JPEG, HEIF | RAW, JPEG, HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/32000–30s (الکترونیکی) | 1/64000–30s | 1/32000–30s | 1/16000–30s (الکترونیکی) |
| عمر باتری (CIPA) | ~690 عکس | ~860 عکس | ~340 عکس | ~580 عکس |
| وزن (بدنه + کارت) | 678g | 920g | 920g | 670g |
| ابعاد بدنه (mm) | 127×96×76 | 157×149×87 | 157×149×87 | 138×98×88 |
| ویژگی خاص | شاتر سریع، AF بیوقفه، طراحی action-ready | Eye-Control AF و ضبط سریع | رزولوشن 45MP + فیلم سینمایی 8K | ترکیب عالی عکس و فیلم با قیمت مناسب |
| مزایا | بدون blackout و مغز سرعت بالا | کنترل با چشم، AF هوشمند و فیلم 6K | عکس و فیلم با کیفیت بالا | بهصرفه و عملکرد فوقالعاده |
| معایب | رزولوشن متوسط برای چاپ بزرگ | وزن بالا و قیمت گران | فایل سنگین در 8K و گرمای احتمالی | رزولوشن پایینتر نسبت به رده بالا |
| ویژگی / مدل | Sony A9 II | Sony A9 III | Sony A1 | Sony A7 IV |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD MSRP) | ~$4,500 | ~$6,000 | $6,495 | ~$2,499 |
| معرفی رسمی | ۲۰۱۹ | ۲۰۲۳–۲۰۲۴ | ۲۰۲۱ | ۲۰۲۱ |
| ویژگی دوربین | 24 MP، 20 fps اکترونیکی | 24.6 MP، شاتر گلوبال، 120 fps | 50 MP، 30 fps، 8K/4K120p | 33 MP، ویدئو 4K60p |
| رنگ | مشکی | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم Stacked CMOS | فولفریم Global Shutter | فولفریم Stacked BSI CMOS | فولفریم BSI CMOS |
| ابعاد سنسور (mm) | ~35.6 × 23.8 | 35.6 × 23.8 | 35.9 × 24.0 | ~35.9 × 23.9 |
| رزولوشن سنسور | 24.2 MP | 24.6 MP | 50.1 MP | 33 MP |
| پردازنده | BIONZ X + LSI | BIONZ XR | BIONZ XR + AI Processing | BIONZ XR |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ندارد | 8 استاپ | 8 استاپ | 5.5 استاپ |
| منظرهیاب (EVF) | OLED 3.69M، 120 Hz | OLED 9.44M، 240 Hz | OLED 9.44M، 240 Hz | OLED 3.69M |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.0″ چرخان، 1.44M | 3.2″ تراز، 2.1M | 3.2″ تراز، 1.44M | 3.0″ تراز، 1.03M |
| رزولوشن عکس | 24.2 MP | 24.6 MP | 50.1 MP | 33 MP |
| عکاسی پیاپی | 20 fps الکترونیکی / 10 fps مکانیکی | 120 fps | 30 fps | 10 fps |
| فیلمبرداری | 4K 30p (فارسیسازی نشده) | 4K 120p | 8K 30p / 4K 120p | 4K 60p |
| دامنه ISO | 100–204,800 | 250–25,600 (تا 51,200) | 100–32,000 (تا 102,400) | 100–51,200 (تا 204,800) |
| کارت حافظه | Dual SD UHS-II | Dual SD + CFexpress A | Dual CFexpress A + SD | SD UHS-II + CFexpress A |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، Wi-Fi، BT |
| نقاط فوکوس | 693 PDAF + 425 CDAF | 759 PDAF + tracking AI | 759 PDAF + AI tracking | 759 PDAF + 425 CDAF |
| روش AF | Tracking سریع + eye/face | Subject Detection + Global AF | AI Subject Corp + Eye tracking | Real-time Tracking + Eye/Face |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | ندارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | ندارد | ندارد | دارد | دارد |
| خروجی هدفون | ندارد | دارد | دارد | دارد |
| بلندگو | ندارد | دارد | دارد | دارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW, JPEG | RAW, JPEG | RAW, JPEG, HEIF | RAW, JPEG, HEIF |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/32000–30s (الکترونیکی) | 1/80000–30s (گلوبال شاتر) | 1/32000–30s | 1/8000–30s |
| عمر باتری (CIPA) | ~690 عکس | ~860 عکس | ~530 عکس | ~580 عکس |
| وزن (بدنه + کارت) | 678g | 702g | 737g | 659g |
| ابعاد بدنه (mm) | 127×96×76 | 136×97×83 | 129×97×81 | 131×96×80 |
| ویژگی خاص | شاتر سریع با بدون blackout | شاتر گلوبال با سرعت باور نکردنی | ترکیب رزولوشن بالا + ویدئو سینمایی | ترکیب خوب عکس و فیلم در کلاس متوسط |
| مزایا | سرعت بالا، AF بیوقفه، کم تاخیر | پیشگام در شاتر گلوبال | همهکاره با کیفیت بالا | قیمت مناسب و کارکرد عالی |
| معایب | رزولوشن پایین برای چاپ بزرگ | قیمت و وزن بالا | فایلهای سنگین و گرمایی | رزولوشن پایینتر برای نجومیها |
| ویژگی / مدل | Sony A9 II | Nikon Z9 | Nikon Z8 | Nikon Z7 II |
|---|---|---|---|---|
| قیمت (USD MSRP) | $4,498-ish | $5,500 | $3,999 | $2,999 |
| معرفی رسمی | ۲۰۱۹ | ۲۰۲۱ | ۲۰۲۳ | ۲۰۲۰ |
| ویژگی دوربین | 24MP + 20fps الکترونیکی + AF سریع | 45.7MP + 8K/4K120 + Global AF | 45.4MP + 8K/4K120 + هیلد سرعتی | 45.7MP + رزولوشن بالا |
| رنگ | مشکی | مشکی | مشکی | مشکی |
| نوع سنسور | فولفریم Stacked BSI CMOS | فولفریم Stacked BSI CMOS | فولفریم Stacked BSI CMOS | فولفریم BSI CMOS |
| ابعاد سنسور (mm) | 35.6 × 23.8 | 35.9 × 23.9 | 35.9 × 23.9 | 35.9 × 23.9 |
| رزولوشن سنسور | 24.2 MP | 45.7 MP | 45.4 MP | 45.7 MP |
| پردازنده | BIONZ X + LSI | EXPEED 7 | EXPEED 7 | دوگانه EXPEED 6 |
| لرزشگیر داخلی (IBIS) | ندارد | دارد | دارد | ندارد |
| منظرهیاب (EVF) | OLED 3.69M @120Hz | OLED 3.69M – بدون blackout | OLED 3.69M | OLED 3.69M |
| صفحهنمایش (LCD) | 3.0″ چرخان، 1.44M | 3.2″ دومحوره، 2.1M | 3.2″ دومحوره، 2.1M | 3.2″ چرخان، 2.1M |
| رزولوشن عکس | 24.2 MP | 45.7 MP | 45.4 MP | 45.7 MP |
| عکاسی پیاپی | 20fps (الکترونیکی) / 10fps مکانیکی | تا 20fps RAW / 30fps JPEG | تا 20fps RAW / 30fps JPEG | تا 10fps |
| فیلمبرداری | 4K30p (oversampled full width) | 8K60p N-RAW / 4K120p ProRes | 8K60p N-RAW / 4K120p ProRes | 4K60p |
| دامنه ISO | 100–204,800 | 64–25,600 (تا 102,400) | 64–25,600 (تا 102,400) | 64–25,600 (تا 102,400) |
| کارت حافظه | Dual SD UHS-II | Dual CFexpress B | CFexpress B + SD | CFexpress B + SD |
| پورتها و ارتباطات | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، LAN، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT | USB-C، HDMI، Wi-Fi، BT |
| نقاط فوکوس | 693 PDAF + 425 CDAF | 493-area AF | 493 points AF | 493 points AF |
| روش AF | AF Phase + Tracking سریع | AF پیشرفته با 3D و Subject Detection | AF پیشرفته + Tracking هوشمند | AF ایمن برای پرتره/چهره |
| تایملپس | دارد | دارد | دارد | دارد |
| حسگر تراز | ندارد | دارد | دارد | دارد |
| فلاش داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| نصب فلاش خارجی | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe | Hot Shoe |
| میکروفن داخلی | ندارد | ندارد | ندارد | ندارد |
| خروجی هدفون/میکروفن | ندارد | دارد | دارد | دارد |
| بلندگو | ندارد | دارد | دارد | ندارد |
| بلوتوث | دارد | دارد | دارد | دارد |
| Wi-Fi | دارد | دارد | دارد | دارد |
| GPS | ندارد | دارد | ندارد | ندارد |
| فرمت عکس | RAW, JPEG | RAW, JPEG | RAW, JPEG | RAW, JPEG |
| نسبت ابعاد عکس | 3:2 | 3:2 | 3:2 | 3:2 |
| سرعت شاتر | 1/32000–30s (الکترونیکی) | 1/32000–30s | 1/32000–30s | 1/8000–30s |
| عمر باتری (CIPA) | ~690 عکس | ~740 عکس | ~340 عکس | ~ ~? عکس |
| وزن (بدنه + کارت) | 678g | 1340g | 910g | ~705g |
| ابعاد بدنه (mm) | 127×96×70 | 149×150×91 | 144×118×83 | 134×101×70 |
| ویژگی خاص | سرعت و AF بیوقفه | پرچمدار با ویدئو 8K + EVF بینقص | عملکرد عالی ویدئویی در بدنه متوسط | رزولوشن حرفهای و کیفیت تصویر بالا |
| مزایا | تک تیرانداز خیابانی و ورزشی حرفهای | امکانات سینمایی و طراحی مقاوم | گزینه پیشنهادی برای هیبرید حرفهای | جزئیات بالا و تصویری پرکیفیت |
| معایب | رزولوشن متوسط برای چاپ بزرگ | سنگین، گران | عمر باتری کمتر، قیمت بالا | عکاسی پیاپی محدودتر نسبت به A9 II |

راهنمای اندازه دوربین سونی
دوربین سونی Sony a9 II
-
سنسور فولفریم ۲۴.۲ مگاپیکسلی Stacked CMOS با کیفیت بالا
-
پردازنده تصویر BIONZ X با سرعت پردازش عالی
-
عکاسی پیاپی تا ۲۰ فریم بر ثانیه بدون blackout
-
سیستم فوکوس پیشرفته با ۶۹۳ نقطه فازی و پوشش ۹۳٪ قاب
-
قابلیت Real-time Eye AF برای انسان و حیوانات
-
لرزشگیر داخلی ۵ محوره با جبران تا ۵ استاپ لرزش
-
فیلمبرداری ۴K تا ۳۰fps با کیفیت رنگ و جزئیات عالی
-
دو اسلات کارت حافظه پرسرعت UHS-II
-
بدنه مقاوم و طراحی ارگونومیک مناسب عکاسان حرفهای
-
اتصالات کامل: LAN سیمی، USB-C، Wi-Fi دو بانده، بلوتوث
-
باتری NP-FZ100 با شارژدهی مناسب برای استفاده طولانی
499,999,000تومان
نقد و بررسی کامل سونی Alpha a9 II: هیولای سرعت، پادشاه بی چون و چرای دنیای حرفهای
در دنیای عکاسی حرفهای، به خصوص در حوزههایی مانند عکاسی ورزشی و خبری که هر صدم ثانیه اهمیت دارد، دوربین تنها یک ابزار نیست، بلکه امتداد چشم و دست عکاس است. سونی با معرفی اولین نسل دوربین a9، تعریفی جدید از سرعت و عملکرد در دنیای دوربینهای بدون آینه ارائه داد و همه معادلات را بر هم زد. حال، با معرفی سونی a9 II، این شرکت ژاپنی نه تنها جایگاه خود را به عنوان یک پیشگام تثبیت کرده، بلکه با گوش سپردن به صدای عکاسان حرفهای، ابزاری را خلق کرده که به بلوغ کامل رسیده و آماده است تا در سختترین شرایط ممکن، همراهی بینقص باشد.
این نقد و بررسی یک بیانیه فنی صرف نیست؛ سفری است به دنیای یک غول فناوری که برای تسخیر لحظهها ساخته شده است. ما در این متن، نه تنها به مشخصات فنی، بلکه به روح و فلسفه پشت این دوربین میپردازیم و خواهیم دید که چرا سونی a9 II چیزی فراتر از یک آپدیت ساده است. این یک بازنگری هوشمندانه در گردش کار (Workflow) یک عکاس حرفهای است.
طراحی و ارگونومی: تکامل در جزئیات
در نگاه اول، شاید تفاوت ظاهری a9 II با نسل قبلی خود چندان چشمگیر نباشد. سونی به درستی به این نتیجه رسیده است که نباید فرمول برنده خود را به کلی تغییر دهد. با این حال، با در دست گرفتن دوربین، تغییرات هوشمندانه و حیاتی بلافاصله خود را نشان میدهند.
گریپ عمیقتر و خوشدستتر: یکی از اصلیترین بازخوردهای کاربران به نسل اول a9، گریپ نسبتاً کمعمق آن بود، به خصوص هنگام استفاده از لنزهای تلهفوتو سنگین. سونی در a9 II این مشکل را به زیبایی حل کرده است. گریپ دوربین عمیقتر و خوشفرمتر شده و اکنون حتی پس از ساعتها عکاسی با لنزهای سری G Master مانند 400mm f/2.8، حس اطمینان و خستگی کمتری را به کاربر منتقل میکند. این تغییر کوچک، تأثیری شگرف بر تجربه کاربری گذاشته است.
دکمهها با بازخورد لمسی بهتر: دکمههای a9 II بزرگتر شده و بازخورد لمسی (Tactile Feedback) بهتری دارند. دیگر خبری از دکمههای اسفنجی و نامطمئن نیست. هر کلیک، دقیق و حسابشده حس میشود. این موضوع به خصوص هنگام کار با دستکش در شرایط آب و هوایی سرد، یک مزیت بزرگ محسوب میشود. دکمه چرخان جبران نوردهی (Exposure Compensation Dial) نیز اکنون به یک قفل مجهز شده تا از تغییرات تصادفی جلوگیری کند؛ جزئیاتی که نشان از توجه سونی به نیازهای حرفهایها دارد.
مقاومت در برابر شرایط محیطی: سونی به طور قابل توجهی آببندی و مقاومت بدنه a9 II را در برابر نفوذ گرد و غبار و رطوبت بهبود بخشیده است. تمام درزها، درپوش باتری و درگاههای ورودی با واشرهای اضافی تقویت شدهاند. اگرچه هنوز نمیتوان آن را با تانکهایی مانند Canon 1D X یا Nikon D6 مقایسه کرد، اما این بهبود به عکاسان ورزشی و حیات وحش این اطمینان را میدهد که میتوانند با خیال راحتتری در زیر باران خفیف یا محیطهای پرگرد و غبار به کار خود ادامه دهند.
به طور کلی، بدنه a9 II حس استحکام و اطمینان بیشتری را القا میکند. این یک تکامل هوشمندانه است که نشان میدهد سونی دیگر تنها بر روی کاغذ و در مشخصات فنی پیشرو نیست، بلکه در دنیای واقعی و در دستان عکاسان نیز ابزاری قابل اعتماد ساخته است.
قلب تپنده a9 II: سنسور، پردازنده و سرعت بیرقیب
شاید بزرگترین شگفتی برای بسیاری، عدم تغییر سنسور 24.2 مگاپیکسلی Exmor RS CMOS انباشته (Stacked) در a9 II بود. اما حقیقت این است که این سنسور در نسل اول آنقدر انقلابی و قدرتمند بود که هنوز هم یکی از بهترینهای بازار است. جادوی واقعی a9 II، نه در سنسور، بلکه در هماهنگی بینقص آن با پردازنده بهروز شده BIONZ X و الگوریتمهای جدید نهفته است.
سرعت ۲۰ فریم در ثانیه، بدون یک لحظه تاریکی: ویژگی نمادین سری a9، عکاسی پیاپی با سرعت ۲۰ فریم بر ثانیه با استفاده از شاتر الکترونیک، بدون هیچگونه خاموشی منظرهیاب (Blackout-Free) است. این قابلیت به معنای واقعی کلمه، تجربه عکاسی از سوژههای متحرک را دگرگون میکند. شما در هنگام فشردن دکمه شاتر، هرگز ارتباط چشمی خود را با سوژه از دست نمیدهید؛ انگار که در حال تماشای یک ویدیوی زنده هستید و هر لحظه میتوانید بهترین فریم را ثبت کنید. این ویژگی برای عکاسان ورزشی که باید لحظه دقیق برخورد توپ با راکت یا عبور دونده از خط پایان را ثبت کنند، یک مزیت رقابتی بینظیر است.
شاتر مکانیکی تقویتشده: در نسل اول، شاتر مکانیکی به ۵ فریم بر ثانیه محدود بود. سونی در a9 II این محدودیت را برطرف کرده و سرعت شاتر مکانیکی را به ۱۰ فریم بر ثانیه (دو برابر نسل قبل) رسانده است. این بهبود برای عکاسانی که در شرایط نوری مصنوعی (مانند سالنهای ورزشی با نور LED) عکاسی میکنند و نگران پدیده “Banding” هستند، خبری فوقالعاده است. سیستم شاتر جدید همچنین برای تحمل بیش از ۵۰۰,۰۰۰ شات طراحی شده که دوام و طول عمر بالای آن را تضمین میکند.
سیستم فوکوس خودکار: هوش مصنوعی در خدمت دقت
اگر سرعت، امضای a9 است، سیستم فوکوس خودکار آن، مغز متفکر این دوربین به شمار میرود. سونی با ۶۹۳ نقطه فوکوس تشخیص فاز که ۹۳ درصد از سطح سنسور را پوشش میدهند، در نسل اول نیز یک سیستم بیرقیب را ارائه کرده بود. اما در a9 II، این سیستم با الگوریتمهای هوش مصنوعی جدید، به سطحی ترسناک از هوشمندی و دقت رسیده است.
ردیابی بیدرنگ (Real-time Tracking): این قابلیت، برگ برنده a9 II است. کافی است سوژه مورد نظر خود را روی نمایشگر لمسی انتخاب کنید، دوربین به شکلی باورنکردنی به آن قفل میکند و تا زمانی که سوژه در کادر باشد، آن را رها نخواهد کرد. این سیستم نه تنها بر اساس رنگ و فاصله، بلکه با تحلیل الگوها و چهره، سوژه را تشخیص میدهد. فرقی نمیکند بازیکن فوتبال در زمین بچرخد، پشت دیگر بازیکنان پنهان شود یا به سرعت به سمت شما بدود؛ سیستم فوکوس a9 II با چسبندگی فوقالعادهای آن را دنبال میکند.
فوکوس خودکار روی چشم (Real-time Eye AF) برای انسان و حیوانات: قابلیت تشخیص چشم سونی، همواره بهترین در نوع خود بوده است. در a9 II، این سیستم سریعتر و دقیقتر از همیشه عمل میکند. حتی اگر چهره سوژه در نیمرخ باشد یا بخشی از آن پوشیده شده باشد، دوربین با هوشمندی چشم را پیدا کرده و دقیقترین فوکوس را روی آن انجام میدهد. اضافه شدن Eye AF برای حیوانات نیز یک هدیه بزرگ برای عکاسان حیات وحش است که میتوانند با اطمینان کامل، چشم حیوان را در فوکوس کامل داشته باشند.
این ترکیب از سرعت محاسباتی (تا ۶۰ محاسبه فوکوس و نوردهی در ثانیه) و الگوریتمهای هوشمند، به عکاس اجازه میدهد تا تمام تمرکز خود را بر روی کادربندی و لحظه شناسی بگذارد و با خیال راحت، وظیفه پیچیده فوکوس را به دوربین بسپارد.
اتصالات و گردش کار: انقلابی برای خبرنگاران و عکاسان ورزشی
شاید مهمترین و انقلابیترین پیشرفت a9 II نسبت به نسل قبل، در زمینه اتصالات و بهبود گردش کار حرفهای باشد. سونی به وضوح نیاز عکاسان خبری و ورزشی که باید در سریعترین زمان ممکن عکسهای خود را به خبرگزاریها ارسال کنند، درک کرده است.
پورت اترنت گیگابیتی (Gigabit Ethernet): اضافه شدن یک پورت 1000BASE-T Ethernet، بازی را عوض کرده است. عکاسان ورزشی در استادیومها میتوانند دوربین را مستقیماً به شبکه متصل کرده و عکسها را با سرعتی فوقالعاده بالا و پایداری بینظیر به سرور FTP ارسال کنند. این قابلیت، نیاز به لپتاپ یا دستگاههای واسطه را در بسیاری از موارد از بین میبرد و سرعت عمل را به شکل چشمگیری افزایش میدهد.
وای-فای ۵ گیگاهرتز: وای-فای داخلی دوربین به استاندارد 802.11ac ارتقا یافته و اکنون از باند ۵ گیگاهرتز پشتیبانی میکند. در محیطهای شلوغ مانند رویدادهای ورزشی که باند ۲.۴ گیگاهرتز مملو از تداخل است، این قابلیت امکان انتقال بیسیم سریع و پایدارتری را فراهم میکند.
قابلیت یادداشت صوتی (Voice Memo): یک ویژگی به ظاهر ساده اما فوقالعاده کاربردی برای فوتوژورنالیستها. اکنون میتوان یک یادداشت صوتی ۳۰ ثانیهای را به هر عکس ضمیمه کرد. خبرنگار میتواند اطلاعات مربوط به عکس، نام افراد یا جزئیات رویداد را به سرعت ضبط کند تا بعداً در مرحله ویرایش و ارسال، به راحتی به آن دسترسی داشته باشد. این فایل صوتی به همراه عکس منتقل میشود و گردش کار خبر را به شدت بهینه میکند.
این سه قابلیت در کنار هم، سونی a9 II را به ابزاری بیرقیب برای حرفهایهایی تبدیل میکند که زمان برایشان از طلا هم گرانبهاتر است.
کیفیت تصویر و ویدیو
با همان سنسور ۲۴.۲ مگاپیکسلی، کیفیت تصویر a9 II مشابه نسل قبل و فوقالعاده است. جزئیات عالی، رنگهای طبیعی و عملکردی بسیار خوب در ایزوهای بالا از ویژگیهای بارز آن است. محدوده دینامیکی (Dynamic Range) گسترده آن به شما اجازه میدهد تا جزئیات را هم در سایهها و هم در هایلایتها به خوبی بازیابی کنید.
در زمینه ویدیو، a9 II یک دوربین توانمند است اما تمرکز اصلی آن بر روی این بخش نیست. این دوربین قادر به ضبط ویدیوی 4K با استفاده از تمام عرض سنسور (oversampling از رزولوشن 6K) است که نتیجه آن، ویدیوهایی بسیار شارپ و پرجزئیات است. پروفایلهای رنگی S-Log2 و S-Log3 نیز برای فیلمسازان حرفهای که به دنبال حداکثر انعطاف در مرحله اصلاح رنگ هستند، در دسترس است. با این حال، نبود قابلیت ضبط ۱۰-بیت، آن را در پس دوربینهای هیبریدی دیگر سونی مانند سری a7S قرار میدهد. اما برای خبرنگاری و ثبت ویدیوهای کوتاه و باکیفیت، عملکرد آن کاملاً رضایتبخش است.
سونی a9 II برای چه کسانی مناسب است؟
بیایید صادق باشیم؛ سونی a9 II یک دوربین برای همه نیست. این یک ابزار تخصصی و گرانقیمت است که برای قشر خاصی از عکاسان طراحی شده است.
- عکاسان حرفهای ورزشی: این گروه، مخاطب اصلی a9 II هستند. سرعت شلیک، فوکوس بینقص و قابلیتهای ارتباطی پیشرفته، این دوربین را به بهترین انتخاب برای ثبت لحظات تکرارنشدنی در دنیای ورزش تبدیل کرده است.
- فوتوژورنالیستها و عکاسان خبری: سرعت در ثبت و سرعت در ارسال، دو فاکتور حیاتی برای این عکاسان است. a9 II در هر دو زمینه، بیرقیب است. قابلیت یادداشت صوتی نیز یک مزیت تعیینکننده برای این گروه است.
- عکاسان حیات وحش: سرعت، فوکوس دقیق بر روی چشم حیوانات و عملکرد بدون صدای شاتر الکترونیک (برای نترساندن حیوانات)، a9 II را به گزینهای ایدهآل برای عکاسی از پرندگان در حال پرواز و حیوانات سریع تبدیل میکند.
اگر شما یک عکاس پرتره، منظره یا استودیویی هستید، احتمالاً دوربینهایی با رزولوشن بالاتر مانند سری a7R سونی، انتخابهای منطقیتر و بهصرفهتری برای شما خواهند بود.
نقاط قوت:
- سرعت عکاسی پیاپی ۲۰ فریم بر ثانیه بدون خاموشی منظرهیاب
- سیستم فوکوس خودکار فوقالعاده هوشمند و سریع با ردیابی بینظیر
- اتصالات حرفهای شامل پورت اترنت گیگابیتی و وای-فای ۵ گیگاهرتز
- ارگونومی و مقاومت بدنه بهبود یافته
- شاتر مکانیکی سریع ۱۰ فریم بر ثانیهای
- قابلیت کاربردی یادداشت صوتی برای خبرنگاران
- منظرهیاب الکترونیکی باکیفیت و روشن
نقاط ضعف:
- قیمت بسیار بالا
- رزولوشن ۲۴ مگاپیکسلی ممکن است برای برخی کاربردها (مانند چاپ در ابعاد بسیار بزرگ) محدودکننده باشد
- قابلیتهای ویدیویی به اندازه دیگر دوربینهای سونی پیشرفته نیست (نبود ضبط ۱۰-بیت)
- منوهای دوربین همچنان میتوانند برای کاربران جدید کمی پیچیده باشند
نتیجهگیری: ابزاری برای حرفهایهای بیادعا
سونی a9 II یک دوربین پر زرق و برق با مگاپیکسلهای نجومی یا قابلیتهای ویدیویی سینمایی نیست. این دوربین، یک اسب کاری رام نشدنی است که با یک هدف مشخص ساخته شده: ثبت لحظه قاطع، در هر شرایطی و ارسال آن با سریعترین روش ممکن. سونی با a9 II نشان داد که به بلوغی رسیده که دیگر نیازی به ایجاد انقلابهای بزرگ در هر نسل ندارد. در عوض، با هوشمندی به بازخوردهای کاربران حرفهای خود گوش داده و ابزاری را خلق کرده که نه تنها در مشخصات فنی، بلکه در عمل و در بهبود گردش کار روزمره یک عکاس، بهترین است.
این دوربین، سرمایهگذاری بزرگی است، اما برای عکاسی که درآمدش به ثبت یک فریم تکرارنشدنی بستگی دارد، a9 II نه یک هزینه، بلکه یک ضرورت است. این دوربین، تجسم سرعت، دقت و اطمینان است؛ ابزاری که به شما اجازه میدهد تا با فراموش کردن محدودیتهای فنی، تنها بر روی هنر خود تمرکز کنید. در دنیایی که ثانیهها سرنوشتساز هستند، سونی a9 II پادشاه بی چون و چرای سرعت است.
| قیمت |
4,498 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
اکتبر 2019 |
| ویژگی دوربین |
مخصوص عکاسی حرفهای سرعت بالا؛ شاتر الکترونیکی بیسایه؛ بدنه مقاوم؛ اتصال حرفهای |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
Exmor RS BSI Stacked CMOS Full Frame |
| ابعاد سنسور |
35.6 × 23.8 میلیمتر |
| پردازنده |
BIONZ X + Front-End LSI |
| ابعاد |
128.9 × 96.4 × 77.5 میلیمتر |
| وزن |
678 گرم با باتری و کارت حافظه |
| پیکسل های موثر |
24.2 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
6000 × 4000 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
1:1 16:9 3:2 4:3 5:4 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG |
| نمایشگر |
3 اینچ LCD چرخان محدود |
| ISO |
100-204800 |
| سرعت شاتر |
1/32000 ثانیه (الکترونیکی) / 1/8000 ثانیه (مکانیکی) |
| باتری |
NP-FZ100 |
| عمر باتری |
450-500 شات (CIPA) |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K تا 30fps |
| تعداد نقاط فوکوس |
693 نقطه تشخیص فاز + 425 نقطه کنتراست |
| نوع فوکوس |
Eye AF و Tracking پیشرفته هیبریدی (Phase + Contrast) |
| ویژگی فوکوس |
پوشش 93٪ کادر؛ AF/AE سریع؛ ردیابی سوژه متحرک |
| عکاسی پیاپی |
20 فریمبرثانیه با شاتر الکترونیکی |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 3.68M نقطه |
| کارت حافظه |
2× SD UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Bluetooth WIFI دو بانده |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| بلندگو |
مونو |
| خروجی HDMI |
بله |
| زمان سنج خودکار |
10 2 5 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
HDMI Headphone LAN Mic USB-C |
| ویژگی خاص |
بیسایه بودن EVF در عکاسی پیاپی؛ پورت LAN برای حرفهایها |
| مزایا |
سرعت بالا؛ فوکوس عالی؛ مناسب ورزشی و خبری |
| معایب |
قیمت بالا؛ نداشتن IBIS؛ وزن بیشتر |
محصولات مرتبط
دوربین بدون آینه کنون Canon EOS R50
موجود
| قیمت |
679 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
فوریه ۲۰۲۳ |
| ویژگی دوربین |
بدونآینه APS-C اقتصادی مخصوص شروع کار، مناسب برای |
| رنگ |
سفید مشکی |
| سنسور |
APS-C CMOS |
| ابعاد سنسور |
22.3 × 14.9 mm |
| پردازنده |
DIGIC X |
| ابعاد |
116.3 × 85.5 × 68.8 mm |
| وزن |
375 گرم (با باتری و کارت) / 328 گرم (بدنه تنها) |
| پیکسل های موثر |
24.2 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
6000 × 4000 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG, HEIF, C-RAW |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی متحرک Vari-angle، 1.62M نقطه |
| ISO |
100–32000 (قابل گسترش به 51200) |
| سرعت شاتر |
1/4000 – 30 ثانیه (مکانیکی) / 1/8000 (الکترونیکی) |
| باتری |
Canon LP-E17 |
| عمر باتری |
حدود 370 شات (LCD) / 230 شات (EVF) |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K30p بدون کراپ، Full HD تا 120fps |
| تعداد نقاط فوکوس |
651 نقطه AF اتوماتیک |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF II |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چهره، حیوانات، وسایل نقلیه، پوشش کامل قاب |
| عکاسی پیاپی |
12 فریم بر ثانیه (مکانیکی) / 15 فریم بر ثانیه (الکترونیکی) |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 2.36M نقطه، بزرگنمایی 0.95× |
| کارت حافظه |
1× SD UHS-I |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
دارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله (Micro HDMI) |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
HDMI Micro Mic Remote USB-C |
| ویژگی خاص |
کوچک و سبک، مناسب برای شروع عکاسی و ولاگینگ |
| مزایا |
قابلیت حمل بالا، AF سریع، قیمت مناسب، 4K بدون کراپ |
| معایب |
نبود IBIS، باتری متوسط، امکانات حرفهای محدود |
دوربین عکاسی کانن Canon Eos 2000D Body
اتمام موجودی
| معرفی رسمی |
26 فوریه 2018 با نام Rebel T7 در برخی بازارها |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR مبتدی با سنسور APS-C 24.1MP و فوکوس 9 نقطهای؛ مناسب شروع عکاسی و تولید محتوای سبک |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
بدنه پلیکربنات رزین تقویتشده (فیبر/الیاف شیشه) |
| سنسور |
APS-C CMOS |
| تراز سنسور |
دارد Intelligent Orientation Sensor / سنسور جهتسنج تصویر |
| ابعاد سنسور |
حدود 22.3 × 14.9 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Canon EF / EF-S |
| پردازنده |
DIGIC 4+ |
| رزولوشن عکس |
6000 × 4000 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
حدود 24.1 مگاپیکسل مؤثر |
| نمایشگر |
3.0 اینچ TFT با حدود 920K نقطه ثابت |
| ابعاد |
129.0 × 101.3 × 77.6 میلیمتر |
| وزن |
حدود 475 گرم با باتری و کارت، استاندارد( CIPA) |
| تعداد نقاط فوکوس |
9نقطه فوکوس، نقطه مرکزی کراستایپ در f/5.6 |
| نوع فوکوس |
از منظرهیابPhase-detect؛ در Live View: Contrast-detect |
| ویژگی فوکوس |
AI Focus / One-Shot / AI Servo + انتخاب خودکار/دستی نقطه فوکوس |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر حدود 3 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC |
| ISO |
100–6400 قابل گسترش تا (H:12800) |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/4000 ثانیه +Bulb |
| باتری |
باتری لیتیوم-یون LP-E10 |
| عمر باتری |
حدود 500 شات (شرایط استاندارد اعلامی کانن) |
| فیلمبرداری |
فیلمبرداری Full HD |
| کیفیت فیلمبرداری |
1080p تا 30/25/24fps، 720p تا 60/50fps فایل MOV، H.264 |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد (فقط لرزشگیر اپتیکی روی لنزهای سازگار) |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 اصلی+ حالتهای 4:3 / 16:9 / 1:1 در JPEG |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW (14-bit، RAW 2nd edition) |
| قابلیت لمسی |
ندارد LCD غیرلمسی |
| تایم لپس داخلی |
در مشخصات رسمی این مدل «Time-lapse movie» ذکر نشده |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentamirror با پوشش حدود 95% و بزرگنمایی حدود 0.80x |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi (802.11b/g/n، فقط 2.4GHz) + NFC |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
USB (Hi-Speed) + خروجی HDMI mini (Type-C) |
| فلاش داخلی |
دارد (GN≈9.2 در ISO100) |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
میکروفون داخلی دارد + ورودی میکروفون خارجی دارد |
| بلندگو |
پخش صدا برای ویدئو/پلیبک صدا (Mono) |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه / 10 ثانیه / 10 ثانیه + شات پیاپی |
| خروجی HDMI |
بله (Mini HDMI Type C) |
| GPS |
ندارد (فقط با گیرنده GP-E2) |
| ویژگی خاص |
Wi-Fi + NFC برای انتقال/کنترل با موبایل (Canon Camera Connect) |
| مزایا |
کیفیت عکس خوب در نور مناسب، فایل RAW، کاربری ساده، قیمت اقتصادی، لنزهای EF/EF-S متنوع |
| معایب |
فوکوس محدود (9 نقطه)، فیلمبرداری فقط Full HD، LCD غیرلمسی/ثابت، نبود ورودی میکروفون و نبود IBIS |
| قیمت |
حدود $315 تا $338 برای بدنه دست دوم(بسته به وضعیت/موجودی) |
دوربین عکاسی کانن Canon Eos 80D Body
اتمام موجودی
| معرفی رسمی |
18 فوریه 2016 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Canon |
| ویژگی دوربین |
DSLR میانرده APS-C با سنسور 24.2MP، فوکوس 45 نقطه کراستایپ و Dual Pixel در Live View/ویدئو |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
پلیکربنات تقویتشده با الیاف شیشه (بدنه مقاوم) |
| سنسور |
APS-C CMOS |
| تراز سنسور |
دارد ، تراز الکترونیکی/ Electronic Level |
| ابعاد سنسور |
22.3 × 14.9 mm |
| نوع مانت لنز |
Canon EF / EF-S |
| پردازنده |
DIGIC 6+ |
| رزولوشن عکس |
6000 × 4000 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.2 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی چرخان (Vari-Angle)، نسبت 3:2، حدود 1.04M نقطه |
| ابعاد |
139.0 × 105.2 × 78.5 میلیمتر |
| وزن |
حدود 730 گرم (بههمراه باتری و کارت؛ استاندارد CIPA) |
| تعداد نقاط فوکوس |
45 نقطه فوکوس Cross-Type |
| نوع فوکوس |
منظرهیاب: فاز (TTL) / Live View و ویدئو Dual Pixel CMOS AF |
| ویژگی فوکوس |
Face Detection + Tracking، FlexiZone-Multi/Single، تنظیم سرعت Movie Servo AF |
| عکاسی پیاپی |
حداکثر حدود 7 فریمبرثانیه |
| کارت حافظه |
SD / SDHC / SDXC (UHS-I) |
| ISO |
عکس: 100–16000 قابل گسترش تا 25600 |
| سرعت شاتر |
30 تا 1/8000 ثانیه +Bulb |
| باتری |
LP-E6N لیتیوم-یون |
| عمر باتری |
حدود 960 شات در 23°C |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 1080 تا 60fps (MOV/MP4، H.264 |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد، IBIS ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
JPEG + RAW (14-bit) + M-RAW/S-RAW |
| قابلیت لمسی |
دارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد(Intervalometer داخلی) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 100% و بزرگنمایی حدود 0.95× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi + NFC |
| WIFI |
دارد |
| بلوتوث |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
Hi-Speed USB + HDMI mini + خروجی ویدئو (PAL/NTSC) + ورودی میکروفون 3.5mm + خروجی هدفون |
| فلاش داخلی |
دارد (Pop-up) |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hotshoe) |
| میکروفون داخلی |
دارد + ورودی میکروفون خارجی 3.5mm |
| بلندگو |
پخش صدا/ویدئو دارد |
| زمان سنج خودکار |
2 ثانیه/10 ثانیه + ریموت |
| خروجی HDMI |
HDMI mini (HDMI-CEC) |
| GPS |
ندارد ،امکان استفاده با گیرنده GPS خارجی مانند GP-E2 |
| ویژگی خاص |
منظرهیاب 100% + فوکوس 45 نقطه کراس + درگاه هدفون برای کنترل صدا در ویدئو |
| مزایا |
فوکوس منظرهیاب قوی، LCD لمسی چرخان، Dual Pixel عالی در لایوویو، درگاه هدفون/میکروفون |
| معایب |
نبود 4K، نبود IBIS، بلوتوث ندارد |
| قیمت |
حدود $490 تا $530 (کارکرده، متغیر با بازار) |
دوربین عکاسی نیکون Nikon D610 body
موجود
| معرفی رسمی |
2013 |
|---|---|
| شرکت سازنده |
Nikon |
| ویژگی دوربین |
DSLR فولفریم FX با سنسور 24.3MP و پردازشگر EXPEED 3؛ فوکوس 39 نقطهای؛ عکاسی پیاپی تا 6fps؛ دو شیار SD؛ ویدئوی Full HD و قابلیت Time-lapse |
| رنگ |
مشکی |
| جنس بدنه دوربین |
پوششهای بالایی و پشتی از آلیاژ منیزیم (طبق خبر رسمی نیکون ژاپن) |
| سنسور |
CMOS فولفریم (FX) |
| تراز سنسور |
IBIS ندارد (لرزشگیر روی سنسور ندارد) |
| ابعاد سنسور |
35.9 × 24.0 میلیمتر |
| نوع مانت لنز |
Nikon F bayonet mount |
| پردازنده |
EXPEED 3 |
| رزولوشن عکس |
حداکثر 6016 × 4016 پیکسل |
| پیکسل های موثر |
24.3 مگاپیکسل |
| نمایشگر |
3.2 اینچ، حدود 921k-dot، پوشش تقریباً 100% (لمسی نیست) |
| ابعاد |
141 × 113 × 82 میلیمتر |
| وزن |
حدود 760 گرم (فقط بدنه)؛ حدود 850 گرم (بدنه + باتری + کارت حافظه) |
| تعداد نقاط فوکوس |
39 نقطه (۹ نقطه Cross-type در مرکز) |
| نوع فوکوس |
تشخیص فاز TTL + فوکوس کنتراستی در Live View |
| ویژگی فوکوس |
Multi-CAM 4800؛ دامنه تشخیص فوکوس حدود −1 تا +19EV؛ حالتهای AF-S/AF-C/AF-A؛ نقاط فعال تا f/8 (برای نقاط مرکزی مشخص) |
| عکاسی پیاپی |
CH تا 6 فریمبرثانیه؛ CL حدود 1 تا 5 فریمبرثانیه + حالت Quiet Continuous (Qc) تا حدود 3fps |
| کارت حافظه |
دو شیار SD / SDHC / SDXC |
| ISO |
100 تا 6400 (قابل گسترش: حدود 50 تا 25600 معادل) |
| سرعت شاتر |
1/4000 تا 30 ثانیه + Bulb/Time |
| باتری |
EN-EL15 |
| عمر باتری |
حدود 900 شات (CIPA) |
| فیلمبرداری |
دارد |
| کیفیت فیلمبرداری |
Full HD 1080 تا 30p/25p/24p + HD 720 تا 60p/50p/30p/25p |
| لرزشگیر داخلی |
ندارد |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 (FX) + حالت DX (24×16) برای کراپ |
| فرمت عکس |
NEF (RAW) + JPEG + RAW+JPEG |
| قابلیت لمسی |
ندارد |
| تایم لپس داخلی |
دارد (Time-lapse photography) |
| منظره یاب EVF |
اپتیکال Pentaprism با پوشش حدود 100% و بزرگنمایی حدود 0.7× |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| نوع بی سیم |
بیسیم داخلی ندارد؛ Wi-Fi بهصورت اختیاری با آداپتورهای سازگار |
| WIFI |
داخلی ندارد (اختیاری با دانگل/آداپتور) |
| بلوتوث |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
Hi-Speed USB + خروجی HDMI Type-C (Mini) + ورودی میکروفون 3.5mm + خروجی هدفون 3.5mm + ترمینال لوازم جانبی |
| فلاش داخلی |
دارد (Pop-up) + پشتیبانی CLS |
| نصب فلاش خارجی |
دارد (Hot-shoe استاندارد ISO 518) + سینک/دیتا |
| میکروفون داخلی |
دارد (مونو) + امکان اتصال میکروفون خارجی |
| بلندگو |
در بروشور بهصورت مستقل ذکر نشده (برای پخش ویدئو/صدا بهصورت عملی وجود دارد) |
| زمان سنج خودکار |
دارد (Self-timer) |
| خروجی HDMI |
دارد (Type-C mini-pin) |
| GPS |
GPS داخلی ندارد؛ پشتیبانی از GP-1 / GP-1A (اختیاری) از طریق ترمینال لوازم جانبی |
| ویژگی خاص |
بدنه مقاوم با پوششهای منیزیمی، دو اسلات SD، حالت Quiet Continuous، ورودی/خروجی صدای 3.5mm، تایملپس داخلی |
| مزایا |
فولفریم 24.3MP با خروجی تمیز، دو شیار SD، فوکوس 39 نقطهای قابل اتکا، ورودی میکروفون و خروجی هدفون، تایملپس داخلی، بدنه نسبتاً سبک برای FX |
| معایب |
4K ندارد، IBIS ندارد، شاتر حداکثر 1/4000، Wi-Fi/بلوتوث داخلی ندارد، نمایشگر ثابت و غیرلمسی |
دوربین کنون Canon EOS R6
موجود
| قیمت |
2499 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
ژوئیه ۲۰۲۰ |
| ویژگی دوربین |
فولفریم بدونآینه با عملکرد عالی در نور کم و لرزشگیر داخلی |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
فولفریم CMOS |
| ابعاد سنسور |
36 × 24 mm |
| پردازنده |
DIGIC X |
| ابعاد |
138.4 × 97.5 × 88.4 mm |
| وزن |
598 گرم (بدنه) / 680 گرم (با باتری و کارت) |
| پیکسل های موثر |
20.1 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
5472 × 3648 پیکسل |
| نسبت ابعاد عکس |
1:1 16:9 3:2 4:3 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG, HEIF, C-RAW |
| نمایشگر |
3.2 اینچ لمسی متحرک Vari-angle، 1.62M نقطه |
| ISO |
100–102400 (قابل گسترش به 50–204800) |
| سرعت شاتر |
1/8000 – 30 ثانیه |
| باتری |
LP-E6N LP-E6NH |
| عمر باتری |
510 شات (LCD) / 360 شات (EVF) |
| لرزشگیر داخلی |
IBIS پنجمحوره تا 8 استاپ |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K60p / Full HD 120p |
| تعداد نقاط فوکوس |
1053 نقطه |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF II |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص چشم، چهره و حیوانات، عملکرد در نور کم تا EV-6.5 |
| عکاسی پیاپی |
12fps (مکانیکی) / 20fps (الکترونیکی) |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF OLED با 3.69M نقطه، بزرگنمایی 0.76× |
| کارت حافظه |
2× SD UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله (استریو) |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله (Micro HDMI) |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
HDMI Headphone Mic Remote USB-C |
| ویژگی خاص |
IBIS قدرتمند، عکاسی بیصدا، عملکرد عالی در نور کم |
| مزایا |
کیفیت تصویر عالی، فوکوس سریع، فیلمبرداری 4K60p، لرزشگیر 8 استاپ |
| معایب |
باتری متوسط در فیلمبرداری، کراپ حرارتی در ویدئوهای طولانی، قیمت لنزهای RF بالا |
دوربین کنون Canon EOS R7
موجود
| قیمت |
1499 دلار |
|---|---|
| معرفی رسمی |
۲۴ می ۲۰۲۲ |
| ویژگی دوربین |
بدونآینه APS-C با کیفیت بالا، مناسب عکسبرداری و فیلمبرداری |
| رنگ |
مشکی |
| سنسور |
APS-C CMOS |
| ابعاد سنسور |
22.3 × 14.8 mm |
| پردازنده |
DIGIC X |
| ابعاد |
132 × 90.4 × 91.7 mm |
| وزن |
612 گرم (با باتری و کارت) / 530 گرم (بدنه تنها) |
| پیکسل های موثر |
32.5 مگاپیکسل |
| رزولوشن عکس |
6960 × 4640 پیکسل (~33 مگاپیکسل) |
| نسبت ابعاد عکس |
3:2 |
| فرمت عکس |
RAW, JPEG, HEIF |
| نمایشگر |
3.0 اینچ لمسی متحرک Vari-angle، 1.62M نقطه |
| ISO |
100–32000 (قابل گسترش تا 51200) |
| سرعت شاتر |
1/8000 – 30 ثانیه |
| باتری |
Canon LP-E6NH / LP-E6N |
| عمر باتری |
حدود 500 شات (بسته به شرایط متغیر) |
| لرزشگیر داخلی |
IBIS پنجمحوره تا 7-8 استاپ |
| فیلمبرداری |
بله |
| کیفیت فیلمبرداری |
4K60p، 4K30p oversampled، Full HD با نرخ بالا |
| تعداد نقاط فوکوس |
651 نقطه AF اتوماتیک |
| نوع فوکوس |
Dual Pixel CMOS AF II |
| ویژگی فوکوس |
تشخیص انسان، حیوانات، وسایل نقلیه؛ ردیابی چشم و سوژه |
| عکاسی پیاپی |
30 فریم بر ثانیه (الکترونیکی) / 15 فریم بر ثانیه (مکانیکی) |
| قابلیت لمسی |
بله |
| تایم لپس داخلی |
دارد |
| منظره یاب EVF |
EVF با 2.36M نقطه |
| کارت حافظه |
2× SD UHS-II |
| WIFI |
بله |
| بلوتوث |
بله |
| نوع بی سیم |
Wi-Fi / Bluetooth |
| حافظه داخلی |
ندارد |
| فلاش داخلی |
ندارد |
| نصب فلاش خارجی |
بله (Hot Shoe) |
| میکروفون داخلی |
بله (استریو) |
| بلندگو |
بله |
| خروجی HDMI |
بله (Micro HDMI) |
| زمان سنج خودکار |
2/10 ثانیه |
| GPS |
ندارد |
| پورت ها و ارتباطات |
USB-C، HDMI micro، Mic، Headphone، Remote |
| ویژگی خاص |
AF پیشرفته، سرعت بالا، IBIS، پشتیبانی از لنزهای RF-S |
| مزایا |
کیفیت تصویر عالی APS-C، لرزشگیر داخلی، سرعت بالا، مناسب طبیعت و حیات وحش |
| معایب |
نویز بیشتر در ISO بالا نسبت به فولفریم، عمر باتری محدود در فیلمبرداری |



نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.